Evropske delnice padle na najslabši teden od ruske invazije
Evropske delnice se soočajo z najhujšim tedenskim padcem od začetka ruske invazije na Ukrajino februarja 2022. Vlagatelje vse bolj skrbijo gospodarske posledice obsežnih carin, ki jih napovedujejo Združene države. Bančne delnice so doživele strm upad, medtem ko so se vlagatelji preusmerili v varnejša sredstva, kot so obveznice, kar je povzročilo njihov vzpon. Do petka dopoldne so evropski trgi beležili občutne izgube, ki so zaokrožile teden kot enega najslabših v zadnjih letih.
Do 11. ure po srednjeevropskem času je indeks Euro STOXX 50 izgubil 2,2 odstotka, s čimer je tedenska izguba narasla na 5,9 odstotka, navaja Euronews. Širši indeks Euro STOXX 600 je prav tako padel za 2,1 odstotka, kar je njegov tedenski padec povečalo na 5,4 odstotka. Glavni nacionalni indeksi so sledili temu trendu: nemški DAX je izgubil 1,8 odstotka, francoski CAC 40 je padel za 1,7 odstotka, še večje izgube pa so bile opazne v južni Evropi, kjer je španski IBEX 35 zdrsnil za 4,1 odstotka, italijanski FTSE MIB pa za 3,9 odstotka.
Bančne delnice vodijo padce
Finančni sektor je bil med najhuje prizadetimi. Indeks bank Euro STOXX je v petek padel za 6,4 odstotka, kar je tedenske izgube povečalo na 10 odstotkov. Španska banka Banco Sabadell je doživela 9,4-odstoten padec, Societe Generale in Deutsche Bank sta izgubili več kot 8 odstotkov, medtem ko so italijanske banke, kot so UniCredit, Banco BPM in Intesa Sanpaolo, zabeležile padce med 6,7 in 7,7 odstotka. Analitik BBVA Alejandro Cuadrado je v petkovem zapisu opozoril, da je nestanovitnost na trgih skokovito narasla in da bo verjetno ostala visoka, kljub namigom nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa o možnosti pogajanj glede carin.
Napetosti so se zaostrile v sredo, ko je Trump napovedal recipročne carine za vse države, vključno z 20-odstotno dajatvijo na blago iz Evropske unije. Cuadrado je dodal, da bi lahko trenutne razmere nakazovale spremembo v prepričanju, da je ameriško gospodarstvo odporno na globalne gospodarske izzive. Francoski predsednik Emmanuel Macron je medtem pozval evropska podjetja, naj zmanjšajo odvisnost od ZDA, in omenil možnost uporabe protiprisilnega instrumenta EU za zaščito pred gospodarskimi grožnjami.
Zaloge energije in potrošnikov se razlikujejo
Padec se je razširil tudi na energetski sektor. Španski naftni proizvajalec Repsol, avstrijski OMV, nizozemski Shell in italijanski Eni so izgubili med 2,8 in 3,6 odstotka. Cena surove nafte Brent je v petek padla za 3 odstotka na 67 dolarjev za sod, kar je po 6,6-odstotnem padcu v četrtek najnižja raven od avgusta 2021. David Morrison, višji tržni analitik pri Trade Nation, je pojasnil, da vlagatelji ocenjujejo škodo, ki bi jo carine lahko povzročile svetovni trgovini in gospodarski rasti, kar bi zmanjšalo povpraševanje po nafti.
Diskrecijske potrošniške delnice so prav tako utrpele udarec. Adidas je po 11,8-odstotnem padcu v četrtek v petek izgubil še 2,8 odstotka. Luksuzni sektor ni bil izjema, saj so LVMH, Richemont in Moncler beležili padce med 0,8 in 2,9 odstotka. Po drugi strani so obrambne potrošniške delnice, kot so L’Oréal, Beiersdorf in Danone, pridobile med 2 in 3 odstotke, Heineken pa je zrasel za 1,2 odstotka, saj so vlagatelji iskali varnejše naložbe.
Donosi obveznic padajo, evro drsi
Na obvezniških trgih je prišlo do krepitve, saj so vlagatelji iskali varnost v državnem dolgu. Donosi nemškega bunda so padli za 10 bazičnih točk na 2,53 odstotka, kar pomeni 1-odstotno rast cene obveznic. V Španiji, Italiji in Franciji so se donosi zmanjšali za približno 7 bazičnih točk. Denarni trgi zdaj pričakujejo tri znižanja obrestnih mer Evropske centralne banke do konca leta, pri čemer je 70-odstotna verjetnost, da bo prvo znižanje 17. aprila.
Evro je v primerjavi z dolarjem zdrsnil za 0,6 odstotka pod raven 1,10, potem ko je v četrtek dosegel najvišjo vrednost v zadnjih sedmih mesecih. George Vessey, vodilni devizni strateg pri Convera, je dejal, da devizni trg nakazuje, da bodo carine bolj prizadele ameriške potrošnike in podjetja, a opozoril, da je vprašanje, kako dolgo bo evro ostal odporen v trenutnih razmerah.