ZDA in Savdska Arabija podpisali orožarski posel v vrednosti 127 milijard evrov

Na prvi dan regionalne turneje ameriškega predsednika Donalda Trumpa sta Združene države Amerike in Savdska Arabija podpisali orožarski posel v vrednosti približno 127 milijard evrov (142 milijard dolarjev). Dogovor, ki velja za največji tovrstni posel v zgodovini, vključuje dobavo najsodobnejše vojaške opreme, s čimer se krepi dolgoletno varnostno partnerstvo med državama.

Podpis sporazuma je potekal v Rijadu ob prisotnosti Trumpa in savdskega kronskega princa Mohameda bin Salmana, kar so spremljali razkošni sprejemi in ceremonialni dogodki. Po poročanju Reutersa je posel del širšega paketa, ki naj bi ga ZDA napovedale med Trumpovo turnejo po Bližnjem vzhodu. Vključuje dobavo naprednih orožarskih sistemov, kot so transportna letala C-130, raketni sistemi, radarji in potencialno celo lovci F-35, čeprav slednji po navedbah virov še niso potrjeni za prodajo.

V posel so vključena tudi vodilna ameriška obrambna podjetja, med drugim Lockheed Martin, Boeing, RTX Corp, Northrop Grumman in General Atomics. Predstavniki teh podjetij naj bi se pridružili Trumpovi delegaciji, kar nakazuje na velik gospodarski pomen dogovora za ameriško industrijo.

Sporazum naj bi krepil savdske obrambne zmogljivosti, zlasti v luči regionalnih napetosti, povezanih z Iranom in njegovimi zavezniškimi skupinami, kot so hutijevski uporniki v Jemnu. Poleg tega posel odraža Trumpovo zavezo k spodbujanju ameriškega gospodarstva, saj naj bi ustvaril na desettisoče delovnih mest v ZDA.

Savdska Arabija je že dolgo ključna kupka ameriškega orožja, saj je po podatkih Sveta za zunanje odnose med letoma 2011 in 2015 kupila skoraj deset odstotkov vsega ameriškega orožarskega izvoza.

Politični in gospodarski kontekst

Dogovor prihaja v času, ko se ZDA in Savdska Arabija trudita okrepiti svoje strateško zavezništvo, ki je bilo v preteklih letih deležno kritik zaradi savdskih vojaških operacij v Jemnu in vprašanj, povezanih z ljudskimi pravicami. Administracija nekdanjega predsednika Joeja Bidna je leta 2021 uvedla prepoved prodaje ofenzivnega orožja Savdski Arabiji zaradi vpletenosti v jemensko vojno in umora novinarja Džamala Hašodžija.

Ta prepoved je bila leta 2024 odpravljena, kar je omogočilo nadaljevanje pogajanj o obsežnejših orožarskih poslih. Trumpova administracija po poročanju BBC poudarja, da je varnostno sodelovanje ključno za stabilnost v regiji in gospodarske koristi za ZDA. Poleg orožarskega posla Savdska Arabija obljublja tudi znatne naložbe v ameriško gospodarstvo.

Kronski princ Mohamed bin Salman je napovedal 600 milijard dolarjev naložb v ZDA v prihodnjih štirih letih, kar naj bi še dodatno utrdilo gospodarske vezi med državama. Trump, ki je že v svojem prvem mandatu slavil orožarske posle s Savdsko Arabijo kot pomemben vir delovnih mest, vidi tovrstne dogovore kot ključni del svoje zunanje politike.

Regionalne in mednarodne implikacije

Posel odpira vprašanja o ravnovesju moči na Bližnjem vzhodu, zlasti v odnosu do Izraela, ki tradicionalno uživa prednost pri dostopu do najnaprednejšega ameriškega orožja. ZDA zagotavljajo Izraelu t. i. kvalitativno vojaško prednost, kar bi lahko omejilo obseg nekaterih dobav Savdski Arabiji, kot je prodaja lovcev F-35.

Poleg tega posel odraža ameriške napore za omejevanje kitajskega vpliva v regiji, saj je Bidenova administracija že poskušala doseči dogovor, ki bi Savdski Arabiji omejil nakupe kitajskega orožja. Sporazum bo moral prestati pregled v ameriškem kongresu, kjer so v preteklosti nekateri poslanci izrazili pomisleke glede prodaje orožja Savdski Arabiji zaradi humanitarnih vprašanj.

Analitiki pričakujejo, da bo posel, glede na njegov obseg in Trumpovo politično podporo, deležen zadostne podpore.

Ana Koren

Portal24; Foto: Ameriška vojska/fotografija je simbolna [Foto; Pixabay/Military_Material]