Evropa sončna velesila: 40 odstotkov svetovne elektrike je iz čistih virov
Svet je v letu 2024 dosegel pomemben mejnik na področju energetike, saj je več kot 40 odstotkov elektrike pridobil iz virov z nizkimi emisijami ogljika, je pokazala najnovejša analiza organizacije Ember, ki se osredotoča na čisto energijo. Gre za rekord, ki ga svetovni elektroenergetski sistem ni dosegel vse od leta 1940, ko je bil sistem 50-krat manjši in je večino dela opravljala hidroelektrarna, navaja Euronews. Danes pa v ospredje stopa sončna energija, ki igra ključno vlogo v prizadevanjih za vzpostavitev popolnoma čistega električnega sistema. Po podatkih Emberjeve revije Global Electricity Review je globalna proizvodnja sončne energije lani dosegla raven, ki bi lahko v celoti napajala državo, kot je Indija.
Povpraševanje po električni energiji še nikoli ni bilo tako visoko, kar je posledica vročinskih valov, naraščajoče uporabe podatkovnih centrov in novih tehnologij. Kljub temu čista energija uspešno sledi tem izzivom. Lani so emisije v elektroenergetskem sektorju dosegle zgodovinski vrh z 14,6 milijarde ton CO2, predvsem zaradi povečane potrebe po hlajenju med rekordno vročim letom 2024. To je še dodatno poudarilo nujnost prehoda na trajnostne vire energije.
Evropa se je v tem kontekstu izkazala kot vodilna sila. Leta 2024 je kar 71 odstotkov svoje električne energije pridobila iz čistih virov, vključno z jedrsko energijo, kar jo postavlja daleč pred svetovno povprečje. “Evropa je utrdila svojo vodilno vlogo na področju čiste energije in svetu kaže, kako povečati delež obnovljivih virov,” je za Euronews Green povedala dr. Beatrice Petrovich, višja analitičarka pri Emberju. Skoraj polovica evropske čiste energije – 47 odstotkov – izhaja iz sonca, vetra in vode, pri čemer sončna energija izstopa kot gonilna sila.
Sončna energija: Evropska zgodba o uspehu
Proizvodnja sončne energije v Evropski uniji se je v zadnjih treh letih skoraj podvojila in leta 2024 dosegla 11 odstotkov celotne električne energije, s čimer je prvič presegla premog. Sedem evropskih držav se uvršča med 15 vodilnih na svetu po deležu sončne energije v svoji energetski mešanici. “EU je sončna velesila,” poudarja Petrovich in dodaja, da sončna energija ni omejena na posamezne države, temveč je razširjena po celotni regiji.
Med nacionalnimi dosežki izstopajo nekateri primeri. Nemčija je lani proizvedla 71 teravatnih ur (TWh) sončne energije, kar jo uvršča na šesto mesto na svetu, čeprav še vedno zaostaja za Kitajsko, ki je dosegla 834 TWh. Madžarska je z 25-odstotnim deležem sončne energije v svoji mešanici postala vodilna v relativnem smislu, zahvaljujoč spodbudam za stanovanjske sončne panele, ki so povečale zmogljivosti. Španija pa je lani zabeležila največji porast sončne proizvodnje v Evropi, in sicer za 10 TWh, kar je pomemben dosežek, čeprav je Kitajska s 250 TWh še vedno v ospredju. Kitajska je sicer odgovorna za 53 odstotkov globalnega povečanja sončne proizvodnje v letu 2024.
“Sončna energija ni zgodba ene države,” poudarja Petrovich. “Razširjena rast kaže, kako prilagodljiva in razširljiva je ta tehnologija.” Tudi v manj ugodnih vremenskih razmerah kot leta 2023 je povečanje števila sončnih panelov – tudi na strehah gospodinjstev – prispevalo k večji proizvodnji. Rast sončnih zmogljivosti v EU se kljub visoki stopnji prodora še ne umirja, kar nakazuje nadaljnji potencial.
Kalifornija kot navdih za prihodnost Evrope
Evropa zdaj stoji pred izzivom, kako čisto energijo dvigniti na novo raven. Po mnenju Petrovich to pomeni večji delež sončne in vetrne energije ter prilagodljivost za njuno optimalno izrabo. Rešitve vključujejo baterije za shranjevanje energije, pametno elektrifikacijo prometa, zgradb in industrije ter izboljšano električno omrežje. “Imamo največje omrežje na svetu, zdaj ga moramo narediti pametnejšega,” pravi Petrovich, kar vključuje odpravo birokratskih ovir.
Primer dobre prakse prihaja iz Kalifornije, kjer je lani kombinacija sončne energije in baterij pokrila petino največjega večernega povpraševanja z energijo, shranjeno okoli poldneva. Pred tremi leti je ta delež znašal le dva odstotka, kar je trenutno stanje na nekaterih evropskih trgih, kot je Irska, ki šele vstopajo v dobo baterijske tehnologije. “Morda Kalifornija ponuja vpogled v to, kar bomo videli v Evropi čez tri leta,” predlaga Petrovich.
Poleg tega bi lahko cenovne spodbude, ki ljudi nagovarjajo k prilagajanju porabe – na primer polnjenju električnih vozil podnevi, ko je obnovljive energije največ – še dodatno okrepile sistem. Tehnologija za to že obstaja, vprašanje je le, kako jo čim bolje izkoristiti.
Čista energija pred globalnimi izzivi
Povpraševanje po električni energiji še naprej raste, delno zaradi novih tehnologij, kot so električna vozila in toplotne črpalke, pa tudi zaradi vročinskih valov, ki povečujejo potrebo po hlajenju. Lani je bil majhen porast uporabe fosilnih goriv povezan prav s temi podnebnimi ekstremi, a to ne pomeni, da se fosilna goriva vračajo v ospredje. “Vsaka država lahko zadosti povečanemu povpraševanju s čisto elektriko,” trdi Petrovich, pri čemer poudarja pomen učinkovitih naprav in tehnologij.
Evropa je po ruski invaziji na Ukrajino leta 2022 okrepila svoja prizadevanja za energetsko varnost, pri čemer obnovljivi viri igrajo ključno vlogo. “Obnovljivi viri so postali obrambna strategija,” pravi Petrovich, kar je še posebej pomembno v trenutnih geopolitičnih razmerah. Države srednje in vzhodne Evrope postajajo vse bolj zanimive na področju sončne energije in baterij, medtem ko veter, ki je lani prispeval 18 odstotkov evropske električne energije, prav tako kaže znake pospešenega razvoja zaradi hitrejšega izdajanja dovoljenj in pričakovanih ugodnih vremenskih pogojev.
Portal24; Foto: Pixabay/ solarpanal355