EU ne bo popuščala pri digitalnih pravilih za trgovinski dogovor z ZDA
Evropska unija ne namerava omiliti svojih strogih tehnoloških pravil, da bi dosegla trgovinski dogovor z administracijo Donalda Trumpa, je jasno sporočila Henna Virkkunen, podpredsednica Evropske komisije, pristojna za tehnološko suverenost. V intervjuju za več evropskih časopisov, med drugim tudi za Guardian, je poudarila, da EU ostaja trdno zavezana svojim digitalnim predpisom, ki zagotavljajo pošteno, varno in demokratično digitalno okolje. Njen odziv prihaja v času, ko Trumpovi svetovalci pritiskajo na EU, naj zmanjša regulativne ovire za ameriška tehnološka podjetja, kar vidijo kot ključno za napredek v trgovinskih pogovorih.
Virkkunen je zavrnila očitke, da so digitalna pravila EU trgovinske ovire, in poudarila, da veljajo enako za vsa podjetja, ne glede na to, ali so evropska, ameriška ali kitajska. »Naš pristop temelji na tveganju, ne pa na ciljanju posameznih podjetij,« je dejala. Po njenih besedah večja odgovornost, ki jo nosijo tehnološki velikani, izhaja iz njihovega položaja na trgu. »Večji igralci imajo več obveznosti, saj predstavljajo večje tveganje,« je pojasnila. S tem je posredno odgovorila na kritike, kot jih je izrazil Peter Navarro, Trumpov trgovinski svetovalec, ki je evropske predpise označil za »netarifno orožje« proti ameriškim tehnološkim podjetjem.
Napetosti zaradi carin in tehnološke regulacije
Izjava Virkkunen prihaja v občutljivem trenutku, ko se EU in ZDA soočata z zaostrenimi trgovinskimi odnosi. Trump je pred kratkim napovedal 90-dnevno prekinitev nekaterih carin, kar je EU pozdravila kot priložnost za dialog, a hkrati ohranja možnost povračilnih ukrepov, če pogovori ne bodo uspešni, navaja The Guardian. EU se še vedno spopada z 10-odstotnimi carinami na določeno blago ter 25-odstotnimi carinami na avtomobile in kovine, ki vstopajo na ameriški trg. Virkkunen je izrazila željo po izogibu trgovinski vojni in poudarila pomen dobrega trgovinskega sporazuma, a ni želela špekulirati o konkretnih povračilnih ukrepih, ki jih EU pripravlja v posvetovanjih z državami članicami.
Medtem so se v javnosti pojavili pozivi, zlasti iz Francije, naj EU razmisli o ukrepih proti ameriškim tehnološkim podjetjem kot odgovor na carine. Virkkunen je ostala zadržana in poudarila, da so vse možnosti še vedno odprte, a brez podrobnosti. Njen previdni ton odraža zapletenost položaja, saj EU skuša uravnotežiti svoje interese v trgovinskih pogajanjih z zavezanostjo lastnim vrednotam in pravilom.
Preiskave tehnoloških velikanov in izzivi umetne inteligence
Kot ena ključnih nalog Virkkunen je nadzor nad izvajanjem novih digitalnih pravil EU, vključno z Zakonom o digitalnih trgih (DMA) in Zakonom o digitalnih storitvah (DSA). Komisija trenutno preiskuje več tehnoloških velikanov, med drugim Alphabet, Apple in Meta, zaradi domnevnih kršitev konkurenčnih pravil. Marca je EU proti Applu in Alphabetu uvedla prisilne ukrepe, kar je dodatno zaostrilo odnose z ZDA. Na vprašanje o morebitnih kaznih, kot je govorica o milijardni globi za platformo X, je Virkkunenova poudarila, da cilj ni naložiti kazni, temveč zagotoviti skladnost s pravili.
Poleg tega se Virkkunenova sooča z izzivi na področju umetne inteligence (AI). EU si prizadeva za tehnološko suverenost, saj 80 odstotkov tehnologije prihaja izven njenih meja. V ta namen je podpredsednica napovedala strategijo za vzpostavitev do petih gigatovarn za AI, ki bodo opremljene z zmogljivimi superračunalniki za razvoj in testiranje modelov umetne inteligence. Ob tem je izrazila zavezanost k inovacijam prijaznemu izvajanju Zakona o umetni inteligenci, kar je sprožilo pomisleke pri potrošniških skupinah, ki opozarjajo na pomanjkljivo zaščito avtorskih pravic pred generativnimi sistemi AI.
Vprašanje avtorskih pravic v povezavi z umetno inteligenco je še posebej pereče. Pisatelji, glasbeniki in drugi ustvarjalci opozarjajo, da generativni sistemi AI, ki črpajo podatke iz njihovih del, ne zagotavljajo ustrezne zaščite ali nadomestila. Virkkunen je priznala, da obstaja vrzel, in napovedala, da komisija preučuje možnosti za vzpostavitev modelov licenciranja, ki bi zagotovili pravično ravnovesje med podporo ustvarjalcem in potrebami tehnološke industrije. »Pomembno je, da podpremo imetnike avtorskih pravic in zagotovimo pošteno nadomestilo,« je dejala, obenem pa opozorila, da bi izključitev evropskih vsebin iz usposabljanja AI lahko škodovala konkurenčnosti EU.
Portal24; Foto: Pixabay/ZDA-Reiseblogger