Visoki uradniki obveščevalnih služb ZDA: V klepetu Signal ni bilo tajnih informacij

Visoki predstavniki obveščevalnih služb ZDA so v torek pričali pred senatnim odborom za obveščevalne zadeve, le dan po tem, ko je revija The Atlantic objavila eksplozivno poročilo o domnevnem varnostnem incidentu. Poročilo je razkrilo, da je bil glavni urednik revije Jeffrey Goldberg po naključju vključen v skupinski klepet na aplikaciji Signal, kjer naj bi visoki uradniki razpravljali o podrobnostih skorajšnjih vojaških napadov na milice Hutijev v Jemnu. Kljub resnosti obtožb so direktor Centralne obveščevalne agencije (CIA) John Ratcliffe in direktorica nacionalne obveščevalne službe Tulsi Gabbard vztrajno zanikala, da bi bile v klepetu posredovane zaupne informacije.

Goldberg je v svojem poročilu zapisal, da je bil v klepet povabljen po tem, ko mu je Michael Waltz poslal prošnjo za povezavo, piše Eurinews. Sprva je dvomil o pristnosti pogovora, a je bil pozneje šokiran, ko je opazil, da so napadi na Hutije potekali natanko v času, ki ga je v klepetu napovedal obrambni minister Pete Hegseth. Po njegovih besedah je razprava vključevala natančne podatke o orožju, ciljih in časovnici napadov, čeprav je poudaril, da ni razkril informacij, ki bi ogrozile nacionalno varnost. Še bolj zaskrbljujoče je bilo razkritje, da je Ratcliffe v klepetu delil ime aktivnega agenta CIE, kar je Svet za nacionalno varnost kasneje potrdil kot resnično.

Senatorji izrazili nezaupanje in zahtevali pojasnila

Med zaslišanjem je Gabbard trdila, da v klepetu “niso bili posredovani zaupni ali obveščevalni podatki”, in dodala, da ni šlo za varnostni prekršek. Na neposredno vprašanje o deljenju časovnice in lokacij napadov je vztrajala, da nobeni podatki niso bili razvrščeni. Njen odgovor je naletel na ostre dvome senatorjev. Neodvisni senator Angus King iz Maina je dejal, da “težko verjame”, da podatki o ciljih in orožju ne bi bili zaupni, medtem ko je demokrat Mark Warner iz Virginije pozval Gabbard, naj odboru posreduje dokaze, če res ni šlo za zaupno gradivo.

Ratcliffe je prav tako skušal omiliti pomen incidenta, ki ga je označil za “zakonitega”, in zatrdil, da je uporaba Signala v delovnem okolju dovoljena. Kljub pritisku senatorja Jona Ossoffa iz Georgie, ki je incident označil za “veliko napako” in “neprofesionalen”, Ratcliffe ni popustil. “Ne,” je odvrnil na vprašanje o napaki, kar je sprožilo ostro kritiko. Ossoff je dodal, da bo odbor pridobil celoten prepis klepeta in natančno preveril pričanja.

Portal24; Foto: Pixabay