To je 11 poslancev Evropskega parlamenta, ki so dejansko pomembni
V Evropski parlament je nedavno vstopila nova skupina poslancev, ki v evropsko politiko prinaša svež veter. Med njimi so posamezniki z raznolikimi ozadji in bogatimi izkušnjami, ki bodo igrali ključno vlogo pri oblikovanju prihodnjih politik Evropske unije. Od kmetijskih aktivistov do bančnih vplivnežev, od zagovornikov zelenih politik do strokovnjakov za trgovinske sporazume – novi poslanci so pripravljeni prevzeti odgovornost in se soočiti z izzivi, ki jih čakajo
Céline Imart: Kmetijska aktivistka iz Francije
Céline Imart prihaja iz Evropske ljudske stranke in je pridelovalka žit iz Okcitanije v Franciji. Njena vpletenost v sindikalne dejavnosti in diploma s prestižne univerze Sciences Po Paris jo postavljata med vidne igralce na področju kmetijstva. Imart, ki se bo verjetno pridružila odboru za kmetijstvo (AGRI), je že pokazala svojo trdno naravo med protesti francoskih kmetov. Tam je namreč pomagala blokirati avtocesto A68.
Imart je znana po svojih tesnih povezavah s francoskimi kmetijskimi sindikati in nedavno je podprla zavezništvo z desnim Narodnim zborovanjem, kar je privedlo do izrinjenosti vodje njene stranke Erica Ciottija. Strategijo Evropske unije “od vil do vilic” je označila za iluzijo in izrazila ogorčenje nad zahtevami, ki so jih postavili kmetom.
Johan Van Overtveldt: Bančni vplivnež iz Belgije
Johan Van Overtveldt, član Evropskih konservativcev in reformistov, je nekdanji belgijski finančni minister in novinar. Njegove ostre kritike “zelenega centralnega bančništva” Evropske centralne banke (ECB) pod vodstvom Christine Lagarde so ga postavile med ključne figure, ki bodo oblikovale prihodnjo ekonomsko politiko EU. Van Overtveldt, član vplivnega odbora ECON, je dolgo izražal skeptičnost glede podnebnih sprememb in zelene politike ECB.
Kot predsednik odbora za proračun bo imel pomembno vlogo pri uveljavljanju fiskalnih pravil EU. Slednje pa bo močno vplivalo na monetarno politiko.
Andreas Schwab: Vplivni posrednik iz Nemčije
Andreas Schwab iz Evropske ljudske stranke je veteran Evropskega parlamenta in vplivni posrednik na področju antitrusta in tehnologije. Ključno vlogo je odigral pri oblikovanju Digital Markets Act, ki je postal vzor tudi za druge države, kot so Združeno kraljestvo, Japonska in Južna Koreja. Schwab je leta 2014 povzročil mednarodne naslove s pozivom Evropski komisiji, naj razmisli o razbitju Googla.
Marie-Agnes Strack-Zimmermann: Vplivnica na področju obrambe iz Nemčije
Marie-Agnes Strack-Zimmermann, članica frakcije Renew Europe, je nemška liberalna političarka z velikim vplivom na področju obrambe. Kot nekdanja predsednica obrambnega odbora Bundestaga je dobro seznanjena z nemško vojaško politiko. Strack-Zimmermann je znana po svojih ostrih stališčih in nepripravljenosti na kompromise, kar se je pokazalo tudi v njeni kritiki vlade glede pošiljanja raket Taurus v Ukrajino.
Pascal Canfin: Zeleni steber iz Francije
Pascal Canfin, član frakcije Renew Europe, je zadnjih pet let kot predsednik odbora za okolje (ENVI) ključno vplival na oblikovanje zelenega dogovora EU. Canfin se sooča z večjimi političnimi izzivi, saj se razpoloženje glede zelenih politik v EU in Franciji slabša. Kljub temu vztraja, da volitve v EU niso prinesle večine za odpravo zelenega dogovora.
Stéphanie Yon-Courtin: Finančnica iz Francije
Stéphanie Yon-Courtin, prav tako članica Renew Europe, se je uveljavila kot ena najbolj kontroverznih poslank odbora za ekonomske in monetarne zadeve (ECON). Njena industriji prijazna stališča in neortodoksen pogajalski slog so jo postavili med vidne igralce na področju pravil EU o naložbah malih vlagateljev. Yon-Courtin se bo verjetno osredotočila na gospodarsko varnost EU in se zavzemala za pragmatičen pristop.
Vytenis Andriukaitis: Nekdanji minister za zdravje iz Litve
Vytenis Andriukaitis, član socialistov in demokratov, je nekdanji litovski minister za zdravje in komisar za zdravje in varnost hrane. Andriukaitis se je vrnil v politiko s poudarkom na širjenju vloge EU na področju zdravja. Kot posebni odposlanec Svetovne zdravstvene organizacije za univerzalno zdravstveno zavarovanje v evropski regiji si prizadeva za večjo vlogo EU pri zdravstveni politiki.
Adina Vălean: Strokovnjakinja za promet iz Romunije
Adina Vălean, članica Evropske ljudske stranke, je trenutna komisarka za promet, ki se bo vrnila v Evropski parlament. Vălean ima bogate izkušnje na področju prevoza in je bila ključna pri pogajanjih o občutljivih dokumentih glede cestnega, železniškega, pomorskega in letalskega sektorja. Njene izkušnje bodo zagotovo prišle prav pri dodeljevanju najvišjih delovnih mest v novem zakonodajnem telesu.
Peter Liese: Vojaški Industrije iz Nemčije
Peter Liese, član Evropske ljudske stranke, je ključna figura pri nasprotovanju nekaterim zelenim politikam EU. Liese je dejal, da je treba prepoved prodaje avtomobilov z motorjem z notranjim zgorevanjem leta 2035 odpraviti. Prav tako je vodil obtožbo proti novemu zakonu EU o obnovi narave in je močno lobiral za zagotovila o izločitvi industrije s strani predsednice Komisije Ursule von der Leyen.
Aura Salla in Dóra Dávid: Meta lobistki iz Finske in Madžarske
Aura Salla iz Finske in Dóra Dávid iz Madžarske, obe članici Evropske ljudske stranke, imata ali sta imeli povezave z ameriškim tehnološkim velikanom Meta. Salla je bila glavna lobistka za Meta v Bruslju, medtem ko je Dávid svetovalka za izdelke v podjetju. Njuna vloga v Evropskem parlamentu bo ključna pri oblikovanju tehnologijskih politik.
Bernd Lange: Strokovnjak za trgovinske sporazume iz Nemčije
Bernd Lange, član socialistov in demokratov, je ključna osebnost za trgovinsko politiko v Evropskem parlamentu. Kot predsednik odbora za mednarodno trgovino (INTA) je Lange močan zagovornik novih trgovinskih sporazumov z državami Mercosurja, Avstralije in Indonezije ter več določb o trajnosti v trgovinskih sporazumih. Lange je tudi strokovnjak za čezatlantske odnose in član parlamentarne delegacije za odnose z blokom azijskih držav ASEAN.
[Vir: Politico]; Portal24; Foto: Pexels