Delnice drsijo, dolar se približuje 3-tedenskemu vrhu

Azijske delnice so v četrtek zdrsnile skupaj z Wall Streetom, ko se dolar približuje tritedenskemu vrhu. Razlog za to je napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi novih carin na ves uvoz avtomobilov, kar je sprožilo bojazni pred svetovno trgovinsko vojno in morebitnim dvigom inflacije. Trgi so se odzvali hitro, saj so vlagatelji začeli preračunavati posledice teh ukrepov.

Na Japonskem je indeks Nikkei padel za 1,2 odstotka, pri čemer so največje izgube utrpele delnice avtomobilskih proizvajalcev, poroča Reuters. Toyota Motor je zabeležila 3,4-odstotni padec, medtem ko sta Mazda Motor in Subaru izgubila približno 6 odstotkov. Tudi južnokorejski indeks KOSPI ni bil imun, saj je zdrsnil za 0,7 odstotka. Japonski in južnokorejski avtomobilski giganti imajo namreč pomemben delež na ameriškem trgu, kar jih naredi še posebej ranljive za Trumpove carinske ukrepe.

Padec ni prizanesel niti kitajskim proizvajalcem električnih vozil. Delnice podjetja Nio so se znižale za 2,8 odstotka, Xpeng pa za 1,1 odstotka. Kitajski indeks modrih čipov (.CSI300) in hongkonški Hang Seng sta oba upadla za 0,3 odstotka. Trump je pozno v sredo napovedal 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov, ki naj bi začele veljati 2. aprila. Ameriški predsednik je ob tem dejal, da bodo vzajemne carine za vse države “prizanesljive”. Za Kitajsko je namignil na možnost nekoliko nižjih tarif, če bo sklenjen posel o prodaji TikToka.

Reakcija Wall Streeta in evropskih trgov

Po Trumpovi objavi so ameriški avtomobilski proizvajalci doživeli izgube po zaključku trgovanja. General Motors je padel za 6 odstotkov, Ford pa za skoraj 5 odstotkov. Terminske pogodbe za Nasdaq so v Aziji izgubile 0,2 odstotka, za S&P 500 pa 0,1 odstotka. Wall Street je že v sredo zaključil z občutnim padcem. Tehnološko obremenjeni Nasdaq je izgubil več kot 2 odstotka. Tudi evropski trgi niso ostali nedotaknjeni. Terminske pogodbe na STOXX 50 so padle za 0,5 odstotka, kar nakazuje rdeč začetek trgovanja.

V Aziji je MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske izgubil 0,6 odstotka, kar je vplivalo tudi na umik tehnoloških delnic. Analitik Tony Sycamore iz podjetja IG je dejal: “Azijski delniški trgi so padli, vendar se trenutno ne zdi, da bomo tam zunaj videli dan popolnega pokola. Čas objave je ljudi ujel nepripravljene, a podrobnosti niso bile tako presenetljive. Zdaj je vprašanje, kako se bodo odzvali Evropejci, Južnokorejci in Japonci.”

Mednarodni odzivi in inflacijski pritiski

Japonski premier Shigeru Ishiba je poudaril, da so na mizi vse možnosti za odgovor na ameriške carine. Kanada je nakazala možnost povračilnih dajatev, medtem ko je Evropska unija izrazila obžalovanje, a išče rešitve prek pogajanj. Analitiki opozarjajo, da bi Trumpovi tarifni načrti lahko povečali inflacijo v ZDA, saj je Federal Reserve že ustavila cikel sproščanja denarne politike. Predsednik Feda St Louisa Alberto Musalem je dejal, da bi inflacija lahko bila višja, rast pa nižja od pričakovanj, in da znižanje obrestnih mer ni nujno. Predsednik Feda Minneapolisa Neel Kashkari pa je dodal, da bi moral Fed ostati previden zaradi politične negotovosti.

Gibanje valut in surovin

Na valutnih trgih je dolarski indeks, ki meri vrednost dolarja proti šestim glavnim valutam, čez noč zrasel za 0,5 odstotka na 104,71, kar je najvišja raven v treh tednih, nato pa se je v četrtek ustalil pri 104,46. Evro je dosegel tritedensko dno pri 1,0731 dolarja, a se je odbil in nazadnje zrasel za 0,1 odstotka na 1,0762 dolarja. Jen je povrnil del izgub in v četrtek zrasel za 0,2 odstotka na 150,24 za dolar. Višji donosi ameriških obveznic so podprli dolar – donosnost 10-letnih obveznic je ostala stabilna pri 4,3422 odstotka.

Tarifna negotovost je dvignila ceno zlata za 0,3 odstotka na 3028 dolarjev za unčo, kar je blizu rekorda 3057 dolarjev. Cene nafte so dosegle tritedenske vrhove zaradi skrbi o zmanjšani ponudbi, saj so ZDA zagrozile s carinami državam, ki kupujejo venezuelsko nafto. Terminske pogodbe za nafto Brent so zrasle za 0,1 odstotka na 73,87 dolarja za sod, ameriška nafta pa za 0,2 odstotka na 69,77 dolarja za sod.

Portal24; Foto: Pixabay/Geralt