V Oxfordshiru odkrili fascinantno “avtocesto” dinozavrov iz srednje jure

V kamnolomu Dewars Farm v Oxfordshiru so paleontologi z univerz v Oxfordu in Birminghamu odkrili največjo stezo dinozavrov v Združenem kraljestvu. Gre za izjemno odkritje, ki sega 166 milijonov let nazaj v obdobje srednje jure in ponuja fascinanten vpogled v življenje dinozavrov.

Najdišče, ki je že pridobilo naziv “avtocesta dinozavrov”, vsebuje pet glavnih prog stopinj, od katerih je najdaljša dolga več kot 150 metrov. Štiri steze pripadajo sauropodom, velikanskim rastlinojedcem, kot je cetiozaver, ki so dosegali dolžino do 18 metrov, poroča Euronews. Peta steza pa razkriva sledi megalozavra, devetmetrske mesojede vrste z značilnimi krempljastimi odtisi s tremi prsti.

Profesorica Kirsty Edgar, mikropaleontologinja z Univerze v Birminghamu, je pojasnila, da odtisi ne predstavljajo le fizične prisotnosti teh živali, temveč omogočajo tudi vpogled v njihovo vedenje, hitrost gibanja in interakcijo z okoljem.

Odtise je prvi opazil Gary Johnson, delavec v kamnolomu, ki je opozoril raziskovalce na nenavadne sledi v glini. Izkopavanja, ki so trajala en teden, so združila več kot 100 znanstvenikov, prostovoljcev in zaposlenih, da bi odkrili 200 odtisov.

Raziskovalna skupina je z uporabo zračnih dronov ustvarila 20.000 slik in podrobne 3D modele, kar bo omogočilo trajen digitalni zapis za nadaljnje raziskave in vključevanje javnosti.

Povezava z zgodovino: 200 let poimenovanja dinozavrov

Profesorica Edgar je poudarila simboličen pomen odkritja, saj sovpada z 200. obletnico znanstvenega poimenovanja dinozavrov. Megalozaver, prvi dinozaver, opisan leta 1824, je bil prav tako odkrit v Oxfordshiru. “Iskanje sledi te živali blizu mesta, kjer je bil prvič opisan, ustvarja posebno povezavo z zgodovino,” je dejala.

Najdba bo osrednji del nove razstave “Breaking Ground” v Naravoslovnem muzeju Univerze v Oxfordu. Razstava bo na ogled do 29. septembra 2025, kjer bodo obiskovalci lahko občudovali podrobnosti odkritja in se podali na potovanje v jursko preteklost.

To odkritje ni le znanstveno prelomno, temveč tudi kulturno bogastvo, ki prinaša pomemben vpogled v zgodovino življenja na našem planetu.

Portal24; Foto: Freepik/fotografija je simbolna