Združeno kraljestvo zavrnilo zahtevo ICC za prijetje izraelskega premierja Netanjahuja

Združeno kraljestvo ne bo posredovalo v zahtevo Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) za nalog za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, so v petek sporočili iz urada britanskega premierja Keira Starmerja. Iz kabineta britanskega predsednika vlade so sporočili, da odločitev “temelji na močnem prepričanju v delitev oblasti in vladavino prava, tako doma kot na mednarodni ravni”.

Objava spreminja načrte nekdanjega premierja Rishija Sunaka, ki je bil odstavljen v začetku tega meseca, potem ko je laburistična stranka Keira Starmerja prepričljivo zmagala nad konservativci. “To je bil predlog prejšnje vlade, ki ni bil vložen pred volitvami in za katerega lahko potrdim, da ga vlada ne bo nadaljevala v skladu z našim dolgoletnim stališčem, da je o tem odločalo sodišče,” je dejal Starmerjev tiskovni predstavnik.

“Sramotna in antisemitska poteza”

Tožilec ICC Karim Khan je Netanjahuja, obrambnega ministra Yoava Gallanta in tri voditelje Hamasa (Yehya Sinwarja, Mohammeda Deifa in Ismaila Haniyeha), obtožil vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti na območju Gaze in v Izraelu. Netanjahu in drugi izraelski voditelji so potezo obsodili kot sramotno in antisemitsko. Ameriški predsednik Joe Biden je prav tako kritiziral tožilca in podprl pravico Izraela, da se brani pred Hamasom – tako kot Sunak.

Khan je maja zahteval naloge za Netanjahuja in Gallanta zaradi izraelske vojne v Gazi, kar je bil simboličen udarec, ki je poglobil izolacijo Izraela zaradi vojne v Gazi. Izrael ni član sodišča. Tudi če so izdani nalogi, se Netanjahu in Gallant ne soočata z nobenim neposrednim tveganjem pregona. Vendar bi grožnja aretacije lahko otežila njihovo sposobnost potovanja.

Starmerjeva odločitev postavlja Združeno kraljestvo v nasprotje z ZDA, čeprav je njegov urad v petek odločitev opisal kot odločitev, ki temelji na močnem prepričanju v delitev oblasti in pravno državo doma in na mednarodni ravni.

Izzivno vprašanje za Starmerja in njegovo skupino

Starmer, nekdanji odvetnik za človekove pravice, se sooča s pritiskom svoje stranke, naj zavzame odločnejšo držo glede krize v Gazi, zlasti ker število žrtev in število ranjenih še naprej narašča. London je bil tudi prizorišče ogromnih protestov, ki so obsojali izraelska dejanja, namenjena izkoreninjenju militantov Hamasa, poroča pa tudi o rekordnih stopnjah antisemitskih incidentov.

Laburisti so izgubili podporo in sedeže, ki naj bi jih dobili, potem ko je Starmer sprva zavrnil poziv k prekinitvi ognja po izraelskem maščevanju za napad skrajnežev Hamasa 7. oktobra. Stranka še vedno okreva po posledicah škandala z obtožbami o antisemitizmu proti vodstvu Starmerjevega predhodnika Jeremyja Corbyna.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Zajem zaslona