Charles Michel: Evropska komisija bi morala biti manj politična in bolj nepristranska
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je izrazil resno zaskrbljenost nad nepristranskostjo Evropske komisije. Michel meni, da Komisije ne določenim pravilom Pogodb EU ne sledi dovolj jasno. Michel je v pogovoru za več evropskih medijev, vključno z Euractivom, poudaril, da bi morala biti nepristranskost Komisije absolutna prednostna naloga za izboljšanje učinkovitosti in politične enotnosti Unije.
Sklicujoč se na 17. člen Pogodbe o Evropski uniji, ki določa institucionalno ureditev, je Michel poudaril pomen nepristranskosti Komisije. Po njegovem mnenju se Komisija pod trenutnim vodstvom ni držala teh načel. Čeprav je ni omenil neposredno, je Michel implicitno kritiziral predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen zaradi prekomernega poseganja v nacionalne politike in odločanja brez ustreznega posvetovanja z državami članicami.
Kritika nepristranskosti in politizacije
“Vidimo, da je Komisija včasih delovala manj nepristransko, kar povzroča percepcijo politične pristranskosti,” je dejal Michel. Opozoril je, da takšno ravnanje zmanjšuje verodostojnost Komisije in prispeva k obtožbam o dvojnih merilih. Michel je opozoril, da Rusija, Iran in Kitajska vodijo intelektualno in politično bitko proti EU, s čimer dajejo vtis nedoslednosti Unije.
Posebej je izpostavil neenoten odziv EU na vojno v Gazi. Slednjo je izpostavil kot primer, kjer je Komisija delovala politizirano in ne v skladu z običajnim stališčem o podpori mednarodnemu pravu. Po njegovem mnenju je to vplivalo na verodostojnost EU v regiji in izpostavilo blok kritikam zaradi nejasnega komuniciranja in pomanjkanja usklajevanja.
“Soočili smo se s težavo, ko stališče Komisije ni bilo nepristransko in ni bilo v skladu z običajnim stališčem glede podpore mednarodnemu humanitarnemu pravu,” je dejal Michel. Dodal je, da takšna percepcija tvega obtožbe o dvojnih merilih, kar bi lahko uporabili tisti, ki nasprotujejo povezovanju EU.
Odpor proti spremembam pogodb EU
Poleg vprašanja nepristranskosti je Michel jasno izrazil svoje nasprotovanje kratkoročni ali srednjeročni reformi Pogodb EU. Po njegovem mnenju bi bilo ponovno odpiranje pogodb za nujne reforme po prihodnji širitvi EU politično nerealistično in “neumna napaka”. Namesto tega Michel predlaga, da se izkoristijo obstoječe možnosti Lizbonske pogodbe za izboljšanje učinkovitosti odločanja v EU.
Michel je poudaril, da potencial Lizbonske pogodbe ni izkoriščen v celoti in da bi bilo smiselno najprej izkoristiti te možnosti, preden se odprejo razprave o spremembi pogodb. Poudaril je, da bi pogajanja o novih pogodbah povzročila težke nacionalne razprave in referendume. Slednje bi lahko destabiliziralo blok.
“Mislim, da bi bila kratkoročno do srednjeročno neumna napaka, če bi se preveč osredotočili na nekaj, kar vemo, da politično ni realistično,” je dejal Michel. Sklicujoč se na predloge Francije in Nemčije, je Michel poudaril, da se moramo najprej osredotočiti na obstoječe pravne možnosti za izboljšanje učinkovitosti odločanja.
[Vir: Euractiv]; Portal24; Foto: Wikimedia/Tiskovna služba predsednika Ruske federacije