Začetek selitve žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico v državno kostnico
Pristojni so začeli pomemben korak k dostojnemu obravnavanju žrtev povojnih pobojev. Posmrtne ostanke, izkopane iz prikritega grobišča Jama pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu, so začeli seliti iz kletnih prostorov kočevske komunale v državno kostnico na pokopališču v Škofji Loki, poroča MMC RTV SLO. Minister za obrambo Borut Sajovic je ob tej priložnosti poudaril pomen spoštljivega odnosa do preteklosti in žrtev, ki so tam izgubile življenje.
Minister Sajovic je v izjavi za javnost pojasnil, da so bili posmrtni ostanki žrtev doslej shranjeni v neprimernih razmerah v kleti komunale. Zdaj jih začasno selijo v kostnico na pokopališču Lipce v Škofji Loki, ki je bila zgrajena leta 2009 prav za ta namen. “Tam sta mogoča prižig sveč in spoštljivo spominjanje,” je dejal Sajovic. Po poročanju MMC RTV SLO je minister izpostavil, da so do oktobra 2023 iz Jame pod Macesnovo gorico izkopali posmrtne ostanke 3450 žrtev. “Vsakdo od teh ljudi je bil nekomu mož, oče, brat, in to je treba spoštovati in razumeti. Čas je, da na spoštljiv in dostojen način zapremo boleče obdobje naše zgodovine,” je poudaril.
Sajovic je dodal, da zgodovinska dejstva tistega časa ne puščajo dvoma, danes pa je v ospredju vprašanje pietete in spomina. “Vsakdo od nas ima pravico do spominjanja, še posebej svojci, da prižgejo svečo slovesa, da se vsakdo pomiri s tem in da razmišljamo tudi o tem, kaj bolečine preteklosti pomenijo za nas vse skupaj in narod kot prihodnost,” je še povedal.
Pomen strpnosti in enotnosti
Ob zahtevnih geopolitičnih in gospodarskih razmerah po svetu minister vidi v premestitvi posmrtnih ostankov tudi priložnost za krepitev medsebojne strpnosti in enotnosti v družbi. Po poročanju MMC RTV SLO je izrazil prepričanje, da je spoštovanje žrtev pomemben korak k pomiritvi in gradnji boljše prihodnosti.
Tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar je pozdravila premestitev in poudarila, da je s tem “zagotovljena vsaj začasna dostojna hramba teh žrtev”. Ob 80-letnici konca druge svetovne vojne si želi pomiritve in soglasja glede trajnega pokopa žrtev. Kot so sporočili iz njenega urada, je lani v predsedniški palači organizirala dva posveta na to temo. “S tem povezana ideološka politična obračunavanja ne prispevajo k dobremu v naši družbi,” meni Pirc Musarjeva, ki poziva k zavezanosti, da se podobne tragedije nikoli več ne ponovijo.
Sajovic je napovedal, da bo prenos v aprilu izveden “na skrajno spoštljiv in pieteten način” z manjšimi pogrebnimi vozili. Po poročanju MMC RTV SLO je minister omenil tudi pismo dekana črnomaljske župnije Antona Gnidovca, v katerem je 500 svojcev zbralo podpise za omogočanje spominjanja in molitve na kraju počitka žrtev.
Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ