Znaten padec Wall Streeta po novih makroekonomskih podatkih

Indeksi na Wall Streetu so včeraj doživeli izrazit padec, kar je sprožilo skrbi, da se ameriško gospodarstvo upočasnjuje hitreje, kot je bilo pričakovano. To se je zgodilo kljub temu, da ameriška centralna banka (Fed) še naprej vztraja pri strogi denarni politiki. Indeks Dow Jones je padel za 494,82 točke oziroma 1,21 odstotka na 40.347 točk, S&P 500 za 1,37 odstotka na 5446 točk, indeks Nasdaq pa za 2,3 odstotka oziroma na 17.194 točk.

Preden so se indeksi znižali, sta S&P 500 in Nasdaq dosegla najvišjo rast po februarju, zahvaljujoč skoku cen delnic proizvajalcev čipov in signalom FED-a o morebitnem sproščanju denarne politike septembra. Avgust je običajno mesec z najšibkejšimi delnicami v letu, kar je prispevalo k povečani volatilnosti.

Nezaupanje vlagateljev v FED

Na začetku trgovanja so indeksi nadaljevali z rastjo, kar je deloma podprto z rastjo cene delnice Meta Platforms zaradi boljših četrtletnih rezultatov, kot so bili pričakovani, in optimističnih poslovnih napovedi za tretje četrtletje. Delnica Mete se je podražila za 5,78 odstotka in je bila največja rast znotraj S&P.

Vendar pa so ti začetni dobički zbledeli po objavi indeksa nabavnih menedžerjev (PMI), ki je pokazal, da je industrijska aktivnost v ZDA julija padla na 46,8, kar je najnižja raven v osmih mesecih. To je sprožilo resne strahove, da bo FED prepozen pri znižanju obrestnih mer. Lou Basenese, strateg pri MDB Capital s sedežem v New Yorku, je poudaril: “Le malo vlagateljev zaupa FED-u, ki se drži pregovornega ‘mehkega pristanka’ gospodarstva, in zdaj podatki začenjajo odražati to zaskrbljenost.”

Število Američanov, ki so prejšnji teden zahtevali odškodnino zaradi brezposelnosti, se je povečalo na najvišjo raven v zadnjih 11 mesecih, kar kaže na napetosti na trgu dela. Pri tem pa sezonski dejavniki igrajo pomembno vlogo. Vlagatelji zdaj čakajo na današnjo objavo poročila o zaposlovanju, ki bo ponudilo boljši vpogled v stanje na trgu dela.

Padci delnic tehnoloških velikanov

Tečaji delnic velikih tehnoloških podjetij, kot je Apple, so se pred objavo poslovnih rezultatov močno znižali, Apple za 1,68 odstotka, Amazon pa za 1,56 odstotka. Po zaprtju borze in objavi rezultatov je tečaj Amazonove delnice v elektronskem trgovanju padel za 4,46 odstotka. Nasprotno so se delnice defenzivnih sektorjev, kot so nepremičnine in komunalne storitve, podražile, saj so geopolitične negotovosti zaradi razmer na Bližnjem vzhodu okrepile dolar in znižale donosnost zakladnih menic.

Indeks podjetij z majhno kapitalizacijo Russell 2000 je padel za več kot tri odstotke, kar je njegov največji dnevni padec po 13. februarju. Delnice v tem indeksu so bile v zadnjem času zelo nestanovitne, saj vlagatelji svoj kapital vrtijo med cenejšimi in dražjimi tehnološkimi delnicami.

Padec na evropskih borzah

Evropske borze so prav tako doživele znaten padec, potem ko je angleška centralna banka znižala obrestno mero s 5,25 na pet odstotkov. Delnice bank so v povprečju padle za 4,5 odstotka. Londonski FTSE je trgovanje končal z minusom 1,01 odstotka na 8283 točk, frankfurtski DAX je padel za 2,3 odstotka na 18.083 točk, pariški CAC pa za 2,14 odstotka na 7370 točk.

Steve Sosnick, strateg pri Interactive Brokers, je poudaril: “Brez dobrega gospodarstva delnice z majhno kapitalizacijo, ki so občutljive na spremembe v gospodarstvu, ne bodo zrasle, tudi če se obrestne mere znižajo.” To poudarja splošno skrb glede prihodnjih gospodarskih obetov in nestanovitnosti, ki jo doživljajo borze po vsem svetu.

[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Portal24 (AI)