Državni proračun z 180 milijoni evrov večjim primanjkljajem kot lani

Državni proračun je v prvih treh mesecih letošnjega leta beležil primanjkljaj v višini 451 milijonov evrov, kar je približno 180 milijonov evrov več kot v enakem obdobju lani. Rast prihodkov, ki je znašala 6,1 odstotka, kljub krepitvi zaostaja za rastjo odhodkov, ki so se povečali za 10,8 odstotka. Kot ugotavlja Fiskalni svet, je rast prihodkov delno posledica začasnih dejavnikov, medtem ko dinamika nekaterih ključnih kategorij ostaja nižja kot v obdobju visoke inflacije. Visoko rast odhodkov na začetku leta pripisujejo višjim plačilom obresti in nekaterim diskrecijskim dejavnikom, medtem ko “realizacija investicij še naprej občutno zaostaja za načrti zaradi zastoja pri porabi evropskih sredstev ter sistemskih pomanjkljivosti pri njihovem načrtovanju in izvajanju,” so zapisali.

Lani se je primanjkljaj sektorja država znižal na -0,9 odstotka BDP, kar je za 2 odstotni točki BDP manj od vladnih projekcij iz oktobra 2024. Fiskalni svet poudarja, da “državni proračun, ki že nekaj zaporednih let ni realističen,” v največji meri določa projekcije sektorja država.

Državni zbor je nedavno sprejel spremembo Zakona o fiskalnem pravilu. Fiskalni svet skladno z novimi določbami pričakuje osnutek Letnega poročila o napredku do 10. aprila. Dokument velja za ključni element spremljanja zavez iz Srednjeročnega načrta v spremenjenem sistemu ekonomskega upravljanja. Ob tem je Evropska komisija pozvala države članice, naj do konca aprila vložijo zahtevek za uveljavitev nacionalne odstopne klavzule, povezane z dodatnimi izdatki za obrambo, so še zapisali.

Portal24; Foto: Pixabay/Fotoblend