Bo OpenAI uvedel obvezno preverjanje identitete?

Podjetje OpenAI, znano po razvoju naprednih tehnologij umetne inteligence, kot je ChatGPT, je na svoji spletni strani objavilo novo politiko, ki bi lahko spremenila način dostopa do njihovih najsodobnejših modelov. Po novem bodo morale organizacije, ki želijo uporabljati določene prihodnje modele, opraviti postopek preverjanja identitete, imenovan »Preverjena organizacija«. Ta korak naj bi zagotovil večjo varnost in preprečil zlorabo njihovih tehnologij, hkrati pa omogočil širok dostop razvijalcem.

Postopek preverjanja zahteva predložitev veljavnega osebnega dokumenta, ki ga izda državni organ iz ene od držav, podprtih v okviru API-ja OpenAI. Vsak dokument lahko preveri le eno organizacijo na 90 dni, pri čemer vse organizacije niso samodejno upravičene do tega statusa, piše Tech Crunch. OpenAI poudarja, da je postopek hiter in traja le nekaj minut, a natančni kriteriji za upravičenost še niso povsem jasni. Organizacije, ki trenutno ne izpolnjujejo pogojev, lahko še naprej uporabljajo platformo kot običajno in bodo morda pozneje imele možnost preverjanja.

Povečanje varnosti in preprečevanje zlorab

OpenAI svojo odločitev za uvedbo preverjanja utemeljuje z odgovornostjo do varne in široko dostopne uporabe umetne inteligence. »Na žalost majhna manjšina razvijalcev namerno krši naše pravilnike o uporabi,« so zapisali na spletni strani. Podjetje je v preteklosti že poročalo o primerih zlonamerne uporabe svojih modelov, vključno z domnevnimi skupinami iz Severne Koreje. Poleg tega je OpenAI lani poleti blokiral dostop do svojih storitev na Kitajskem, kar kaže na resen pristop k omejevanju tveganj.

Poleg varnostnih vidikov bi lahko preverjanje pomagalo tudi pri preprečevanju kraje intelektualne lastnine. Po poročilu Bloomberga je OpenAI letos preiskoval domnevno zlorabo svojih storitev s strani skupine, povezane z laboratorijem DeepSeek na Kitajskem, ki naj bi prek API-ja pridobivala velike količine podatkov za usposabljanje lastnih modelov, kar je v nasprotju s pogoji uporabe.

Priprava na prihodnje inovacije

OpenAI namiguje, da je novi status »Preverjena organizacija« povezan tudi z bližajočo se »razburljivo izdajo modela«. Čeprav podrobnosti še niso razkrite, to kaže na prihod novih, še zmogljivejših tehnologij, ki bodo zahtevale dodatne varnostne ukrepe. Podjetje želi s tem uravnotežiti inovacije in odgovornost, saj napoveduje, da bodo nekateri modeli, ki zdaj zahtevajo preverjanje, v prihodnosti morda na voljo širši javnosti.

Uvedba preverjanja identitete odpira vprašanja o prihodnosti dostopa do umetne inteligence in o tem, kako bodo vodilna tehnološka podjetja, kot je OpenAI, usklajevala varnost, inovacije in široko dostopnost. Za zdaj ostaja nejasno, kako bo novi postopek vplival na manjše organizacije ali posamezne razvijalce, a OpenAI zagotavlja, da bo platforma ostala uporabna za vse, ki spoštujejo njihove pogoje.

Portal24; Foto: Pexeks