Bodo cene stanovanj še rasle: Kaj pravi Fitch?

Poročilo agencije Fitch Ratings napoveduje rast cen stanovanj v večini svetovnih držav, pri čemer naj bi v naslednjih dveh letih nominalne cene nepremičnin v večini držav rasle v nizkih do srednjih enomestnih številkah. Med izjemami sta Kitajska in Francija, kjer se trendi razlikujejo.

Ključni dejavnik rasti cen stanovanj je neskladje med povpraševanjem in ponudbo. Na večini svetovnih trgov je povpraševanje povečano zaradi nizke brezposelnosti, realne rasti plač in nižje inflacije, kar prispeva k višjemu razpoložljivemu dohodku kupcev, navaja Euronews. Poleg tega k povpraševanju prispevajo tudi vladni programi, namenjeni podpori prvim kupcem, ter povečanje števila prebivalstva in manjših gospodinjstev.

Najmočnejša rast cen se pričakuje na Nizozemskem, v Kanadi, Braziliji in Mehiki, pri čemer imajo vladni programi in višji stroški gradnje ključno vlogo. Na primer, na Nizozemskem bo omejena ponudba in višji stroški materialov ter dela še naprej poganjala cene.

Stanje na evropskih trgih

V Evropi realni dohodek gospodinjstev v evroobmočju še naprej narašča, kar dodatno spodbuja povpraševanje in cene stanovanj. Edina država z napovedanim padcem cen je Francija, kjer omejena cenovna dostopnost in politična negotovost zavirata trg. Kljub temu Fitch pričakuje, da bo upadanje cen v Franciji počasnejše kot lani, s potencialnim okrevanjem leta 2026.

Na Nizozemskem se bo rast cen umirila, vendar bo še vedno med najvišjimi na svetu – med 8 in 10 odstotki v letu 2025 ter med 6 in 8 odstotki v letu 2026. Rast bo omejena zaradi strožje fiskalne politike, ki zmanjšuje kupno moč.

V Nemčiji se napoveduje rast cen med 2 in 4 odstotki v letih 2025 in 2026. Zmerna rast plač omejuje dostopnost, vendar stalno zviševanje najemnin povečuje privlačnost nakupov. V Španiji naj bi se cene stanovanj v letu 2025 dvignile za 4 do 6 odstotkov, kar bo posledica večjega zaupanja potrošnikov zaradi nižje inflacije in padajočih obrestnih mer. Na Danskem bodo nižje obrestne mere in stabilen dohodek dvignili cene za 2 do 4 odstotke.

Vplivi na cene v drugih državah

V Združenem kraljestvu Fitch predvideva skromno rast cen med 2 in 4 odstotki v naslednjih dveh letih, podprto z nižjimi hipotekarnimi obrestnimi merami in močnim trgom dela. V Italiji se pričakuje počasnejša rast med 0,5 in 2,5 odstotka zaradi visokih obrestnih mer in zmanjšanega povpraševanja.

Visoki stroški zemljišč, dela in materialov ter regulativne omejitve bodo omejevali ponudbo stanovanj. Medtem naraščajoče povpraševanje še naprej podpirajo stabilne makroekonomske razmere. Podnebne spremembe, predvsem poplave, in strožji predpisi EU o trajnostnih gradbenih praksah bi lahko dodatno vplivali na stroške in cene hiš. Povpraševanje po energijsko učinkovitih domovih se povečuje zaradi visokih stroškov energije, kar bi lahko spodbudilo tudi boljšo dostopnost posojil.

Poročilo Fitch opozarja, da lahko gospodarski dejavniki, kot so višji prihodki gospodinjstev ali večja znižanja obrestnih mer, pospešijo rast cen bolj od napovedi. Nasprotno pa bi lahko gospodarsko nazadovanje ali višja inflacija upočasnila rast in zmanjšala povpraševanje.

Portal24; Foto: Pexels