ZDA iz carin na kitajski uvoz izvzele pametne telefone in računalnike
Administracija ameriškega predsednika Donalda Trumpa je sprejela odločitev, da pametne telefone, računalnike in druge elektronske naprave izvzame iz vzajemnih carin, ki vključujejo visoke dajatve na uvoz iz Kitajske. Carinska in mejna patrulja ZDA je v petek zvečer objavila obvestilo, da ti izdelki ne bodo obremenjeni z 10-odstotno globalno carino, ki velja za večino držav, niti z bistveno višjimi, 125-odstotnimi dajatvami na kitajski uvoz. Poleg pametnih telefonov in računalnikov so iz carin izvzeti tudi polprevodniki, sončne celice in pomnilniške kartice.
Odločitev prihaja po opozorilih ameriških tehnoloških podjetij, da bi carine lahko povzročile skokovite podražitve elektronskih naprav, saj jih večina, vključno z Applovimi iPhoni, prihaja iz kitajskih tovarn, poroča BBC. Analize kažejo, da bi se cene pametnih telefonov v ZDA lahko celo potrojile, če bi se stroški carin prevalili na potrošnike. ZDA so ključni trg za iPhone, saj Apple po podatkih Counterpoint Research obvladuje več kot polovico tamkajšnje prodaje pametnih telefonov. Kar 80 odstotkov Applovih iPhonov za ameriški trg je izdelanih na Kitajskem, preostanek pa v Indiji.
Pomembno središče dobavne verige
Tehnološki velikani, kot sta Apple in Samsung, že dlje časa poskušajo zmanjšati odvisnost od kitajske proizvodnje z vlaganji v Indijo in Vietnam, ki postajata pomembni središči za njihove dobavne verige. Po uvedbi carin je Apple domnevno pospešil proizvodnjo v Indiji, da bi ublažil morebitne posledice.
Trump je sprva napovedal visoke carine za uvoz iz številnih držav, ki bi začele veljati ta teden, a je v sredo nepričakovano uvedel 90-dnevni premor za države, ki niso uvedle povračilnih ukrepov proti ZDA, razen za Kitajsko. Kitajski uvoz je obremenjen s 145-odstotnimi carinami, kar Trump upravičuje z njihovimi povračilnimi 84-odstotnimi dajatvami na ameriško blago. Države brez povračilnih ukrepov se bodo do julija soočale le z 10-odstotno carino.
Bela hiša je pojasnila, da je sprememba politike del pogajalske strategije za dosego ugodnejših trgovinskih pogojev z drugimi državami. Trump vztraja, da bodo njegove carine odpravile nepravičnosti v globalni trgovini in vrnile delovna mesta v ZDA. Vprašanje, ali bo 20-odstotna carina, ki ni del vzajemnih dajatev, še vedno vplivala na kitajski tehnološki uvoz, ostaja neodgovorjeno, saj Bela hiša zaenkrat ni podala dodatnih pojasnil.
Portal24; Foto: Wikimedia/Bela hiša/ Bela hiša Flickr