FAO: Cene hrane so maja rahlo zrasle

Cene hrane so se maja nekoliko zvišale, saj so višje cene žit ter mleka in mlečnih izdelkov odtehtale cenejši sladkor in rastlinska olja, je sporočila Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO). Indeks cen FAO košarice osnovnih živil se je maja glede na popravljeno vrednost aprila zvišal za 0,9 odstotka in je v povprečju znašal 120,4 točke. V primerjavi z istim mesecem lani so bile cene maja nižje za 3,4 odstotka.

Najbolj so se podražila žita

Najbolj so se podražila žita, in sicer za 6,3 odstotka v primerjavi z aprilom, kar je odraz skoka cen pšenice zaradi bojazni pred neugodnimi vremenskimi razmerami, ki bi lahko škodile pridelkom v Severni Ameriki, Evropi in črnomorski regiji. Podražila se je tudi koruza, zaradi pojava bolezni v Argentini in neugodnih vremenskih razmer v Braziliji. Cene mleka in mlečnih izdelkov so se maja zvišale za 1,8 odstotka, kar je posledica povečanega povpraševanja pred poletnimi počitnicami ter ocen trga o možni šibkejši proizvodnji v Zahodni Evropi.

Po drugi strani se je cena sladkorja maja znižala za 7,5 odstotka zaradi dobrega začetka žetvene sezone v Braziliji in znižanja cen nafte, kar je zmanjšalo povpraševanje po etanolu. Rastlinska olja so se pocenila za 2,4 odstotka, kar odraža padec cen palmovega olja, kljub rahlemu zvišanju cen sojinega in sončničnega olja. Cene mesa so ostale bolj ali manj stabilne, saj je rast cen svinjine in ovčetine nevtralizirala višje cene perutnine in govedine.

Poraba žit

Proizvodnja žit se je lani povečala za 1,2 odstotka na rekordnih 2,847 milijarde ton, predvsem zaradi povečane proizvodnje koruze. FAO ocenjuje, da bo proizvodnja v sezoni 2024/2025 ostala na tej rekordni ravni. Kljub temu naj bi se svetovna proizvodnja koruze in pšenice zmanjšala zaradi neugodnih vremenskih razmer v črnomorski regiji. Večja pridelava rži, riža in sirka bo nekoliko omilila te učinke.

Poraba žit naj bi se v novi sezoni nekoliko povečala in dosegla rekordnih 2,851 milijarde ton, predvsem zaradi povečane porabe riža. Zaloge žit bodo ob koncu nove sezone verjetno za 1,5 odstotka višje kot na njenem začetku, kar bo doseglo rekordnih 897 milijonov ton. Trgovanje z žitom naj bi se v letih 2024/2025 zmanjšalo za 1,3 odstotka, predvsem zaradi slabše prodaje koruze.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Pexels