Z roko v roki: Slovenija in Alžirija za sodelovanje na globalni ravni

Predsednik vlade Republike Slovenije Robert Golob je danes gostil predsednika Ljudske demokratične republike Alžirije Abdelmadjida Tebbouna, ki je na uradnem obisku v Sloveniji. Srečanje, ki je potekalo v Predsedniški palači, je pomenilo pomemben korak v nadaljnjem poglabljanju odnosov med državama, ki so se okrepili že z lanskim obiskom premierja Goloba v Alžiriji.

Osrednji del obiska je bil podpis Skupne deklaracije ter osmih memorandumov, ki zajemajo različna področja sodelovanja, od energetike in vesoljskih tehnologij do izobraževanja in upravljanja z vodami.

Obisk se je začel z uradnim sprejemom in fototerminom v Veliki dvorani Predsedniške palače, čemur je sledil pogovor na štiri oči v Modrem salonu. Po pogovorih sta voditelja podpisala Skupno deklaracijo, ki poudarja nadgradnjo bilateralnih odnosov ter skupna stališča do ključnih zunanjepolitičnih vprašanj, kot so vojna v Ukrajini in razmere na Bližnjem vzhodu, zlasti v Gazi.

Premier Golob je v izjavi za medije izpostavil pomen obiska: »Gre za izjemno pomemben obisk. Ne le zaradi vseh bodočih potencialov, ki jih sporazumi, ki so bili ravnokar podpisani, podpirajo, ampak predvsem zaradi tega, ker je Slovenija v težkih časih, ko se je Evropa soočala z energetsko krizo, znova odkrila veliko prijateljico Alžirijo.«

Podpis memorandumov za širše sodelovanje

Srečanje je prineslo podpis osmih memorandumov, ki zajemajo širok spekter področij. Med drugim sta ministrstvi za zunanje zadeve obeh držav podpisali memorandum o vzpostavitvi mehanizma za politična posvetovanja, ministrstvi za notranje zadeve pa o policijskem sodelovanju.

Pomemben korak je tudi pismo o nameri med ministrstvoma za infrastrukturo in promet, ki odpira možnosti za sodelovanje na področju pomorskega prometa. Gospodarski vidik sodelovanja je okrepil memorandum med Gospodarsko zbornico Slovenije in alžirsko Trgovinsko in industrijsko zbornico ter pogodba o dobavi zemeljskega plina med Geoplinom in alžirsko skupino Sonatrach.

Posebno pozornost sta voditelja namenila visokotehnološkim področjem. Memorandum med Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport Slovenije ter Alžirsko vesoljsko agencijo odpira vrata sodelovanju na področju vesoljskih dejavnosti v miroljubne namene.

Alžirski predsednik Tebboune je izpostavil potencial za sodelovanje na področju vesoljskih tehnologij in upravljanja voda: »Slovenija razpolaga s specifičnim znanjem na področju voda, zato sem prepričan, da bosta prijateljski državi sodelovanje razširili na področje vesoljskih tehnologij in nadzor oziroma spremljanje voda iz vesolja.«

Skupna zaveza za mir in humanitarno pomoč

V pogovorih sta se voditelja dotaknila tudi aktualnih globalnih vprašanj, pri čemer sta izrazila zelo podoben pogled na razmere na Bližnjem vzhodu. Premier Golob je poudaril: »Alžirija in Slovenija se zavzemata za takojšnjo prekinitev ognja in takojšnjo vzpostavitev dostopa humanitarne pomoči za prebivalce Gaze.«

Ob tem je pozval izraelsko vlado, naj stori vse za prekinitev sovražnosti in omogoči dostop humanitarne pomoči v Gazo, ter pozdravil nedavno izpustitev talcev. Dodal je, da si Slovenija prizadeva za pravico palestinskega naroda do samoodločbe in podpira reševanje sporov v okviru Združenih narodov: »Želimo si, da bi tudi palestinski narod končno lahko dočakal svojo pravico do samoodločbe. Verjamemo, da so Združeni narodi tista institucija, ki zagotavlja ne samo mednarodni mir, ampak tudi predvsem spoštovanje enotnih pravil za vse narode po svetu, ne glede na njihovo moč ali velikost.«

Predsednik Tebboune je pohvalil etično in moralno držo Slovenije do palestinskega vprašanja: »Pogovarjala sva se tudi o Palestini in palestinskem vprašanju. Rad bi se zahvalil Sloveniji za etično in moralno držo.« Ob tem je izrazil prepričanje, da bodo odnosi med državama prinesli konkretne rezultate tudi na drugih področjih, kot so farmacevtska industrija, umetna inteligenca in sodelovanje med univerzami.

Prihodnost sodelovanja in diplomatski odnosi

Obisk je potrdil zavezo obeh držav k širjenju sodelovanja na nova področja, vključno z izobraževanjem, raziskavami in upravljanjem z vodami. Premier Golob je izpostavil pomen odprtja veleposlaništev obeh držav: »Vesel sem, da smo v času mojega prvega obiska v Alžiru tam odprli naše veleposlaništvo, kasneje pa tudi alžirsko veleposlaništvo v Ljubljani.« Zahvalil se je veleposlanicama obeh držav za odlično delo, ki je omogočilo današnji obisk.

Predsednik Tebboune je poudaril, da srečanje ni le formalnost, temveč priložnost za uresničitev dogovorov: »Najino današnje srečanje je pomembno zato, da uresničimo vse tisto, kar je bilo dogovorjeno. Odnosi med državama niso omejeni le na dogovore in sporazume, ampak sem prepričan, da bodo prihodnja srečanja prinesla tudi konkretne nove rezultate.«

Dodal je, da vidi velik potencial v sodelovanju na področju farmacevtskih izdelkov, umetne inteligence in vesoljskih tehnologij, kar odpira možnosti za dolgoročno partnerstvo.

Miha D. Kovač

Portal24; Foto: Danijel Novakovič/STA/