Cepivo dvakrat letno: Bo zdravilo za aids dosegljivo za vse?

Razvoj cepiva, ki bi lahko z dvema injekcijama na leto učinkovito preprečilo okužbo z virusom HIV, je med strokovnjaki označen za velik medicinski napredek. Toda vprašanje, ki ostaja je – kako omogočiti, da bi zdravilo doseglo vse, ki ga potrebujejo? Strokovnjaki poudarjajo, da je dostopnost tega zdravila, imenovanega lenakapavir, ključni korak za konec epidemije aidsa.

Lenakapavir, ki se trži pod blagovno znamko Sunlenca, je dosegel 96-odstotno učinkovitost pri preprečevanju okužb z virusom HIV pri moških, kot kažejo najnovejši rezultati raziskav. Pri ženskah je bila učinkovitost celo 100-odstotna, navaja Euronews. To ga postavlja v ospredje med vsemi dosedanjimi preventivnimi metodami, kot so dnevne tablete PrEP, vaginalni obročki in druge zaščitne metode.

To je tako veliko boljše od katere koli druge metode, da je brez primere,” je povedala Winnie Byanyima, izvršna direktorica UNAIDS-a. Dodala je, da bi cepljenje dvakrat letno lahko rešilo življenja predvsem v marginaliziranih skupinah, kjer stigma in strah pred diskriminacijo pogosto preprečujeta dostop do zaščitnih ukrepov.

Dostopnost – manjkajoči kos sestavljanke

Čeprav zdravilo že prodajajo v ZDA, Kanadi in Evropi, Gilead, proizvajalec lenakapavirja, priznava, da je dostopnost zdravila ključni izziv. Podjetje je napovedalo proizvodnjo poceni generičnih različic za 120 držav z visokim bremenom HIV, predvsem v Afriki, jugovzhodni Aziji in na Karibih. Vendar so iz te sheme izključene skoraj vse države Latinske Amerike, kjer okužbe z virusom HIV sicer naraščajo, a so trenutno nižje kot drugod.

Strokovnjaki opozarjajo, da to predstavlja zamujeno priložnost za preprečitev širjenja bolezni. Dr. Alma Minerva Pérez, ki je sodelovala pri raziskavi v Mehiki, je izpostavila, da je v mnogih latinskoameriških državah stigma do okuženih z virusom HIV še vedno visoka. Mnogi se izogibajo iskanju pomoči, saj se bojijo diskriminacije, zato bi bilo cepljenje dvakrat letno za te ljudi izjemno pomembno.

Pozivi k pravičnejši razporeditvi

Številne nevladne organizacije v Latinski Ameriki so se obrnile na Gilead s pozivom, naj omogoči dostop do generičnega zdravila tudi v tej regiji. Skupine iz Peruja, Argentine, Čila in drugih držav so opozorile na “zaskrbljujočo neenakost” pri dostopu do novih orodij za preprečevanje HIV. Hkrati so strokovnjaki izračunali, da bi lahko generične različice proizvajali za zgolj 40 dolarjev na zdravljenje, kar bi omogočilo širšo dostopnost.

Dr. Salim Abdool Karim iz Univerze KwaZulu-Natal v Južni Afriki je poudaril, da je Sunlenca najmočnejše orodje za preprečevanje HIV, kar ga je videl v svoji karieri. A opozoril je: “Manjkajoči kos v sestavljanki je zdaj, kako ga bomo dobili do vseh, ki ga potrebujejo.

Medtem ko so države, kot so ZDA, Norveška in Francija, pripravljene plačati več kot 40.000 dolarjev na leto za zdravljenje z lenakapavirjem, je vprašanje, kako hitro se bo razširila generična proizvodnja. UNAIDS je v svojem poročilu ob svetovnem dnevu boja proti aidsu poudaril, da smo na zgodovinski prelomnici. Število smrti zaradi aidsa je leta 2023 padlo na najnižjo raven od vrhunca leta 2004, kar nakazuje, da je globalni boj proti tej bolezni na pravi poti.

Portal24; Foto: Pixabay