Energetski prehod v praksi: Rušenje nekdanje elektrarne Grafenrheinfeld

Jedrska elektrarna Grafenrheinfeld v južni zvezni državi Bavarska je bila pomemben del nemškega energetskega sistema, saj je obratovala od leta 1982 do njenega zaprtja leta 2015. Elektrarna, ki je bila zgrajena med letoma 1975 in 1982, je bila najstarejša jedrska elektrarna v Nemčiji. Njeno zaprtje je bilo del vladne politike o prehodu z jedrske energije, znane kot “Energiewende”, ki si prizadeva za prehod na obnovljive vire energije.

Včeraj, po skoraj desetletju mirovanja, je bila elektrarna Grafenrheinfeld z rušenjem dveh hladilnih stolpov, visokih 143 metrov dokončno razgrajena. Dogodek, ki je sprva bil načrtovan za 17.30 po lokalnem času, je bil zaradi protesta aktivista prestavljen na poznejšo uro. Aktivist, ki se je povzpel na enega od stolpov, je bil odstranjen šele po posredovanju posebne policijske enote.

Grafenrheinfeld je bil simbol energetske politike Nemčije v času, ko je bil še v obratovanju. Njegovo zaprtje je takratna okoljska ministrica Barbara Hendricks označila kot “viden signal”, da se Nemčija resno loteva prehoda z jedrske energije na bolj trajnostne vire. Hendricks je poudarila, da vsako zaprtje jedrske elektrarne zmanjšuje tveganja, povezana z jedrsko energijo, in pomaga pri reorganizaciji energetske oskrbe.

Kritike

Kljub tem prizadevanjem pa obstajajo tudi nasprotna mnenja. Ulrich Grillo, nekdanji predsednik nemške industrijske zveze (BDI), je opozoril, da bi lahko zaprtje jedrskih elektrarn negativno vplivalo na regionalno varnost oskrbe z energijo. Grillo je izpostavil, da mora Nemčija zagotoviti proizvodnjo energije in ohranitev delovnih mest, da bi njena industrija čiste energije ostala konkurenčna.

Med obratovanjem je Grafenrheinfeld oskrboval več kot 11 odstotkov bavarske električne energije, kar je bil pomemben prispevek k regionalni energetski oskrbi. Po rušenju hladilnih stolpov, ki je trajalo približno 30 sekund in ustvarilo okoli 55.000 ton betonskih ruševin, bodo ostanki uporabili za zapolnitev zbirnih bazenov pod stolpoma.

Župan Grafenrheinfelda Christian Keller je ob tem dogodku izrazil žalost nad koncem obdobja, ko sta stolpa predstavljala simbol mesta. Njuno rušenje je tako hkrati konec nekega obdobja in simboličen korak v smeri nove energetske prihodnosti Nemčije, ki si prizadeva do leta 2050 večino energije pridobivati iz obnovljivih virov.

Kljub temu pa ostajajo dvomi, ali bo Nemčija uspela doseči svoje ambiciozne cilje glede energetske preobrazbe, zlasti glede trajnostnosti načrta “Energiewende”. Rušenje Grafenrheinfelda je tako opomnik na izzive, ki jih prinaša prehod na nove vire energije.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: