Usoda TikToka v ZDA: Odločitev sodišča bo znana čez teden dni
Vrhovno sodišče ZDA je v petek obravnavalo ustne argumente v nujnem postopku, ki odloča o prihodnosti aplikacije TikTok. Zaradi zakona, sprejetega z dvostransko podporo v kongresu aprila lani in podpisanega s strani predsednika Joeja Bidna, bo aplikacija od 19. januarja prepovedana v ZDA, če ne bo prodana ali če sodišče ne izda odredbe, ki bi ustavila njeno prepoved. Zakon, imenovan Zakon o zaščiti Američanov pred aplikacijami, ki jih nadzoruje tuji nasprotnik, aplikaciji nalaga odsvojitev od kitajskega matičnega podjetja ByteDance ali odstranitev z ameriškega trga, poroča Fox News.
Ameriška vlada, ki jo zastopa generalna tožilka Elizabeth Prelogar, je poudarila, da lastništvo TikToka s strani ByteDance predstavlja resno grožnjo nacionalni varnosti. Prelogarjeva je izpostavila, da bi Kitajska lahko uporabila aplikacijo za manipulacijo z algoritmi, ki prednostno prikazujejo določeno vsebino, ali pa bi lahko prek pravnih mehanizmov od ByteDance zahtevala dostop do obsežnih podatkov o ameriških uporabnikih.
“Vemo, da ima Kitajska ljudska republika požrešen apetit po informacijah o Američanih,” je dejala Prelogar. Dodala je, da bi lahko Kitajska ByteDance prisilila v predajo zbranih podatkov. Opozorila je tudi, da bi podatkovna baza TikToka lahko Kitajski omogočila nadlegovanje, novačenje in vohunjenje v ZDA.
TikTokova pravna obramba
TikTok, ki ga je zastopal odvetnik Noel Francisco, je zakon označil za poseg v svobodo govora, ki jo zagotavlja prvi amandma ameriške ustave. Francisco je trdil, da bi morala biti aplikacija zaradi svoje podružnice, ustanovljene v ZDA, upravičena do popolne zaščite prvega amandmaja.
TikTokov pravni tim je poudaril, da zakon ni dovolj specifičen in ne služi ozko določenemu interesu nacionalne varnosti, kot to zahteva pravni test stroge presoje. Francisco je tudi trdil, da ameriška vlada ne more dokazati utemeljenega interesa za preprečevanje tujega vpliva, kar bi po njegovem mnenju moralo biti ključni argument v tej zadevi.
Nekateri sodniki so pokazali skepticizem do argumentov TikToka. Sodnik Clarence Thomas je vprašal, kaj v aplikaciji TikTok natančno predstavlja govor, ki bi ga zaščitil prvi amandma. Sodnica Sonia Sotomayor je izpostavila, da gre v tej zadevi prvič za vprašanje lastništva aplikacije in ne za omejitev vsebine, kar bi lahko vplivalo na pravni standard presoje.
Sodnik Neil Gorsuch je TikTokovega odvetnika povprašal o nadzoru algoritma, ki ga uporablja aplikacija. Francisco je trdil, da ameriška podružnica TikToka upravlja aplikacijo neodvisno in da kitajska vlada nima dostopa do priporočilnih mehanizmov ali izvorne kode.
Prejšnje sodne prakse in širši kontekst
Vrhovno sodišče se je v preteklosti že soočilo z vprašanji, ali popolna zaščita prvega amandmaja velja za tuje subjekte. Predhodne odločitve so izključevale tovrstno zaščito za govor tujih vlad ali posameznikov, vendar gre v tem primeru za aplikacijo s široko uporabniško bazo v ZDA. Odvetniki Bidnove administracije so poudarili, da zakon ne omejuje govora glede na vsebino ali stališča, temveč ureja nadzor nad aplikacijo, ki predstavlja potencialno grožnjo za nacionalno varnost.
Odločitev vrhovnega sodišča je ključna za prihodnost TikToka, ki ga v ZDA uporablja približno 170 milijonov ljudi. Sodniki imajo le devet dni časa, da odločijo, ali bo aplikacija lahko še naprej delovala, ali pa bo prisiljena zapustiti ameriški trg.
Portal24; Foto: Pixabay/WOKANDAPIX