Volilni kaos v Venezueli: opozicija in tujina zahtevata transparentnost
Po zaključku venezuelskih predsedniških volitev so se pojavili številni dvomi o verodostojnosti uradnih rezultatov, ki jih je objavil Nacionalni volilni svet (CNE). Voditelji opozicije in tuji opazovalci so nemudoma pozvali k objavi podrobnih rezultatov. Neodvisni raziskovalci javnega mnenja so rezultate označili za “neverjetne”, številne tuje države, vključno z ZDA, pa so izrazile dvome.
Nacionalni volilni svet (CNE) je včeraj malo po polnoči sporočil, da je predsednik Nicolas Maduro osvojil tretji mandat z 51 odstotki glasov. Objava podrobnejših rezultatov pa ni sledila, saj so za težave pri štetju in zamudo pri objavi rezultatov krivili kibernetski napad, ki naj bi bil sprožen iz Severne Makedonije.
V nasprotju s temi uradnimi rezultati, neodvisne volilne ankete in delni rezultati, ki jih je zbrala opozicija, kažejo na zmago protikandidata Edmunda Gonzaleza. Vodja opozicije Maria Corina Machado, ki je po vsej državi pridobila podporo za kampanjo za Gonzaleza, je izjavila, da je Gonzalez prejel kar 73,2 odstotka glasov.
Težave z volilnimi opazovalci
Opozicija je izrazila številne pomisleke glede težav, s katerimi so se soočali volilni opazovalci. Edison Research, organizacija, ki izvaja volilne raziskave v ZDA, je v izhodni anketi pokazala, da je Gonzalez dobil 65 odstotkov glasov, Maduro pa le 31 odstotkov. “Uradni rezultati so smešni,” je za Reuters povedal izvršni podpredsednik Edisona, Rob Farbman.
Predsednik Maduro je proteste opozicije in anketarjev označil za poskuse državnega udara. Generalni državni tožilec Tarek Saab je dodal, da bi lahko nasilna dejanja in zanikanje uradnih rezultatov obravnavali kot kazniva dejanja “javnega hujskanja”.
Po venezuelski zakonodaji so opazovalci štetja glasov upravičeni do kopije vsakega števca glasovalne naprave. Vendar pa je Machado v ponedeljkovih zgodnjih jutranjih urah dejala, da je opoziciji uspelo pridobiti le okoli 40 odstotkov teh zapisov. Nekateri opazovalci niso mogli spremljati štetja, na drugih mestih pa zapisniki o preštevanju glasov niso bili natisnjeni, je dejala predstavnica opozicije Delsa Solorzano.
Mednarodni odzivi in dvomi
Ameriška neprofitna organizacija Carter Center je pozvala volilne organe, naj nemudoma objavijo rezultate po voliščih. Po virih Reutersa je vsaj še ena skupina tujih opazovalcev pritiskala na volilno komisijo, naj objavi zapise. Ricardo Rios, vodja Poder & Estrategia v Caracasu, je poudaril, da je število opazovalcev, ki so lahko spremljali štetje glasov, potrdilo točnost izhodnih anket. “Najpomembneje je, da so evidence potrdile razmerja iz exit poll,” je dejal.
Oblasti ZDA, Brazilije in drugih držav so prav tako izrazile dvom o izidih ter pozvale k objavi celotnih izidov glasovanja. “Z vključitvijo v represijo in volilno manipulacijo ter razglasitvijo zmagovalca brez podrobnih rezultatov glasovanja za vsako volilno enoto so Madurovi predstavniki domnevnim izidom volitev odvzeli kakršno koli verodostojnost,” je novinarjem dejal visoki uradnik Bidnove administracije.
Protesti po vsej državi
Potem ko je predsednik Nicolas Maduro razglasil zmago na predsedniških volitvah, so se protestniki podali na ulice krajev in mest po vsej Venezueli. Množice so se zbrale tudi pred uradom nacionalnega volilnega sveta, kjer so zahtevali preglednost in poštenost volilnega procesa.
Svetovalec opozicije Pedro Urruchurtu je na družbenih omrežjih sporočil, da varnostne sile poskušajo vdreti v argentinsko veleposlaništvo v Caracasu, kjer se nahaja šest prosilcev za azil iz kampanje Marie Corine Machado in Edmunda Gonzaleza. “Trenutno policisti DAET poskušajo vdreti v rezidenco argentinskega veleposlaništva v Caracasu, kjer se nahaja šest prosilcev za azil iz kampanje Marie Corine Machado in Edmunda Gonzaleza,” je zapisal na platformi X.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: ZAjem zaslona