Evro dosegel triletni vrh, zlato doseglo nove rekorde
Evro je v petek zjutraj dosegel najvišjo vrednost v zadnjih treh letih v primerjavi z ameriškim dolarjem, saj so vlagatelji zaradi nestanovitnosti, ki jo povzročajo carine, začeli opuščati ameriška sredstva in iskati varnejše naložbe v valutah zatočiščih. Par EUR/USD je v azijski seji poskočil z ravni okoli 1,09 na 1,1387, kar pomeni najvišjo raven v zadnjih treh letih. Gibanje je posledica nadaljevanja rasti, ki se je začela v četrtek, ko je ameriški predsednik Donald Trump začasno ustavil vzajemne carine za vse države razen Kitajske, kjer je dajatve zvišal na 145 odstotkov. Poleg evra so se okrepile tudi druge valute skupine G10, zlasti švicarski frank in japonski jen, ki veljata za tradicionalni varni valuti v času negotovosti.
Nestanovitnost na finančnih trgih je spodbudila širši premik vlagateljev stran od ameriških naložb, navaja Euronews. Indeks ameriškega dolarja, ki meri vrednost dolarja v primerjavi s košarico tujih valut, je padel pod 100, kar je najnižja raven od julija 2023. Medtem je par USD/CHF zdrsnil pod 0,82, vrednost, ki je ni bilo od januarja 2015, ko je švicarska centralna banka opustila vezavo franka na evro. Podobno je par USD/JPY padel na raven malo nad 143, kar je najnižja vrednost od septembra 2024. Ti premiki odražajo upad zaupanja v ameriški dolar, ki ga poganjajo negotovost glede carinske politike in gospodarskih obetov ZDA.
Zlato dosega rekorde, ameriške obveznice pod pritiskom
Cene zlata so v zadnjih dneh poskočile in v petek zjutraj dosegle rekordne vrednosti. Promptno zlato je naraslo na 3.218 dolarjev za unčo, terminske pogodbe za zlato COMEX pa so dosegle 3.238 dolarjev za unčo. Rast, ki je od srede znašala 8 odstotkov, je sledila Trumpovi odločitvi, da za 90 dni ustavi vzajemne carine, kar je spodbudilo vlagatelje, da se zatečejo k zlatu kot varnemu premoženju. Po poročilu Bloomberga so kitajski vlagatelji prejšnji teden vložili 0,88 milijarde evrov v sklade, ki trgujejo z zlatom (ETF), kar odraža povečano povpraševanje po žlahtni kovini. Svetovni svet za zlato je prav tako poročal, da so globalni ETF-ji, podprti z zlatom, marca dosegli rekordno mesečno vrednost 305 milijard evrov.
Nasprotno pa so ameriške državne obveznice, ki prav tako veljajo za varno naložbo, doživele razprodajo. Donosi na 10-letne obveznice so se povečali za 11 bazičnih točk, na 30-letne pa za 21 bazičnih točk. Povečanje donosov, ki je posledica padanja cen obveznic, kaže na naraščajoče stroške zadolževanja ZDA in odraža zaskrbljenost vlagateljev glede gospodarskih obetov. Razprodaja dolgoročnih obveznic nakazuje, da vlagatelji zahtevajo višje premije za tveganje, saj se bojijo slabših gospodarskih razmer v ZDA.
Evropski trgi kljubujejo globalni razprodaji
Medtem ko so ameriške delnice v četrtek nadaljevale padec – indeks S&P 500 je izgubil 3,46 odstotka, Nasdaq 4,31 odstotka, Dow Jones pa 2,5 odstotka – evropski trgi kažejo znake odpornosti. Terminske cene kažejo na pozitivno odprtje evropskih borz v petek, saj se je Euro Stoxx 50 zvišal za 0,57 odstotka, nemški DAX za 0,61 odstotka, britanski FTSE 100 pa za 0,49 odstotka. To nakazuje, da vlagatelji v Evropi vidijo priložnosti kljub globalnemu zmanjšanju tveganja.
Azijski trgi so v petek večinoma sledili padcem na Wall Streetu. Japonski Nikkei 225 je izgubil 3,9 odstotka, južnokorejski Kospi 0,8 odstotka, avstralski ASX 200 pa 1,3 odstotka. Kitajskemu indeksu Hang Seng sse uspelo zvišati za 0,6 odstotka, kar kaže na različne odzive v regiji. Podatki o nižji od pričakovane inflaciji v ZDA, ki jih je v četrtek objavil ameriški urad za statistiko dela, so prav tako vplivali na gibanje valut, saj povečujejo pričakovanja o dodatnem znižanju obrestnih mer s strani Federal Reserve. Uradniki sicer opozarjajo na previdnost zaradi možnih inflacijskih pritiskov, povezanih s carinami.
Portal24; Foto: Pexels