Znanstveniki EU: Leto 2023 bo najtoplejše v zgodovini
Znanstveniki Evropske unije so razkrili alarmantno dejstvo, in sicer da bo leto 2023 “skoraj zagotovo” postalo najtoplejše v zadnjih 125.000 letih. Razkritje je sledilo novici, da je prejšnji mesec oktober zabeležil najvišjo povprečno temperaturo na svetu v zgodovini meritev.
Podatki, ki jih je objavila služba EU za podnebne spremembe Copernicus (C3S), kažejo, da je prejšnji mesec oktober podrl prejšnji rekord iz leta 2019 za 0,4 stopinje Celzija. Slednje pa predstavlja izjemno veliko razliko. Namestnica direktorja C3S, Samantha Burgess, je oktobrsko temperaturno anomalijo opisala kot “zelo ekstremno”.
Razlog za to rekordno vročino se skriva v nenehnih emisijah toplogrednih plinov, ki jih povzroča človekova dejavnost, v kombinaciji s pojavom vremenskega vzorca El Nino. Slednji pa segreva površinske vode v vzhodnem Tihem oceanu.
Povprečna prizemna temperatura zraka oktobra na globalni ravni je bila za 1,7 stopinje Celzija višja od istega meseca v obdobju med leti 1850 in 1900. Omenjeno obdobje Kopernik opredeljuje kot predindustrijsko obdobje.
Glede na te podatke so znanstveniki izjavili, da bo leto 2023 zdaj “skoraj zagotovo” postalo najtoplejše leto v zgodovini meritev. Tudi prejšnji rekord iz leta 2016 je bil sicer zaznamovan z vplivom El Nina.
K segrevanju prispeva El Nino
Kopernikov nabor podatkov sega nazaj v leto 1940. Znanstveniki pa so pri tem dodali, da, ko združijo svoje podatke z dolgoročnimi podatki Medvladnega panela ZN za podnebne znanosti IPCC, se ta obdobje razširi na najtoplejših 125.000 let.
Michael Mann, priznani podnebni znanstvenik z Univerze v Pennsylvaniji, je povedal, da so večina let z El Nino zdaj zaznamovana s temperaturnimi rekordi. Dodatna globalna toplota El Nina namreč prispeva k pospešenemu segrevanju, ki ga povzroča človek.
Spremembe v podnebju so privedle do vedno pogostejših ekstremnih vremenskih dogodkov, vključno z uničujočimi poplavami, vročinskimi valovi in gozdnimi požari po vsem svetu. Piers Forster, podnebni znanstvenik z Univerze v Leedsu, je pozval k ukrepanju, da se prepreči, da bi ti dogodki postali nova normalnost. “S hitrim zmanjševanjem izpustov toplogrednih plinov v naslednjem desetletju lahko prepolovimo stopnjo segrevanja,” je dejal.
Kljub ambicioznim ciljem držav za zmanjšanje izpustov se svetovne emisije CO2 niso zmanjšale, temveč so dosegle rekordno raven leta 2022. Ta podatek opominja na nujnost ukrepanja za zmanjšanje vpliva podnebnih sprememb na planet.
Foto: Pixabay