Volitve na Japonskem: Bo vladajoča koalicija izgubila dolgoletno moč?

Po nedeljskih volitvah na Japonskem kaže, da bo vladajoča koalicija izgubila parlamentarno večino. Javna televizija NHK je poročala, da se ta rezultat obeta kljub dolgoletni dominaciji Liberalno-demokratske stranke (LDP) in njenega partnerja Komeito, poroča Reuters. Po izhodnih anketah naj bi koalicija izgubila precej sedežev, kar bo gotovo vplivalo na nadaljnjo sestavo vlade ter gospodarsko stabilnost tretjega največjega svetovnega gospodarstva.

LDP, ki ji trenutno predseduje premier Šigeru Išiba, je bila zgodovinsko ena najmočnejših strank na Japonskem, saj je z izjemo kratkih premorov vladala večino povojne zgodovine. V parlamentu je namreč obvladovala 192 od 465 sedežev, kar predstavlja 90-odstotno večino. Kljub temu se je v zadnjem obdobju soočila z nezadovoljstvom zaradi gospodarskih težav, inflacije ter škandalov, povezanih s financiranjem. Izguba večine bi za LDP pomenila najhujši volilni poraz po letu 2009, ko je začasno izgubila oblast.

Premier Išiba je volitve razpisal po svoji nedavni izvolitvi na čelo stranke, saj je iskal podporo za svoj mandat. Vendar so izzivi, kot so naraščajoči življenjski stroški in nedavni škandal z neevidentiranimi donacijami poslancem, močno vplivali na podporo stranki. Kot kažejo podatki, so volivci kaznovali vladajoči blok zaradi pomanjkljivih reform in slabih gospodarskih kazalcev, kar je prineslo velik uspeh opozicijski Ustavno-demokratski stranki Japonske (CDPJ), ki je število svojih sedežev povečala s 98 na 135, navaja Reuters.

Možni scenariji za delitev oblasti in politična nestabilnost

Padec priljubljenosti LDP odpira vrata različnim političnim dogovorom in koalicijam. Stranke bi lahko bile prisiljene v kompromisne rešitve, kar bo vplivalo na politično stabilnost Japonske. Država se že sooča z gospodarskimi težavami in napetimi odnosi v vzhodni Aziji, kar pomeni, da bi politična nestabilnost lahko še dodatno poslabšala situacijo.

Opozicijske stranke, kot sta Demokratična stranka za ljudstvo (DPP) in Japonska stranka za inovacije, bi lahko odigrale ključno vlogo pri oblikovanju vlade. NHK poroča, da DPP trenutno zaseda 22 sedežev, medtem ko ima Stranka za inovacije 33 sedežev. Oba bloka imata močne poglede na spremembe v obstoječi politiki – DPP se zavzema za znižanje prometnega davka in izboljšanje plač, medtem ko Stranka za inovacije zagovarja strožje zakonodajne ukrepe proti donacijam v politiki.

Vpliv volitev na trge in gospodarsko politiko

Negotovost glede prihodnje sestave vlade vpliva tudi na finančne trge. Reuters navaja, da analitiki pričakujejo upad vrednosti jena in padec borznih indeksov. Saisuke Sakai, višji ekonomist pri Mizuho Research and Technologies, je izrazil zaskrbljenost nad negotovostjo glede prihodnjih gospodarskih politik, kar bo verjetno povzročilo razprodajo delnic, zlasti med tujimi vlagatelji.

Padec vrednosti delnic je bil zaznan že prejšnji teden, ko so javnomnenjske raziskave prvič nakazale možnost izgube večine LDP. Glede na analize je bila ocena volivcev za vladajoči blok precej strožja, kar odraža nezadovoljstvo ljudi z dosedanjim vodenjem. To bi lahko oviralo prihodnje gospodarske reforme, ki vključujejo povečanje davkov za financiranje obrambnih izdatkov.

Politične napetosti in naraščajoči konflikti med različnimi strankami bi lahko otežili delo japonske centralne banke. Šibak jen in vprašanje obrestnih mer bi lahko ustvarili dodaten pritisk na centralno banko, ki želi postopno zviševati obrestne mere. Masafumi Fujihara, profesor na univerzi Yamanashi, opozarja, da bi brez močne vlade japonska centralna banka težje ohranjala nadzor nad šibkim jenom in zviševala obrestne mere.

Končni volilni rezultati bodo znani v zgodnjih ponedeljkovih urah, ko bo premier Išiba sprejel odločitev glede morebitnih novih koalicij in dogovorov o delitvi moči. Za zdaj ostaja odprto, ali bo LDP uspela najti stabilnega partnerja za oblikovanje vlade ali bo nova vlada sestavljena iz širše koalicije opozicijskih strank.

Portal24; Foto: Pixabay