Xi Jinping na turneji po jugovzhodni Aziji krepi gospodarske vezi

Kitajski predsednik Xi Jinping je v ponedeljek začel turnejo po jugovzhodni Aziji, s katero želi okrepiti gospodarske odnose s sosednjimi državami v času zaostrenih trgovinskih napetosti z ZDA. Njegova prva postaja je Vietnam, sledita Malezija in Kambodža, poroča The Guardian. Obisk, ki ga kitajski uradniki opisujejo kot “velikega pomena”, prihaja v ključnem trenutku, ko regija občuti posledice ameriških carin in išče ravnovesje med dvema svetovnima velesilama. Kitajska ob tem poziva ZDA, naj opustijo svojo politiko carin in se vrnejo k medsebojnemu spoštovanju, medtem ko sama krepi svojo podobo zanesljive gospodarske partnerice.

Xi Jinping si prizadeva poglobiti sodelovanje z državami jugovzhodne Azije, ki so ključne za kitajski izvoz in regionalno stabilnost. Vietnam, Malezija in Kambodža so tesno gospodarsko povezane s Kitajsko, hkrati pa so odvisne od izvoza na svetovne trge, zlasti v ZDA. Regija se sooča z izzivi zaradi ameriških carin, ki so močno prizadele lokalne industrije, kot sta vietnamska proizvodnja in kamboška tekstilna industrija. Kitajska vidi priložnost, da se pozicionira kot stabilna sila v regiji in izkoristi trenutno negotovost, ki jo povzročajo nestanovitne trgovinske politike Washingtona.

Vietnam: občutljivo ravnovesje med velesilami

V Hanoju bo Xi Jinping predvidoma podpisal več deset sporazumov, ki obljubljajo naložbe v vietnamsko infrastrukturo, zlasti železniško omrežje, ter krepijo gospodarsko sodelovanje. Vietnam, ki je pomemben igralec v svetovni proizvodnji, je močno prizadet zaradi ameriških carin, ki na znašajo 46 odstotkov na njegov izvoz. Te carine so sprožile zaskrbljenost v regiji, saj bi lahko povzročile preusmeritev poceni kitajskega blaga na lokalne trge, kar bi ogrozilo domače industrije. Hkrati Vietnam skuša ohraniti dobre odnose z ZDA, ki so ključni izvozni trg in varnostni partner v Južnokitajskem morju, kjer Kitajska uveljavlja svoje teritorialne zahteve.

Za Vietnam je Xijev obisk del občutljivega diplomatskega plesa. Država si ne želi odtujiti nobene od velesil, saj sta obe gospodarsko in strateško pomembni. Po poročanju Reutersa je Vietnam že poslal podpredsednika vlade Ho Duc Phoca v Washington, kjer je obljubil odpravo carin na ameriški uvoz in povečanje nakupov ameriškega blaga, vključno z obrambno opremo. Poleg tega Vietnam zaostruje nadzor nad izvozom blaga z dvojno rabo, kot so polprevodniki, da bi preprečil posredno pošiljanje kitajskih izdelkov v ZDA prek svojega ozemlja. Ti koraki odražajo, kako ranljiv je Vietnam v trenutnih trgovinskih razmerah, saj njegov trgovinski presežek z ZDA presega 123 milijard dolarjev.

Kitajska kot voditeljica praviloma temelječega trgovanja

Kitajska med turnejo poudarja svojo zavezanost stabilnemu in praviloma temelječemu trgovinskemu sistemu, kar je v nasprotju s podobo ZDA, ki jih nekateri v regiji vidijo kot nepredvidljive zaradi nihanja v carinskih politikah. V nedeljo je kitajsko ministrstvo za trgovino pozvalo ZDA, naj odpravijo 145-odstotne carine na kitajski uvoz, ki še vedno veljajo za večino blaga, razen potrošniške elektronike in opreme za proizvodnjo čipov. Kot odgovor je Kitajska uvedla 125-odstotne carine na ameriške izdelke, kar je stopnjevalo napetosti.

Stephen Olson, nekdanji ameriški trgovinski pogajalec in gostujoči sodelavec na Inštitutu Yusof Ishak, pravi, da se Kitajska skuša prikazati kot odgovorna voditeljica, medtem ko ZDA obtožuje, da rušijo trgovinske odnose. Čeprav ni zagotovila, da bodo srečanja prinesla konkretne gospodarske dogovore, Olson meni, da bodo simbolično pomembna. Kitajska želi regiji pokazati, da je zanesljiva partnerica, ki lahko ponudi naložbe in infrastrukturne projekte, medtem ko ZDA uvajajo omejitve, ki regijo gospodarsko destabilizirajo.

Poleg Vietnama bosta Xija gostili tudi Malezija in Kambodža, kar bo priložnost za poglobitev vezi. V Maleziji, kjer Xi ni bil dvanajst let, tamkajšnji minister za komunikacije Fahmi Fadzil vidi obisk kot pomemben korak k izboljšanju trgovinskih odnosov. Kambodža, ki jo Kitajska opisuje kot “železno prijateljico”, je že deležna kitajskih naložb, vključno z nadgradnjo pomorske baze. Kamboški premier Hun Manet poudarja nespremenjeno moč odnosov z Kitajsko, kar potrjujejo skupni projekti, kot so ceste, financirane s kitajskim kapitalom.

Regionalni izzivi in priložnosti

Xijeva turneja je del širše kitajske strategije za okrepitev vpliva v jugovzhodni Aziji, kjer so gospodarske vezi tesno prepletene. Združenje držav jugovzhodne Azije (ASEAN) je lani po podatkih kitajske carine prevzelo mesto največjega prejemnika kitajskega izvoza. Vendar pa regija ostaja previdna, saj se želi izogniti preveliki odvisnosti od ene velesile. Države, kot je Vietnam, si prizadevajo za nevtralnost, saj so gospodarsko odvisne od Kitajske, a hkrati potrebujejo ZDA kot varnostnega partnerja in izvozni trg.

Kambodža, kjer tekstilna industrija zaposluje 750.000 ljudi, je še posebej ranljiva, saj izvoz v ZDA predstavlja 25 odstotkov njenega BDP. Malezija prav tako išče načine za blažitev vpliva carin in ohranjanje konkurenčnosti svojih izvoznih sektorjev. Xi Jinping bo verjetno izkoristil te skrbi, da regiji ponudi alternativo v obliki kitajskih naložb in trgovinskih sporazumov.

Obiski so tudi priložnost za Kitajsko, da pokaže svojo diplomatsko moč. Xi je pred turnejo že govoril z voditelji drugih držav, kot sta indonezijski predsednik Prabowo Subianto in španski premier Pedro Sánchez, ter poudarjal pomen multilateralnega sodelovanja in nasprotovanja enostranskim ukrepom. Kitajski premier Li Qiang je v pogovorih z Ursulo von der Leyen prav tako izpostavil potrebo po pravičnem in reformiranem trgovinskem sistemu.

Portal24; Foto: Wikimedia/China News Service