Washington zavrnil Putinov predlog, da bi Ukrajina prešla pod nadzor ZN
Washington je odločno zavrnil predlog ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je predlagal, da bi Ukrajina začasno prešla pod nadzor Združenih narodov (ZN), in sicer dokler ne bi bila izvoljena “kompetentna” vlada. Putin je idejo predstavil v okviru pogovorov o prekinitvi ognja in dolgoročnem miru, ki bi končal trenutno rusko invazijo na Ukrajino, ki traja že četrto leto. Predlog je naletel na ostre kritike tako iz ZDA kot iz Ukrajine, kjer poudarjajo, da je upravljanje države stvar ukrajinske ustave in ne zunanjega posredovanja.
Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost Bele hiše je v petek poudaril, da je upravljanje Ukrajine jasno določeno z njeno ustavo, kar je v skladu z mednarodnimi poročili. Putinov predlog je označil za nesprejemljivega, saj posega v suverenost Ukrajine, poroča Euronews. Ruski predsednik je ob tem ponovno napadel vlado v Kijevu in ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki ga Kremelj še naprej označuje za “nelegitimnega”. Po ukrajinski zakonodaji so volitve med vojnim stanjem nezakonite, kar je položaj še dodatno zapletlo, saj ruske sile zasedajo dele ukrajinskega ozemlja, zaradi česar je izvedba volitev trenutno nemogoča.
Putinova ideja sprožila burne odzive v Kijevu
Putin je kljub temu vztrajal, da bi lahko nasledniki trenutne ukrajinske vlade izpodbijali mirovne sporazume, sklenjene z zdajšnjo administracijo. Predlagal je, da je treba izvoliti “sposobno vlado, ki uživa zaupanje ljudi”, šele nato pa začeti pogajanja o mirovni pogodbi. Kot eno od možnosti je omenil tudi zunanje upravljanje Ukrajine, a podrobnosti o tem ni razkril. Njegove izjave so v Kijevu sprožile oster odziv. Ukrajinski predsedniški svetovalec Dmytro Lytvyn je na družbenem omrežju X Putinu zabrusil, da bi morda potreboval “tablete za zagon možganske dejavnosti”, če ne ve, s kom naj se pogovarja o miru.
Dogajanje je sledilo vrhu, ki ga je gostil francoski predsednik Emmanuel Macron in na katerem so razpravljali o možnosti napotitve vojakov v Ukrajino za dosego miru. Macron je dejal, da več držav podpira idejo o mirovnih silah, a soglasja med evropskimi zaveznicami ni bilo. Kremelj je že napovedal, da ne bo sprejel prisotnosti vojakov članic Nata v morebitnih mirovnih silah. Rusija je hkrati postavila dodatne pogoje za premirje, kot je odprava nekaterih sankcij proti njej, kar je še dodatno zaostrilo položaj. Kijev je Moskvo obtožil, da z nedosegljivimi zahtevami zavlačuje mirovna pogajanja.
Portal24; Foto: Tiskovna služba predsednika Ruske federacije/Wikimedia