Na 325. dopisni seji se je Vlada seznanila z odgovorom na interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za kulturo Aste Vrečko, ki je bila vložena 12. maja 2025. Vlada je podprla vsebino odgovora ministrice, so zapisali na Ministrstvu za kulturo. Sprejela je tudi odgovor na sklep Komisije Državnega zbora za nadzor javnih financ glede izplačevanja delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela.

Kot so poudarili na ministrstvu, ministrica Vrečko v celoti zavrača očitke iz interpelacije in meni, da so neutemeljeni. V obrazložitvi navaja, da je bilo področje kulture v preteklosti pogosto prezrto, zaradi česar so bile potrebne sistemske spremembe, ki jih trenutno uvaja.

Na ministrstvu so posebej odgovorili na več očitkov, ki so jih izpostavili pobudniki interpelacije. Glede izplačila Prešernove nagrade so pojasnili, da je odločitev o nagrajencih sprejel Upravni odbor Prešernovega sklada in da Računsko sodišče ni ugotovilo pomanjkanja pravne podlage, temveč le neskladnost z načelom gospodarnosti.

V zvezi z očitki o porabi sredstev za najem nadomestnih prostorov za SNG Drama so na ministrstvu navedli, da je bil postopek izpeljan skladno z zakonodajo, po tehtnem pregledu vseh možnosti pa je bila izbrana rešitev, ki omogoča delovanje gledališča na eni lokaciji.

Očitke o sprejemanju škodljivih zakonov na ministrstvu zavračajo z obrazložitvijo, da zakonodajo sprejema Državni zbor, in da sta tako Zakon o medijih kot Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo usmerjena v zaščito novinarjev, kulturnih delavcev in medijskega pluralizma.

Pri očitku o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke so na ministrstvu opozorili, da po neuspelem referendumu zakon ni bil sprejet. Udeležba je bila nizka, zato očitki o politični odgovornosti ministrice po njihovem niso utemeljeni.

Združitev muzejev: strokovna odločitev, ne ideološka poteza

Kot so dodatno pojasnili na ministrstvu, je združitev Muzeja slovenske osamosvojitve z Muzejem novejše zgodovine Slovenije strokovna odločitev. Ministrica Vrečko po njihovem mnenju ni kršila Zakona o varstvu kulturne dediščine ali Resolucije o nacionalnem programu za kulturo 2022–2029. Združitev naj bi pojasnili kot ukrep, ki omogoča celostno, strokovno obravnavo obdobja osamosvajanja brez ideoloških posegov.

Na Ministrstvu za kulturo tudi zavračajo očitke o odsotnosti strokovnih analiz in investicijske dokumentacije. Po njihovih navedbah je bila prav odsotnost tovrstnih dokumentov značilna za ustanovitev MSO v prejšnjem mandatu. Po združitvi muzejev pa je bilo po njihovih besedah poskrbljeno za ustrezno strokovno podlago za nadaljnje delo.

Glede javne razprave in vključevanja zaposlenih so na ministrstvu zapisali, da so bile vključene strokovne službe in relevantni strokovnjaki. Očitek o pomanjkanju dialoga pripisujejo pomanjkljivostim ustanovitve MSO v času prejšnje vlade.

Na ministrstvu so poudarili, da ministrica Asta Vrečko vse očitke odločno zavrača in ocenjuje, da ukrepi, ki jih uvaja, prispevajo k izboljšanju kulturnega sistema in večji dostopnosti umetnosti za vse prebivalce. Njena prizadevanja, kot so zapisali, sledijo cilju dolgoročne stabilizacije in razvoja kulturne politike v Sloveniji.

Miha D. Kovač

Foto: Anže Furlan OKS/Vlada RS Flickr