Zdravstvo: Zaskrbljujoče slab odziv na razpis za specializacijo
Spomladanski razpis specializacij s področja medicine, ki se je zaključil pretekli četrtek, razkriva pomembne vpoglede v zanimanje za različna področja medicine med mladimi zdravniki. Razpis, ki je na voljo mladim zdravnikom, ki želijo nadaljevati svojo poklicno pot, se je letos soočil s pomanjkanjem prijav, zlasti na področju družinske medicine, kar je postalo zaskrbljujoče za prihodnje zagotavljanje zdravstvenih storitev.
V kontekstu 315 razpisanih mest za specializacijo je bilo oddanih zgolj 189 prijav, medtem ko 151 mest ostaja nezasedenih. Predsednica zdravniške zbornice, Bojana Beović, izpostavlja dolgotrajno problematiko pomanjkanja zanimanja za družinsko medicino, kar ogroža zmožnost sistema, da zadosti potrebam prebivalstva. Zanimanje za družinsko medicino ostaja skromno z 22 prijavami na 70 razpisanih mest, kar je manj kot prejšnje leto, ko je bilo prijav 26.
Poleg družinske medicine tudi druge specializacije kažejo različne stopnje zanimanja. Na primer, na specializacijo iz urgentne medicine se je prijavilo zgolj pet kandidatov za 29 mest, medtem ko je na področju ginekologije in porodništva prišlo do popolnega ujemanja s petimi kandidati na pet mest. Pediatrija in dentalna medicina pa kažeta nekoliko večje zanimanje z desetimi oz. 12 prijavami na razpisana mesta.
Pogoji opravljanja specializacije
Razlike v pogoji opravljanja specializacije med nacionalnimi in posameznimi izvajalci so ključne za razumevanje pripravljenosti kandidatov sprejeti zaveze, povezane z delom po zaključku usposabljanja. Kandidati, ki opravljajo specializacijo pri znanem izvajalcu, morajo po zaključku sprejeti njegovo ponudbo za prvo zaposlitev za dobo enako trajanju specializacije. V primeru nacionalnega razpisa pa morajo kandidati sprejeti zaposlitev v javni zdravstveni službi, kar ponuja večjo fleksibilnost.
Beović opozarja na slabšanje razmer v državnih ustanovah, kar dodatno vpliva na odločitve mladih zdravnikov pri izbiri specializacije. Zdravniki, soočeni s povečanimi delovnimi zahtevami in manjšim zadovoljstvom v okoljih, ki so predvsem delovno intenzivna, se vse pogosteje odločajo za specializacije, ki nudijo več avtonomije in boljše delovne pogoje.
Obstoječe stanje na področju medicinskih specializacij v Sloveniji kaže na kritične izzive, s katerimi se sooča zdravstveni sistem v prizadevanjih za zadostitev potreb prebivalstva. Odsotnost zanimanja za ključna področja, kot je družinska medicina, skupaj s slabšanjem delovnih pogojev, kaže na nujnost sistemskih sprememb za zagotovitev kvalitetne zdravstvene oskrbe v prihodnje.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Freepik