Fed ohranja obrestne mere: Rast v ZDA se upočasnjuje, inflacija narašča

Federal Reserve (Fed) ni spreminjala obrestnih mer, kar je bilo v skladu s pričakovanji trgov in analitikov. Referenčna obrestna mera tako ostaja v razponu med 4,25 in 4,5 odstotka. Vendar pa je centralna banka ob tem poslabšala svoje gospodarske obete za Združene države, pri čemer je poudarila pričakovano počasnejšo gospodarsko rast in višjo inflacijo, ki jo pripisuje vplivu carin, uvedenih pod administracijo predsednika Donalda Trumpa. Wall Street je na novice reagiral z močnim odbojem delniških indeksov, medtem ko je predsednik Feda Jerome Powell skušal pomiriti zaskrbljenost glede inflacije.

Zvezni odbor za odprti trg (FOMC) je v svoji najnovejši izjavi popravil projekcije gospodarske rasti in inflacije. Uradniki Feda zdaj pričakujejo, da bo gospodarska rast ZDA letos dosegla 1,7 odstotka, kar je manj od decembrske napovedi 2,1 odstotka. Hkrati so zvišali napoved inflacije, merjene z indeksom osebnih potrošniških izdatkov (PCE), na 2,8 odstotka do konca leta, kar je več od prejšnje ocene 2,5 odstotka. Razlog za te spremembe vidijo predvsem v vplivu carin, ki povečujejo stroške in pritiskajo na cene.

Kljub slabšim obetom je Fedov pikčasti grafikon, ki prikazuje pričakovanja glede prihodnjih obrestnih mer, ostal nespremenjen v primerjavi z decembrom. Letos še vedno predvidevajo dve znižanji obrestnih mer, vsako za četrt odstotne točke, navaja Euronews. Poleg tega je centralna banka napovedala, da bo od aprila upočasnila odtekanje svoje bilance stanja, kar pomeni bolj postopen pristop k zmanjševanju likvidnosti v finančnem sistemu. Oblikovalci politik so ob tem priznali, da se je “negotovost glede gospodarskih obetov povečala” in da so pozorni na tveganja za trg dela ter inflacijo.

Stagflacija na obzorju?

Analitiki so hitro opozorili na možne posledice Fedovih napovedi. Kyle Rodda, višji tržni analitik pri Capital.com Australia, je dejal, da bi lahko odločitve in projekcije FOMC nakazovale “medvedji katalizator” za trge. Počasnejša gospodarska rast v kombinaciji z višjo inflacijo namreč spominja na gospodarski pojav stagflacije, ki velja za izrazito negativnega za delniške trge. “Dinamični utripajoči jantarni signali kažejo na potencialno stagflacijo ali vsaj nekakšno stagflacijsko lahkotnost,” je dodal Rodda.

Odbor FOMC je v izjavi opustil prejšnje besedilo, da je njihov dvojni mandat – stabilnost cen in polna zaposlenost – približno v ravnovesju, kar nakazuje večjo zaskrbljenost glede trenutnih gospodarskih razmer. Kljub temu Fed ostaja previden in ni nakazal drastičnih sprememb v denarni politiki.

Reakcija Wall Streeta in oslabitev dolarja

Ameriški delniški trgi so po objavi Fedovih odločitev močno poskočili. Vsi trije glavni indeksi – Dow Jones, S&P 500 in Nasdaq – so dan zaključili z rastjo. Okrevanje je prišlo po obdobju negotovosti, saj je S&P 500 prejšnji teden beležil tritedenske izgube in vstopil v območje popravka. Analitiki menijo, da je skok delno posledica olajšanja, saj Fed kljub slabšim obetom ni nakazal resnega gospodarskega zloma. Powell je inflacijo, povezano s carinami, označil za “prehodno” in zmanjšal pomen tveganj za recesijo.

Rast delnic je spremljalo tudi oslabitev ameriškega dolarja, ki je bila posledica padca donosnosti državnih obveznic. Donos dveletne obveznice je padel za 7 bazičnih točk na 3,97 odstotka, medtem ko je donos 10-letne obveznice zdrsnil za 4 bazične točke na 4,24 odstotka. Indeks dolarja je prav tako izgubil vrednost, a ostal nad ključno ravnjo 103. “Želja Feda, da kljub višji inflaciji nadaljuje z zniževanjem obrestnih mer, znižuje realne obrestne mere, kar oslabi valuto in poveča privlačnost delnic,” je pojasnil Rodda.

Kljub pozitivni reakciji trgov nekateri analitiki opozarjajo, da bi lahko bilo okrevanje kratkotrajno. Michael Brown, višji raziskovalni analitik pri Pepperstone London, je poudaril, da je “Fedova cena” – prepričanje, da bo centralna banka z blažjo politiko preprečila večje padce na trgih – šibkejša kot v preteklosti. “To, skupaj s kaotično naravo politik v Ovalni pisarni, nakazuje, da bo volatilnost ostala visoka,” je zapisal Brown. Donos nemškega 10-letnega bunda je medtem ostal stabilen pri 2,8 odstotka, kar je najvišja raven v letu in pol, medtem ko je evro oslabel po popravku inflacijskih pričakovanj v evrskem območju navzdol.

Portal24; Foto: Pexels