58. zasedanje Sveta OZN: Slovenija s pobudami za bolj vključujočo prihodnost
V Ženevi se je zaključilo 58. zasedanje Sveta OZN za človekove pravice, ki je potekalo od 24. februarja 2024. Slovenija je na tem zasedanju odigrala vidno vlogo kot ena ključnih sooblikovalk pobud, ki krepijo mednarodne standarde na področju človekovih pravic. Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je ob tem poudarilo: »V Ženevi se je zaključilo 58. zasedanje Sveta OZN za človekove pravice, na katerem je Slovenija nastopila kot ena ključnih sooblikovalk pobud, ki pomembno prispevajo h krepitvi mednarodnih standardov človekovih pravic.« Zasedanja se je v okviru tedna na visoki ravni udeležila tudi državna sekretarka dr. Melita Gabrič.
Pravice starejših in žensk v ospredju
Slovenija je dosegla pomemben napredek pri varovanju pravic starejših. Skupaj z Argentino, Brazilijo, Filipini in Gambijo je vložila resolucijo, ki ustanavlja medvladno delovno skupino za oblikovanje mednarodnega instrumenta za zaščito pravic starejših. »S tem je postavljen temelj za celovito, sistematično in trajno varovanje njihovih pravic na globalni ravni. S pravno zavezujočim instrumentom bo jasno opredeljena narava pravic starejših in obveznosti držav za njihovo varstvo,« so sporočili z ministrstva.
Poleg tega je Slovenija skupaj s široko skupino držav uspešno predlagala resolucijo »Ženske, diplomacija in človekove pravice«. Ta uvaja vsakoletno obeleževanje mednarodnega dneva žensk v diplomaciji 24. junija v Ženevi ter odpira razprave o odpravi ovir za enakovredno udeležbo žensk v diplomaciji. »Na pobudo Slovenije in široke preko-regionalne skupine držav je bil soglasno sprejet predlog resolucije z naslovom Ženske, diplomacija in človekove pravice,« so zapisali na ministrstvu.
Pomemben korak je bil narejen tudi na področju okoljskih pravic. Slovenija je skupaj s Švico, Kostariko, Marokom in Maldivi vložila resolucijo o pravici do čistega, zdravega in trajnostnega okolja, ki se tokrat osredotoča na zaščito oceanov. »Gre za pomemben korak pri uveljavljanju okoljskih pravic kot sestavnega dela človekovih pravic,« poudarjajo na ministrstvu. Resolucija krepi zavedanje o povezanosti okoljskih vprašanj in človekovih pravic ter spodbuja ukrepe za ohranjanje narave.
Opozorila na globalne kršitve in pravice otrok
Kot članica Varnostnega sveta OZN je Slovenija na zasedanju opozarjala na kršitve človekovih pravic po svetu, zlasti v Ukrajini, Rusiji, na okupiranih palestinskih ozemljih, v Afganistanu in drugod. »Dosledno smo zagovarjali enakosti spolov in visoke mednarodne standarde pravic žensk in deklic,« so še dodali. Slovenija je skupaj z EU podaljšala mandate poročevalcev za Mjanmar, DLR Korejo in Belorusijo ter sooblikovala resolucijo o svobodi veroizpovedi.
Poseben pečat je zasedanju dala Livia Zara Hauptman, predsednica Nacionalnega otroškega parlamenta, ki je na razpravi o otrokovih pravicah izpostavila: »Vsak otrok ima pravico do dostojnega življenjskega standarda in enakih možnosti že od najzgodnejših let.« Poudarila je pomen izobraževanja in podpore otrokom.
Slovenija, ki ima v Svetu trenutno status opazovalke, kandidira za članstvo v obdobju 2026–2028. Z aktivnim sodelovanjem dokazuje pripravljenost za sooblikovanje globalnih standardov človekovih pravic. »Soglasno so bile sprejete vse pobude Slovenije,« so zadovoljni na ministrstvu.
Portal24; Foto: MZEZ/Gov.si