Veljati je začela nova EU uredba o emisijah kmetijstva

Veljati je začela spremenjena različica pravil EU o industrijskih emisijah, imenovana IED 2.0. Nova direktiva zajema več živinorejskih farm kot prejšnja zakonodaja in se osredotoča na “prašičje in perutninske farme, ki najbolj onesnažujejo okolje”. Evropska komisija navaja, da so te farme odgovorne za približno 30 odstotkov skupnih emisij amoniaka v EU.

Nova zakonodaja je povzročila polemike med kmetijskimi organizacijami in desničarskimi političnimi strankami, ki nasprotujejo ureditvi kmetij po enakih standardih kot industrijski sektorji, kot so gigatovarne baterij in jeklarne. Ukrepi sedaj veljajo za prašičje farme z več kot 350 glavami velike živine (GVE), kar je približno enako 1100 odraslim prašičem ali 700 samicam prašičev za vzrejo. Izvzete so ekološka reja prašičev in ekstenzivne farme, kjer živali večino časa preživijo na prostem. Prejšnja pravila so zajemala le kmetije z več kot 2000 prašiči in 750 svinjami.

Prag za perutnino

Prag za perutnino ostaja 280 GVE ali 40.000 mesnih piščancev. Farme za proizvodnjo jajc pa se bodo morale soočiti s strožjimi predpisi, začenši z 21.400 kokošmi nesnicami. Med pogajanji z državami članicami EU je Evropski parlament uspešno izločil govedo iz končnega besedila zakonodaje. Komisija bo do konca leta 2026 poročala o boju proti onesnaževanju iz kravjih farm, ki predstavljajo 50 odstotkov emisij metana in 25 odstotkov emisij amoniaka v EU.

Kljub povečanju števila prizadetih kmetij okoljski nadzorniki opozarjajo, da bi IED 2.0 lahko privedel do regulativnega odstopanja. Prenovljena direktiva omogoča državam EU, da uporabijo “lažji regulativni režim” za kmete. Kmetje se pri slednjem odločijo za enostavnejše postopke registracije namesto bolj obremenjujočih polnih dovoljenj.

Pravica do odškodnine

Novi zakon vključuje tudi pravico ljudi, da zahtevajo odškodnino za zdravstveno škodo, ki jo povzroči “nezakonito onesnaževanje”. Predvideva strožje finančne kazni, pri čemer podjetjem za resne kršitve grozi globa v višini najmanj 3 odstotkov njihovega letnega prometa v EU. Organi lahko začasno prekinejo kmetije, ki ne izpolnjujejo predpisov, vendar morajo dejavnosti, potrebne za oskrbo živali, še vedno nadaljevati, da se zagotovi njihovo dobro počutje.

Komisija ima dve leti časa, da razvije podrobna pravila delovanja, ki bodo pripravljena v sodelovanju s predstavniki kmetijstva, strokovnjaki držav članic in nevladnimi organizacijami. Nova pravila bodo za največje prizadete kmetije veljala od leta 2030, za preostale farme pa do leta 2032.

[vir: Euractiv]; Portal24;

Foto: Freepik