Francoska vojska se pripravlja na intenzivne spopade – vojno
V obdobju, ko svetovni konflikti niso več omejeni le na asimetrično vojskovanje proti uporniškim skupinam, se francoska vojska intenzivno pripravlja na morebitne spopade z nasprotniki, ki se lahko kosajo z njihovo ognjeno močjo, poroča Politico. Ta razvoj predstavlja pomembno spremembo za francoske oborožene sile, ki so desetletja delovale predvsem v regijah, kot sta Mali in Afganistan.
Polkovnik Axel Denis, ki vodi Center za bojno usposabljanje (CENTAC) v Mailly-le-Campu, je poudaril, da trenutni konflikt v Ukrajini, ki traja že več kot dve leti, pomeni vrnitev obsežne vojne na evropska tla. “Svet je pokazal svojo pravo naravo; je nestabilen, nevaren, in ni vseh mogoče šteti za prijatelje,” je dejal Denis za Politico, poudarjajoč pomembnost kulture pripravljenosti, ki jo francoska vojska trenutno razvija.
V CENTAC-u, ki se nahaja na območju, večjem od Pariza, vojska simulira čim bolj realistične bojne pogoje. Od zvoka in svetlobe topniškega ognja do raztresenih lažnih min in nenadnih prekinitev radijskih komunikacij – vse je namenjeno pripravi vojakov na pravo bojišče. To usposabljanje združuje različne enote francoske vojske – od pehote do topništva in inženirstva – ki se običajno nahajajo ločeno po državi.
Cilj usposabljanja
Čeprav uradno niso imenovani specifični sovražniki, je jasno, da je cilj usposabljanja pripraviti francosko vojsko na soočenje z močnimi državami, kot je Rusija. Po desetletjih osredotočenosti na vojaške operacije v Afriki, Francija sedaj poudarja pomen pripravljenosti na vzhodnem krilu Evrope. General Pierre Schill, poveljnik kopenske vojske, je izrazil željo, da bi francoska vojska do leta 2027 lahko v 30 dneh mobilizirala divizijo s približno 25.000 vojaki.
Francija, čeprav ni neposredno vpletena v ukrajinski konflikt, kot del koalicije razume svoje obveznosti. “Nismo v enaki situaciji kot Ukrajina, vendar kot del koalicije imamo obveznosti,” je dodal Schill, poudarjajoč pomen verodostojnosti v kolektivni obrambi, zlasti v okviru Nata.
Kombinirano bojevanje
V scenariju, ki ga je zasnoval CENTER za bojno usposabljanje (CENTAC) za francoske pripravnike, je cilj upočasniti napredovanje sovražnikov, ki jih igrajo izkušene čete, stalno nameščene v CENTAC-u. Ta naloga ni preprosta, a glavna lekcija, izpeljana iz konflikta v Ukrajini, kot so povedali častniki CENTAC-a, je izogibanje čelnim napadom, ki povzročijo velike izgube in ne uspejo zatreti nasprotnika.
Namesto tega morajo pehota, oklepništvo, inženirstvo in topništvo, podprti z novimi tehnologijami, kot so brezpilotna letala, ki zagotavljajo ključne informacije in smrtonosno moč na bojišču, brezhibno sodelovati. Podpolkovnik Vincent, vodja urada za koordinacijo in upravljanje taborišča, poudarja, da je “vojna v Ukrajini okrepila pomen kombiniranega boja kot edinega učinkovitega načina bojevanja.”
Nesposobnost usklajevanja med različnimi vojaškimi enotami je, kot kaže, eden od glavnih razlogov, zakaj niti Ukrajina niti Rusija nista uspeli prebiti dobro pripravljene obrambe. “Ruske oborožene sile so neustrezno usposobljene in nimajo dovolj sredstev za kombinirano bojevanje,” navaja Združenje ameriške vojske. Podobne izzive je imela tudi Ukrajina, kar je privedlo do trenutnega zastoja na fronti.
Intenzivno usposabljanje
Usposabljanje je intenzivno in obsega 96-urne vaje, med katerimi vojaki spijo v povprečju štiri ure na noč, večinoma v neudobnih vojaških vozilih, in so nenehno izpostavljeni simuliranim eksplozijam. “Če bo njihova reakcija neprimerna, bo sledila kazen,” pojasnjuje polkovnik Axel Denis, poudarjajoč pomen fizičnega konflikta in vztrajnosti.
Poleg tega se vojaki učijo delovanja v elektronskem vojskovanju, soočajo se z logističnimi izzivi in kemičnimi grožnjami, ter morajo sprejemati pomembne odločitve pod pritiskom pomanjkanja spanca. Da bi bili pripravljeni na morebitno elektronsko vojskovanje in izpade omrežja, se učijo orientacije z zemljevidi in kompasom, namesto z uporabo sodobne tehnologije.
Trenerji v CENTAC-u opozarjajo na tveganja, povezana s hiperpovezanostjo, kot so pametni telefoni in družbeni mediji, ki predstavljajo resnično grožnjo za vojake na terenu. Po končanem usposabljanju vsak vojak prejme oceno uspešnosti na lestvici od ena do pet, pri čemer je podpolkovnik Vincent pripomnil, da “nikoli ne dajemo pet”. Kot pravi geslo francoske tujske legije, naj bi bilo “težko usposabljanje, lahka vojna”.
[Vir: Politico]; Portal24; Foto: Freepik