Donald Trump napoveduje “velike” carine na farmacevtske izdelke

Ameriški predsednik Donald Trump je v torek na večerji Nacionalnega republikanskega kongresnega odbora napovedal uvedbo “velikih” carin na uvoz farmacevtskih izdelkov. Kot je dejal, je cilj te poteze vrniti proizvodnjo zdravil nazaj v Združene države Amerike, kjer se je domača proizvodnja v zadnjih desetletjih močno zmanjšala. Trump je poudaril, da želi s temi ukrepi spodbuditi farmacevtska podjetja, naj zapustijo države, kot je Kitajska, in svoje obrate ponovno odprejo na ameriških tleh. “Zelo kmalu bomo objavili velike tarife za zdravila. Ko bodo to slišali, bodo zapustili Kitajsko in druge kraje, ker morajo prodajati – večina njihovih izdelkov se proda tukaj,” je zatrdil predsednik.

Uvoz zdravil je doslej ostal izvzet iz prvega vala carin, ki jih je Trump uvedel za države po vsem svetu. A kot je predsednik razkril republikanskim poslancem, farmacevtski sektor nadaljnje milosti ne bo deležen, piše Politico. Pred kratkim, 2. aprila, je Trump že napovedal globalne 10-odstotne carine na uvoz iz številnih držav, v sredo pa naj bi stopile v veljavo dodatne vzajemne dajatve, vključno z najmanj 104-odstotno carino na kitajski uvoz. Podrobnosti o višini in obsegu novih farmacevtskih carin predsednik sicer ni razkril, kar pušča prostor za špekulacije o njihovem vplivu na trg.

Selitev proizvodnje in gospodarski pretresi

Trumpova napoved prihaja v času, ko se svetovno gospodarstvo še opoteka od njegovih prejšnjih carinskih ukrepov. Pred tednom dni je sprožil obsežen niz carin, ki so zajeli tako zaveznike kot nasprotnike ZDA, kar je povzročilo padec delnic in vznemirjenje na globalnih trgih. Predsednik kljub temu vztraja pri svoji gospodarski agendi, ki temelji na preusmeritvi trgovinskih tokov in spodbujanju domačih naložb. “Podjetja se vračajo v našo državo z obrati,” je optimistično zatrdil na večerji, kjer je nagovoril republikanske zakonodajalce.

Po podatkih Uprave za hrano in zdravila (FDA) se je večina proizvodnje farmacevtskih učinkovin v zadnjih desetletjih preselila v tujino, zlasti na Kitajsko in v druge države z nižjimi stroški. Trump vidi carine kot ključno orodje za obrnitev tega trenda, a njegovi načrti naletavajo na mešane odzive. Medtem ko nekateri podpirajo vizijo oživitve ameriške industrije, se v lastni stranki krepi nasprotovanje. Kritiki opozarjajo, da bi lahko carine zvišale cene zdravil za ameriške potrošnike in povzročile motnje v dobavnih verigah.

Demokrati medtem v Trumpovem pristopu vidijo politično priložnost. Menijo, da bi lahko naraščajoče nezadovoljstvo zaradi carin okrepilo njihove možnosti na prihodnjih vmesnih volitvah. Nasprotovanje je postalo tako glasno, da je dvostrankarska skupina senatorjev prejšnji četrtek napovedala pobudo za omejitev predsednikove tarifne oblasti. Trump kljub vsemu ostaja neomajen, saj svojo strategijo vidi kot pot do gospodarske neodvisnosti ZDA.

Portal24; Foto: Freepik