Vrednost razširjene košarice živil nižja za štiri odstotke
Glede na rezultate predzadnjega popisa se je povprečna vrednost najcenejše osnovne košarice 15 osnovnih skupin živil tokrat zanemarljivo zvišala za manj kot odstotek, medtem ko se je povprečna vrednost najcenejše razširjene košarice 28 osnovnih skupin živil znižala za štiri odstotke.
Popis najcenejše osnovne košarice 15 osnovnih skupin živil je pokazal, da se je njena povprečna vrednost tokrat zvišala na 25,53 evra, kar je za manj kot odstotek višja vrednost v primerjavi s prejšnjim popisom 24. oktobra 2023, ko je znašala 25,5 evra. Najvišja vrednost najcenejše košarice znaša tokrat 39,57 evra, medtem ko najnižja znaša 16,6 evra.
Najcenejšo osnovno košarico 15 osnovnih skupin živil je mogoče najti pri trgovcu Lidl (16,6 evra), sledijo košarice trgovcev Mercator (17,64 evra), Spar (22,10 evra) in Eurospin (22,20 evra). Med dražjimi sta bili košarici Tuša (35,07 evra) in Hoferja (39,57 evra). Pri Hoferju ni bilo na voljo govejega mesa in jogurta, zato je bila izračunana alternativa. Prav tako je bilo na voljo dražje piščančje in svinjsko meso.
Trgovec Tuš v najcenejši osnovni košarici ponuja 10 izdelkov slovenskega porekla, Hofer devet izdelkov, Lidl osem izdelkov, trgovci Eurospin, Spar in Mercator pa vsi po sedem izdelkov. Največ izdelkov porekla EU ima trgovec Spar – osem izdelkov, sledijo Lidl s sedmimi izdelki, Mercator s šestimi, Eurospin s petimi, ter Hofer in Tuš s po tremi. Edina trgovca, ki v najcenejšo košarico 15 osnovnih živil nimata vključenega nobenega izdelka, ki je porekla izven EU, sta Lidl in Spar, ostali imajo od enega do treh izdelkov izven EU.
Analiza gibanja rednih cen – povprečna cena se je znižala
Analiza gibanja rednih cen osnovne košarice od zadnjega popisa prvega sklopa (27. marec 2023) do dvanajstega popisa drugega sklopa (11. novembra 2023) kaže, da se je povprečna cena znižala v 12 kategorijah in v dveh zvišala. Največje znižanje cen je bilo v kategoriji jogurta, za kar 28,8 odstotka. Sledijo kategorije govejega mesa, sončničnega olja, svinjskega mesa, masla, belega kruha ter krompirja, kjer se je povprečna cena znižala za več kot pet odstotkov. Cene so se zvišale le v kategorijah jabolk in testenin.
Vrednosti najcenejše razširjene košarice 28 osnovnih skupin živil so se pri vseh trgovcih, razen Tuša, znižale v primerjavi s prejšnjim popisom 24. oktobra 2023. Najnižja cena razširjene košarice tokrat znaša 38,33 evra, kar je za štiri odstotke manj kot prej. Najnižja vrednost najcenejše razširjene košarice pa je tokrat 29,29 evra.
Najceneje v Lidlu
Najcenejšo razširjeno košarico 28 osnovnih skupin živil ponuja trgovec Lidl (29,29 evra), sledijo košarice trgovcev Mercator (30,65 evra), Spar (36,85 evra) in Eurospin (38,98 evra). Najdražji sta košarici trgovcev Hofer (47,04 evra) in Tuš (47,17 evra). Tudi pri Hoferju ni bilo na voljo govejega mesa, zato je bila izračunana alternativa, oba trgovca pa sta imela dražje piščančje meso. Razlika med najnižjo in najvišjo vrednostjo najcenejše razširjene košarice se je tokrat povečala in znaša 17,88 evra.
V najcenejši košarici 28 osnovnih živil po posameznem trgovcu je največ izdelkov slovenskega porekla vključenih v košarici trgovca Tuš, kar 19 izdelkov, najmanj pa pri trgovcu Eurospin, kjer je zgolj devet izdelkov. Trgovec Hofer v najcenejši košarici ponuja 17 izdelkov slovenskega porekla, Lidl 15 izdelkov,
Mercator 13 izdelkov in Spar 12 izdelkov. Največ izdelkov porekla EU ponuja trgovec Spar, kar 15 izdelkov, najmanj pa trgovec Tuš – štiri izdelke. Najmanj izdelkov s poreklom držav izven EU, vključenih v najcenejšo košarico, ponuja Spar, zgolj en izdelek, v ostalih pa lahko najdemo okoli pet izdelkov, z izjemo Eurospina, ki ponuja 10 izdelkov.
Analiza gibanja rednih cen
Analiza gibanja rednih cen razširjene košarice od prvega uradnega popisa razširjene košarice 28 skupin živil (primerjava narejena med cenami 22. junija in 11. novembra 2023) kaže, da se je povprečna cena znižala v 24 kategorijah, najbolj v kategoriji krompirja.
Sledijo kategorije pancete ali sušene slanine, govejega mesa, jogurta, banan, oljčnega olja, piščančjih hrenovk, limon, čebule, polbelega kruha ter korenja. V ostalih kategorijah je znižanje manj kot 10 odstotkov. Najvišje povišanje cen je bilo v kategorijah jabolk, zelene solate, jajc, kisle smetane ter žemelj.
Foto: Freepik