Umrla je izjemna ilustratorka Ančka Gošnik Godec

V 98. letu starosti je preminila akademska slikarka in ena najpomembnejših slovenskih ilustratork, Ančka Gošnik Godec. S svojim delom je zaznamovala več kot 100 slikanic in otroških knjig, med katerimi izstopajo nepozabna dela, kot so Muca Copatarica, Mamka Bršljanka in Lučka Regrat. Njene ilustracije so generacijam polepšale otroštvo, hkrati pa so pustile pomemben pečat v slovenski likovni umetnosti. Rojena leta 1927 v Celju, je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je pod mentorstvom Božidarja Jakca opravila tudi podiplomski študij grafike, pozneje pa se je izpopolnjevala v Parizu.

Ilustriranja se je resneje lotila že med študijem, ko je ustvarjala risbe za uganke v reviji Pionir. Prve knjižne objave so sledile v 50. letih preteklega stoletja v taborniških knjigah, kjer je sodelovala z možem Rupkom Godcem. Njuna prva skupna knjiga o vozlih je že nakazala njen talent, ki se je razcvetel v slikanici Vile Charlesa Perraulta, izdani leta 1960 v prevodu Ceneta Vipotnika. Po poročanju MMC RTV SLO je Ančka Gošnik Godec s svojimi podobami pomembno vplivala na razvoj ilustracije kot likovne zvrsti pri nas.

Zavezanost tradiciji in pravljičnemu svetu

Njen umetniški opus odraža globoko povezanost s slovensko pokrajino, materialno dediščino in tradicijo pripovedništva. Sodelovala je z revijami, kot so Ciciban, Cicido in Pil, risala križanke in uganke ter prispevala k animiranim slikanicam na Televiziji Slovenija. Njene ilustracije so oživljale pravljična bitja, kot so zmaji, vile in povodni možje, ki jih je upodabljala s posebno pozornostjo in hudomušnostjo. Likovna kritičarka Judita Krivec Dragan je pred leti zapisala: “V umetniškem opusu Ančke Gošnik Godec bi težko spregledali zavezanost tradiciji domačega pripovedništva.”

Ob njeni 90-letnici je Mladinska knjiga izdala knjigo pravljic Zlata skledica, ob 60-letnici Muce Copatarice pa ponatis te kultne slikanice Ele Peroci. Nekdanji likovni urednik založbe Pavle Učakar je ob tej priložnosti dejal: “Ko sem prišel na založbo kot mlad urednik, sem mislil, da bo treba zrahljati tradicijo, a so me kmalu naučile, da nimam pojma.” Po poročanju MMC RTV SLO je Učakar poudaril, da se je največ naučil prav od Ančke Gošnik Godec in njenih sodobnic, kot so Marlenka Stupica in Jelka Reichman.

 Nagrade in mednarodni uspehi

Ančka Gošnik Godec je za svoje delo prejela številne nagrade doma in v tujini. Mladinska knjiga ji je podelila tri Levstikove nagrade, leta 1997 je dobila nagrado Hinka Smrekarja za življenjsko delo, leta 2024 pa še nagrado Riharda Jakopiča. V Beogradu so jo ovenčali z nagrado Mlado pokolenje in zlatim peresom, v Leipzigu pa je leta 1965 prejela priznanje za najlepše knjige. Leta 2000 je bila uvrščena na častno listo IBBY-ja. Po poročanju MMC RTV SLO je Nadja Zgonik v utemeljitvi Jakopičeve nagrade izpostavila, da njeno delo združuje visoko likovno artikulacijo z elementi fantastične umetnosti, srednjeveških iluminacij in realizma 19. stoletja.

Ančka Gošnik Godec ostaja pomemben del slovenske kulturne dediščine. Njeno delo, ki presega zgolj ilustriranje, bo še naprej navdihovalo tako otroke kot odrasle, saj je s svojo ustvarjalnostjo in predanostjo tradiciji postavila temelje slovenski ilustratorski umetnosti.

Portal24; Foto: Pixabay