Zračni napadi na Hutije v Jemnu se lahko nadaljujejo še tedne
Ameriški uradniki so napovedali, da bi se zračni napadi na položaje Hutijev v Jemnu, ki jih je odredil predsednik Donald Trump, lahko nadaljevali še več tednov. Napadi so se začeli v soboto in so že terjali najmanj 31 življenj, medtem ko je bilo do 100 ljudi ranjenih. Gre za odziv na napade Hutijev na ladje v Rdečem morju, ki jih skupina izvaja v znak solidarnosti s Palestinci in Hamasom. Sobotni napadi, ki so zadeli mesti Sana in Saada, so bili izvedeni delno z letali z letalonosilke Harry S Truman, nameščene v Rdečem morju, so potrdili uradniki Centralnega poveljstva ameriške vojske, piše The Guardian. Trump je ob tem ostro posvaril Iran, glavnega podpornika Hutijev, naj preneha podpirati skupino, sicer bo soočen z resnimi posledicami.
Trump, ki je januarja prevzel položaj predsednika ZDA, je na svoji platformi Truth Social zapisal, da Hutijem “čas poteče” in da bodo v primeru nadaljevanja napadov deležni močnega povračilnega udarca. Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je na družbenem omrežju X poudaril, da ZDA ne bodo tolerirale napadov na ameriške ladje, letala in enote, ter dodal, da Iran pozorno spremlja dogajanje. Po besedah anonimnih virov iz administracije je Trump odobril agresivnejši pristop do Hutijev, ki veljajo za pomemben del iranske “osi odpora” na Bližnjem vzhodu.
Hutiji obljubljajo nadaljevanje napadov
Hutiji, ki nadzorujejo večji del Jemna, so napade ZDA označili za “vojni zločin” in napovedali, da se bodo na stopnjevanje odzvali z enako mero. Tiskovni predstavnik zdravstvenega ministrstva pod vodstvom Hutijev, Anees al-Asbahi, je v nedeljo sporočil, da je med žrtvami sobotnih napadov večina žensk in otrok. Napadi so med drugim zadeli utrjeno stavbo v Sani, kar je po besedah očividca Abdullaha Yahie povzročilo silovite eksplozije, ki so prestrašile prebivalce. Poleg tega so priče poročale o napadih na vojaške položaje v mestu Taiz, stavka v elektrarni v Dahyanu pa je povzročila izpad električne energije.
Skupina je od začetka vojne v Gazi oktobra 2023 izvajala napade z raketami in brezpilotnimi letali, usmerjenimi proti mednarodnim ladjam in Izraelu. Po podatkih Pentagona so Hutiji od leta 2023 izvedli 174 napadov na ameriške vojaške ladje in 145 napadov na komercialna plovila. Kljub ameriškim in mednarodnim prizadevanjem za omejitev njihovih zmogljivosti so Hutiji ohranili svojo moč, kar jih loči od drugih članic “osi odpora”, kot sta Hamas in Hezbolah, ki sta v zadnjih konfliktih utrpela velike izgube.
Napetosti z Iranom naraščajo
Napadi na Jemen so sprožili ostre odzive v Iranu, ki Hutije podpira, a zanika neposredno vpletenost v njihove operacije. Generalmajor iranske revolucionarne garde Hossein Salami je v nedeljo dejal, da Hutiji delujejo neodvisno, in posvaril ZDA pred morebitnimi grožnjami Iranu. Iranski zunanji minister Abbas Araghchi je obsodil napade kot kršitev mednarodnega prava in pozval ZDA, naj prenehajo podpirati Izrael ter ustavijo napade na Jemen. Iransko zunanje ministrstvo je prav tako izdalo izjavo, v kateri je obsodilo ameriške akcije.
Washington medtem nadaljuje s sankcijami proti Iranu, hkrati pa skuša Teheran prisiliti k pogajanjem o jedrskem programu. Regionalni opazovalci se sprašujejo, ali bi Trump lahko pod pritiskom Izraela ukrepal tudi neposredno proti Iranu. Napetosti so se še povečale po tem, ko je iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenei zavrnil Trumpovo pobudo za pogovore, ki jo je ameriški predsednik predlagal v pismu prejšnji teden. Lanskoletni izraelski napadi na iranske objekte so sicer oslabili Teheranovo vojaško moč, medtem ko Iran vztraja, da ne razvija jedrskega orožja, čeprav je pospešil obogatitev urana.
Hutiji so kljub napadom ZDA napovedali, da bodo nadaljevali svoje akcije proti izraelskim ladjam v Rdečem morju in okoliških vodah.
Portal24; Foto: Pixabay/ robertwaghorn/fotografija je simbolna