Azijske delnice sledile zdrsom na Wall Streetu
Azijske delnice so v četrtek padle, saj je sektor čipov po vzoru padcev na ameriškem Wall Streetu doživel občuten padec. Delnice lastnika Facebooka, podjetja Meta Platforms, so prav tako utrpele izgubo zaradi opozoril glede naraščajočih stroškov, povezanih z umetno inteligenco. Investitorji pričakujejo tudi poročila o zaslužkih drugih tehnoloških velikanov, kot sta Apple in Amazon, kar naj bi dodatno vplivalo na trge.
V Južni Koreji je indeks Kospi padel za 1,3 odstotka, medtem ko je japonski Nikkei zabeležil padec za 0,5 odstotka. Jen se je ob tem gibal blizu trimesečnega dna glede na dolar, na kar vpliva politična negotovost v državi. Japonska centralna banka se je odločila obdržati obrestne mere nespremenjene, vendar zaradi politične nestabilnosti nadaljnje zategovanje denarne politike ostaja vprašljivo. Kot navaja Reuters, centralna banka ni dala posebnih pojasnil, temveč le izpostavila, da je gospodarski obet še vedno nepredvidljiv.
Vlagatelji so ob tem previdni pred prihajajočimi podatki o ameriških plačilnih listah za ne kmetijski sektor, predsedniškimi volitvami v ZDA ter odločitvijo ameriške centralne banke Federal Reserve glede monetarne politike.
Povišane napetosti na azijskih trgih in vpliv geopolitičnih dogodkov
Severna Koreja je sprožila dodatne napetosti v regiji z izstrelitvijo balistične rakete, ki je pristala v morju ob vzhodni obali. Ta dogodek je povzročil dodatno skrb med investitorji v Aziji, ki že tako pričakujejo pojasnila Pekinga glede morebitnih gospodarskih spodbud. Hongkonški indeks Hang Seng je pridobil 0,2 odstotka, medtem ko so modri žetoni celinske Kitajske padli za 0,7 odstotka. Kot navaja Reuters, vlagatelji pričakujejo več informacij na prihajajočem kongresu, kjer bodo kitajski uradniki pojasnjevali gospodarsko usmeritev.
Poročila o kitajski proizvodnji so sicer pokazala rahel napredek; indeks nabavnih menedžerjev se je oktobra zvišal na 50,1, kar kaže na minimalno povečanje gospodarske aktivnosti. Zaradi tajfuna so bili trgi na Tajvanu zaprti, kar je dodatno prispevalo k negotovosti na azijskih borzah.
Ameriški dolar je bil v četrtek stabilen, saj je pred tem v sredo padel z skoraj trimesečnega vrha. Ta premik na valutnih trgih odraža naraščajočo negotovost glede gospodarskih obetov v ZDA, kjer bo objavljen tudi indeks izdatkov za osebno potrošnjo, ki predstavlja ključni indikator inflacije za Federal Reserve. Kot navaja Reuters, vlagatelji ostajajo previdni, saj prihodnji gospodarski podatki lahko pomenijo preobrat na trgih.
Vrednost zlata na zgodovinsko visoki ravni, rast cen nafte
Cena zlata je dosegla novo rekordno vrednost, ki zdaj znaša 2.790,15 dolarja za unčo, kar je posledica vlagateljevega premika k varnejšim naložbam ob povečanih tveganjih. Rast cen so zabeležile tudi cene nafte rast, ki jo je spodbudilo povečano povpraševanje po gorivu v ZDA po presenetljivem padcu zalog nafte in bencina. Nafta Brent se je povzpela za 0,5 odstotka na 72,90 dolarja za sod, medtem ko je zahodnoteksaška nafta prav tako pridobila 0,5 odstotka in dosegla ceno 68,93 dolarja za sod.
Kot navaja Reuters, bo v naslednjih dneh pomembno spremljati trg in prihajajoče gospodarske podatke, saj bodo ti ključni za prihodnji razvoj. Evropske borze so prav tako doživele negativne premike, terminske pogodbe EUROSTOXX 50 so padle za 0,4 odstotka, medtem ko so terminske pogodbe na FTSE padle za 0,1 odstotka.
Portal24; Foto: Pixabay