Zakaj za zdravila brez recepta plačujemo čedalje več?
Zakaj za zdravila brez recepta v Sloveniji plačujemo čedalje več? Farmacevtska industrija je industrija, ki sodi med najhitreje rastoče dejavnosti v Sloveniji. Med proizvodnimi farmacevtskimi podjetji daleč najbolj izstopata novomeška Krka in ljubljanski Lek, ki sta med vsemi podjetji v dejavnosti tudi najbolj dobičkonosna.
Predlansko leto sta skupaj pridelala za 2,9 milijarde evrov prihodkov. Ustvarila sta več kot 508 milijonov dobička.
Krka lani do največjega dobička v zgodovini
Skupina Krka je leta 2022 ustvarila 1,7 milijarde evrov prihodkov, kar je deset odstotkov več kot leto prej in največ doslej.
Čisti dobiček je bil s 361,1 milijona evrov za 17 odstotkov večji kot leto prej, kažejo predhodni nerevidirani izkazi.
Za farmacevtsko družbo Lek še ni dostopnih podatkov za leto 2022. Leta 2021 je bil njihov prihodek nekoliko nižji kot pri Krki. Lek si je v omenjenem letu ustvaril dobre 1,2 milijarde evrov prihodkov, od tega 147 milijona čistega dobička.
Prodaja farmacevtskih izdelkov stabilno raste
Cene inovativnih zdravil na recept so v Sloveniji strogo nadzorovane. Farmacevtska podjetja naj bi pri postavitvi cen aktivno sodelovala s pristojnimi organi pri njihovem oblikovanju.
V zadnjih letih smo pri cenah zdravil v Sloveniji priča dvema skrajnostma. Na eni strani imamo zdravila z izredno visokimi cenami in na drugi strani zdravila z relativno nizkimi cenami.
Ko se gre za veleprodajno ceno samoplačniških zdravil, naj bi ta bila odvisna od nabavne cene, stroškov transporta in špediterja, stroškov za pridobitev dovoljenja za uvoz zdravila ter marž veledrogeristov, ki niso omejene.
Prodaja farmacevtskih izdelkov brez recepta naj bi tako v zadnjih petih letih stabilno rastla.
Razrez maloprodajne cene zdravil na recept v lekarnah za leto 2020 pokaže, da je znašal delež proizvajalcev 80,5 odstotka, delež veletrgovin 4,1 odstotka, lekarn 6,8 odstotka in vrednost davka 8,7 odstotka.
Ali Slovenci za zdravila plačujemo več kot sosedi?
Uradnih podatkov, koliko povprečno Slovenec v lekarnah porabi za zdravila brez recepta, ni, lekarniška zbornica ocenjuje, da je številka večja od 50 milijonov evrov.
Po ugotovitvah Lekarniške zbornice Slovenije so v Sloveniji najbolj prodajana brez recepta – zdravila proti kašlju, prehladu, zdravila proti bolečini, izdelki, ki se jih uporablja ob težavah s prebavo in želodčnih težavah.
Med najbolj priljubljenimi protibolečinskimi zdravili brez recepta je Aspirin 500 mg, za katerega je v Sloveniji potrebno odšteti 6,20 evra. V sosednji Avstriji dostopni po precej nižji ceni, in sicer za 3,88 evra.
Na Nizozemskem je za 50 tablet lekadolov potrebno odšteti 1,25 evra, v Sloveniji pa za zgolj 30 tablet 9,51 evra. Prav tako cena 20 tablet brufenov znaša 2,05 evra, pri nas pa 10,99 evra.
Vzrok za višje cene
Vzroke za visoke cene zdravil brez recepta v Sloveniji lahko iščemo predvsem v majhnem trgu v primerjavi z drugimi državami v Evropski uniji.
Farmacevtske družbe morajo za Slovenijo, kjer v primerjavi s prodajo v preostalih državah prodajo relativno malo zdravil, vseeno opraviti drago registracijo zdravila in izpeljati celoten postopek priprave za trg.
vir Foto: Pexels