WHO: Nova različica opičjih koz ni novi covid

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ob potrditvi prvega primera okužbe z novo različico opičjih koz (mpox) v Evropi pozvala k mirnosti in poudarila, da situacija ni primerljiva s pandemijo covida-19. Tudi odbor EU za zdravstveno varnost meni, da trenutna situacija v Evropi ne predstavlja zdravstvene krize.

WHO je izpostavil, da o virusu opičjih koz že veliko vemo in da obstajajo ustrezne metode za njegovo nadzorovanje. Regionalni direktor za Evropo Hans Kluge je poudaril: “Mpox ni novi covid. Vemo, kako nadzorovati mpox.” Pojasnil je, da v Evropi mesečno zaznajo približno sto primerov različice virusa opičjih koz clade 2, ki kroži od izbruha leta 2022. Takrat so izbruh obvladali s pomočjo cepljenja, nadzora in sodelovanja z najbolj prizadetimi skupinami.

Leta 2022 je WHO razglasil javnozdravstveno krizo svetovnih razsežnosti zaradi manj hude oblike clade 2b, ki je prizadela predvsem istospolno usmerjene in biseksualne moške. Izredne razmere so bile preklicane maja lani. Prejšnji teden pa je organizacija ponovno razglasila mednarodno javnozdravstveno krizo zaradi porasta primerov nove različice clade 1b v Demokratični republiki Kongo, ki se širi v sosednje države.

Švedska je dan po razglasitvi potrdila prvi primer okužbe z novo različico mpoxa zunaj Afrike, kar je povzročilo dodatno zaskrbljenost. Kljub temu Kluge pomirja, da je tveganje za splošno populacijo še vedno majhno, kar potrjuje tudi odbor EU za zdravstveno varnost. Evropska komisija je poudarila pomembnost usklajenega pristopa in se pripravlja na morebitne izzive, s katerimi se lahko soočimo.

Evropski organ za pripravljenost in odzivanje na izredne zdravstvene razmere (Hera) je že sklenil pogodbo za skupni nakup dveh milijonov odmerkov cepiva proti mpoxu ter zdravil za 100.000 odmerkov, kar bo omogočilo hitro in učinkovito odzivanje v primeru nadaljnjih izbruhov.

Kako se mpox širi?

Mpox (prej znan kot opičje koze) se širi predvsem prek tesnega stika z okuženimi osebami, živalmi ali okuženimi materiali. Glavni načini prenosa so naslednji:

  1. Tesni fizični stik: Virus se lahko prenese prek neposrednega stika z lezijami, izpuščaji, ranami ali telesnimi tekočinami okužene osebe. To vključuje stik s kožo, sluznicami, kot so oči, nos ali usta, ali spolnim stikom.
  2. Kapljična okužba: Mpox se lahko širi prek dihalnih kapljic, ki nastanejo, ko okužena oseba kašlja, kiha ali govori. Vendar pa je za prenos potreben dolgotrajen in tesen stik iz oči v oči, saj se kapljice običajno ne prenašajo na dolge razdalje.
  3. Posreden stik: Možno je tudi, da se virus prenese prek okuženih predmetov ali površin, kot so oblačila, posteljnina ali brisače, ki so bile v stiku z izpuščajem ali telesnimi tekočinami okužene osebe.
  4. Prenos z živali na človeka: Mpox se lahko prenese z okužene živali na človeka prek ugriza, prask ali neposrednega stika s krvjo, telesnimi tekočinami ali kožnimi ali sluzničnimi lezijami okužene živali. V preteklosti so se ljudje okužili z uživanjem premalo pečenega mesa ali drugih živalskih izdelkov okuženih živali.

Pomembno je poudariti, da se mpox ne širi tako lahko kot nekateri drugi virusi, kot je na primer SARS-CoV-2 (virus, ki povzroča covid-19). Prenos zahteva tesnejši stik, zato je tveganje za splošno populacijo relativno nizko. Vendar pa lahko tisti, ki so v bližnjem stiku z okuženimi osebami ali materiali, ki vsebujejo virus, še vedno zbolijo.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Wikimedia/ NIAID (fotografija je obrezana)