Vodstvo UKC Maribor zavrača trditve o odpuščanju kritično bolnih pacientov
[STA] – Strokovna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra Maribor (UKC Maribor), Nataša Marčun Varda, in predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen sta v izjavi za medije zanikala trditve, da so bili iz urgentnega centra v preteklih dneh domov odpuščeni kritično bolni pacienti zaradi prostorske stiske. Poudarila sta, da so bili vsi pacienti v centru ustrezno oskrbovani in da nihče od kritično bolnih ni bil odpuščen brez primerne obravnave.
Povod za njune izjave je bila objava zdravnika v urgentnem centru UKC Maribor, Metina Omerovića, ki je na omrežju X opozoril na kritične razmere. “Zaradi kadrovske in prostorske stiske smo začeli bolnike, ki so dovolj bolni za hospitalizacijo, pošiljati domov. Torej, gredo domov za 12 do 16 ur in se vrnejo in ponovno poizkusijo srečo za sprejem,” je zapisal.
V odgovor na te navedbe je Marčun Vardova poudarila, da mora vsak bolnik, ki je v urgentnem centru, prejeti strokovno obravnavo. “Če potrebuje hospitalizacijo, jo mora dobiti,” je izpostavila in dodala, da vodstvo UKC ni izdalo navodil, da bi naj bolnike pošiljali domov. Priznala je, da pomanjkanje postelj ni nov pojav, saj se s tem izzivom soočajo vsako zimo. “Zdaj je jesen in so že težave, seveda jih pričakujemo še več v zimskem času, ko bo več respiratornih okužb,” je še pojasnila.
Težave s pretočnostjo bolnikov in pomanjkanje postelj
Razmere so dodatno otežene zaradi manjšega števila postelj na oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja, kjer je letos na voljo 20 postelj, medtem ko jih je bilo lani 26. “Kar je 10 do 15 postelj manj,” je povedala Marčun Vardova. Ob tem je izrazila upanje, da bo v prihodnosti zgrajena modularna bolnišnica, ki bi pripomogla k izboljšanju stanja, vendar je jasno, da “sigurno ne v letošnji zimi.”
Predstojnik urgentnega centra, Gregor Prosen, je pojasnil, da kljub prenapolnjenosti bolnišnice vse kritično bolne ustrezno obravnavajo. “Pacienti čakajo v urgentnem centru, kajti bolnišnica je prenapolnjena in kapacitet ni,” je dejal. Dodal je, da število pacientov, ki mora prenočiti v urgentnem centru, variira, saj včasih prenoči osem pacientov, včasih pa nobeden.
Prosen je pojasnil, da se v teh razmerah zdravniki v urgentnem centru individualno odločajo o ravnanju s pacienti. “Če precenimo, da bo moral pacient čakati, bo pač čakal. Če precenimo, da bi se stvari lahko obrnile na bolje in da ne bo nobene klinične škode, je pacient tudi odpuščen,” je dejal in poudaril, da je hospitalizacija odločitev lečečega zdravnika. Kljub težkim razmeram se v urgentnem centru trudijo, da pacienti prejmejo kakovostno oskrbo, vendar priznavajo, da pri pretoku pacientov prihaja do zamud.
Portal24; Foto: Pixabay/ tungnguyen0905