Apple v tekmi s carinami na hitro uvozil 600 ton iPhonov

Tehnološki velikan Apple je marca letos tiho izvedel obsežno logistično operacijo, s katero je želel ublažiti posledice carinskih ukrepov administracije Donalda Trumpa. Po poročanju Reutersa, ki se sklicuje na neimenovane vire, je podjetje zakupilo šest tovornih letal za prevoz 600 ton iPhonov iz Indije v ZDA. Vsako letalo je prevažalo približno 100 ton, kar pomeni, da je bilo skupno prepeljanih okoli 1,5 milijona pametnih telefonov. Namen poteze je bil izogniti se novim carinam, ki so začele groziti Applovemu poslovanju na ameriškem trgu.

Da bi pospešil postopek, je Apple v sodelovanju z indijskimi oblastmi vzpostavil tako imenovani »zeleni koridor« na letališču v Chennaiju. Ta ukrep je skrajšal običajni 30-urni carinski postopek na zgolj šest ur, kar je praksa, ki jo Apple že dolgo uporablja na Kitajskem. S tem je podjetje zagotovilo hitro in učinkovito dostavo svojih izdelkov, s čimer je želelo povečati zaloge v ZDA in se pripraviti na morebitne motnje v dobavni verigi.

Premik proizvodnje in trgovinska vojna

Apple v zadnjih letih vse bolj stavi na Indijo kot alternativno proizvodno središče. Lani je iz te južnoazijske države izvozil za več kot 17 milijard dolarjev iPhonov, kar kaže na strateški premik stran od Kitajske, ki ostaja ujeta v trgovinsko vojno z ZDA. Wall Street Journal poroča, da Apple načrtuje povečanje izvoza iPhonov iz Indije, da bi pokril kar polovico ameriškega trga. Medtem so se carine na kitajski uvoz v ZDA povečale na 145 odstotkov, Kitajska pa je v odgovor svoje carine na ameriške izdelke s 84 odstotkov zvišala na 125 odstotkov. Indija, ki se je soočala z 26-odstotnimi carinami na izvoz v ZDA, trenutno uživa 90-dnevno prekinitev nekaterih carinskih ukrepov, kar Applu omogoča ugodnejše pogoje.

Selitev dobavne verige iz Kitajske, kjer Apple že 18 let proizvaja večino svojih izdelkov, ni preprosta. Analitik Wedbush Securities Dan Ives opozarja, da bi proizvodnja iPhonov v ZDA lahko ceno enega telefona s trenutnih 1000 dolarjev dvignila na več kot 3000 dolarjev. Takšen premik bi zahteval milijardne naložbe in več let prilagajanja, kar bi lahko močno vplivalo na Applovo poslovanje. Poleg tega hitro spreminjajoča se trgovinska politika dodatno otežuje dolgoročno načrtovanje.

Applova delnica je od začetka aprila, ko so stopile v veljavo nove carine, izgubila 15 odstotkov vrednosti, tržna kapitalizacija podjetja pa je upadla za 500 milijard dolarjev. Vlagatelji in analitiki z nestrpnostjo pričakujejo prvega maja, ko bo izvršni direktor Tim Cook na četrtletni konferenci razpravljal o finančnih rezultatih in strategiji podjetja. Mnogi upajo, da bo razkril, kako se Apple namerava spopasti z izzivi, ki jih prinašajo carine in spreminjajoča se globalna trgovinska dinamika.

Portal24; Foto: Unsplash