Zoran Jankovič in Ljubljana: Od suma korupcije do podpore Vučiču
Zoran Jankovič se je ponovno znašel v središču pozornosti. Tokrat ne zaradi “izjemnega” vodenja, skoraj neverjetnih dolgov ali kakšne farmacevtke, temveč zaradi svojega pisma podpore srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiču. Preden se poglobimo v to, kako se je Jankovič odločil postaviti na stran kontroverznega srbskega voditelja in s tem na napačno stran zgodovine, si oglejmo, kako njegovo “vodenje” prestolnice postaja vse bolj tragično.
Izvorni problem: obremenjenost z “migranti”
Slovenska prestolnica je brez dvoma eno najbolj obremenjenih slovenskih mest z ljudmi, ki v mestu ne živijo stalno. V Ljubljano dnevno migrira cca 150.000 ljudi, ob tem pa je še skoraj tretjina ali celo več prebivalcev mesta ti. prva generacija priseljencev. Pri slednjih gre za ljudi, ki Ljubljane ne smatrajo za svoje domače, rodno mesto. To so “začasni” prebivalci, ki v Ljubljani živijo od nekaj mesecev do nekaj desetletij. Nekateri so prišli “s trebuhom za kruhom”, drugi so se npr. izšolali in ostali, tretji poročili, skupno pa jim je, da so ostali v Ljubljani kot na vmesnem postajališču svoje življenjske poti. V ozadju namreč ostaja ideja, da se nekoč vrnejo domov, v svoj rodni kraj.
Zakaj sem uporabil izraz, da je Ljubljana “obremenjena” z začasnimi prebivalci? Ne nujno v slabšalnem smislu. Zato, ker jim Ljubljana ni intimna domača opcija. Škofjeločan, Postonjčan ali Brežičan je doma v Škofji Loki, v Postojni ali v Brežicah, v Ljubljani pa je zgolj začasno. Kaj šele nekdo iz Donjega Pazarja, Užic ali Mrkonjič Grada. Temu primerno je tudi razmišljanje. Za lažje razumevanje intimnih občutij pomislite, da odvržen papirček na vašem domačem vrtu v vas sproži bistveno drugačen odziv, kot pa odvrženi papirček v sosednji ulici ali v sosednjem mestu. Dejstvo, da je Ljubljana dandanes umazana, je pri tej primerjavi samo krut dodatek. Pomembnejše je, da “začasni” prebivalci Ljubljane, večinoma iz krajev bivše Jugoslavije, Jankoviča ohranjajo na oblasti. Volijo ga “naši”, ki mu zagotavljajo stabilno volilno udeležbo. Ker je skupna udeležba majhna, naravno zmaguje s skoraj sanjskimi odstotki.
Čas za spremembe
Ljubljana si zasluži boljše. Zasluži si voditelja, ki bo resnično delal za dobrobit meščanov, ne za lastne interese. Zasluži si voditelja, ki bo reševal resnične probleme, ne pa se ukvarjal z neumnimi, celo škodljivi projekti in praznimi obljubami.