Urška Klakočar Zupančič Gregoriču svetuje odstop

V slovenskem političnem prostoru v zadnjih dneh odmeva zgodba o poslancu Gibanja Svoboda Miroslavu Gregoriču, ki je dalj časa opravljal nezdružljivi funkciji, kar je sprožilo burne odzive. Predsednica Državnega zbora (DZ) Urška Klakočar Zupančič je napovedala, da bo Gregoriču predlagala odstop s poslanskega položaja zaradi kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, piše MMC RTV SLO. Gregorič je možnost odstopa odločno zavrnil, kar odpira vprašanja o odgovornosti javnih funkcionarjev in spoštovanju zakonodaje.

Predsednica DZ-ja Urška Klakočar Zupančič je v izjavi jasno izrazila svoje stališče: “Če bova imela možnost spregovoriti, mu bom tudi predlagala, da tako prevzame odgovornost za svoja ravnanja.” Njen komentar se nanaša na primer poslanca Svobode Miroslava Gregoriča, ki je do januarja letos deloval kot prokurist v zobozdravstvenem podjetju Cyclopet, česar ni prijavil niti Državnemu zboru niti Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK). Klakočar Zupančič je poudarila, da bi sama v podobnem položaju odstopila, saj meni, da mora vsak javni funkcionar skrbeti za svojo integriteto in spoštovati zakonodajo. “Moje osebno mnenje je, da mora vsak javni funkcionar paziti na integriteto, paziti, da ne krši zakonodaje,” je dejala.

Po poročanju MMC RTV SLO je predsednica DZ-ja popoldne Gregoriču osebno sporočila, da ga spoštuje kot strokovnjaka in človeka, a da so pravila za vse enaka. Kljub temu je poudarila, da je odločitev o odstopu v njegovih rokah. Gregorič se z njo še ni pogovoril, saj je bila Klakočar Zupančič v preteklih dneh na službeni poti v tujini, a je napovedala, da bo pogovor skušala izpeljati v kratkem.

Gregoričeva zgodba: Kršitev ali spodrsljaj?

Miroslav Gregorič je v odzivu na očitke dejal, da se ne spomni, ali je svojo funkcijo prokurista prijavil pristojnim institucijam, obenem pa je poudaril, da kot prokurist “ni podpisal niti ene pogodbe ali računa”. Kljub temu je KPK jasen: opravljanje funkcije prokurista je za poslance prepovedano, ne glede na obseg dejavnosti, saj gre za nezdružljivost funkcij po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije. Gregorič je funkcijo prokurista v podjetju Cyclopet opravljal vse do 6. januarja letos, ko je bila nezdružljivost odpravljena. Podjetje, ki ga je ustanovil leta 2003, je sicer leta 2012 predal ženi, ta pa leta 2018 hčeri, ki v Ljubljani vodi zobozdravstveno ordinacijo s koncesijo.

Gregorič je na novinarske prošnje za izjavo sprva odvrnil, da je “ta zgodba zanj končana”, pozneje pa dodal, naj predsednica DZ-ja predlaga njegov odstop, če želi. Na vprašanje, ali bo odstopil s poslanske funkcije, je bil odločen: “Ne. Ni govora. V naslednjem mandatu.” Njegov odziv kaže, da ne namerava prevzeti odgovornosti na način, kot si to želi predsednica DZ-ja.

Stališče KPK in poslanske skupine Svoboda

KPK je potrdil, da nezdružljivost funkcij predstavlja kršitev zakona, a ker je Gregorič funkcijo prokurista že opustil, nima podlage za uvedbo postopka. “Kako težek prekršek oz. nespoštovanje zakona je to, pa prepuščamo javnosti,” je dejala namestnica predsednika KPK Tina Divjak. V poslanski skupini Svobode so se o primeru pogovarjali, vodja skupine Nataša Avšič Bogovič pa je pojasnila, da Gregorič odstopa ne pričakuje. “Razumem pa predsednico DZ-ja, ki je tudi predstojnica tega organa. Verjamem, da se bosta s kolegom še pogovarjala o teh zadevah,” je dodala.

Po poročanju MMC RTV SLO je Avšič Bogovič poudarila, da so podobne situacije nezdružljivosti že bile, a nihče od poslancev ni odstopil. “Mislim pa, da smo bili tudi v tem mandatu že priča situacijam, ko so se poslanci znašli v položaju nezdružljivosti zgolj zato, ker niso oddali kakšnega poročila ali pa izbrisali kje svojega statusa, pa kolikor vem, ni nihče odstopil,” je dejala. Ob tem je izpostavila, da je cilj zakona o integriteti hitra odprava nepravilnosti, kar je Gregorič storil.

Odziv koalicije in opozicije

Primer je sprožil odzive tudi zunaj Svobode. V NSi so zahtevali sklic mandatno-volilne komisije DZ-ja, ki jo vodi poslanka Svobode Janja Sluga, da bi preučila nezdružljivost Gregoričeve funkcije. Vodja poslanske skupine Levice Matej Tašner Vatovec je dejal, da mora vsak poslanec sam pretehtati težo očitkov, a dvomi, da bi komisija lahko ukrepala, saj je nezdružljivost že odpravljena. Po poročanju MMC RTV SLO so v koaliciji sicer zaskrbljeni, saj primer sovpada z obravnavo predloga zakona o zdravstveni dejavnosti, kar bi lahko vplivalo na javno podobo vlade.

Primer Miroslava Gregoriča odpira širša vprašanja o integriteti in odgovornosti v politiki. Medtem ko predsednica DZ-ja vztraja pri visokih standardih javnih funkcionarjev, poslanec ostaja neomajen v svoji odločitvi, da ne odstopi. KPK postop perspektive je zaključil, saj ne vidi podlage za nadaljnje ukrepanje, javnost pa bo o teži prekrška presojala sama.

Portal24; Foto: Matija Sušnik DZ