Ukrajinski preobrat: Zelenski potrdil operacije v ruski regiji Belgorod

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prvič javno potrdil, da ukrajinske sile izvajajo operacije na ozemlju ruske regije Belgorod, ki meji na Ukrajino. V svojem dnevnem nagovoru je izpostavil poročilo generala Oleksandra Syrskega, ki je omenil prisotnost ukrajinskih enot tako v regiji Kursk kot v Belgorodu. Zelenski je poudaril, da gre za “aktivne operacije” na sovražnikovem ozemlju, in dodal, da je to pravičen odziv na vojno, ki jo je sprožila Rusija, poroča The Guardian. “Vojna se mora vrniti tja, od koder je prišla,” je dejal, s čimer je nakazal, da Ukrajina ne namerava popuščati v svojih prizadevanjih.

Belgorod, regija z okoli 1,5 milijona prebivalcev, je že dlje časa tarča ukrajinskih zračnih napadov, marca pa je ruska vojska priznala, da se sooča tudi s kopenskimi napadi. Po podatkih vojaškega bloga DeepState, ki je povezan z ukrajinsko vojsko, so ukrajinske enote zasedle območje velikosti 13 kvadratnih kilometrov blizu vasi Demidovka na meji. Zelenski in drugi ukrajinski uradniki so pojasnili, da je cilj teh operacij preusmeriti ruske sile, ki izvajajo napade na ukrajinski regiji Sumy in Harkov, ter tako olajšati pritisk na lastne obrambne črte.

Žalovanje v Krivem Rihu po smrtonosnem napadu

Istega dne, ko je Zelenski govoril o vojaških operacijah, je njegovo rojstno mesto Krivi Rih preživljalo trenutke globoke žalosti. V petek zvečer je ruska raketa zadela stanovanjske zgradbe in igrišče, pri čemer je umrlo najmanj 20 ljudi, med njimi devet otrok, več kot 70 pa je bilo ranjenih. Napad, ki ga je Urad ZN za človekove pravice označil za najsmrtonosnejšega za otroke od začetka ruske invazije leta 2022, je pretresel mesto. Otroci, ki so se igrali na gugalnicah in v peskovniku, so postali žrtve nenadnega uničenja, trupla pa so ležala raztresena po zelenicah.

Oleksandr Vilkul, vodja mestne uprave, je na Telegramu izrazil ogorčenje in pozval svet k odzivu. “Ne prosimo za usmiljenje, zahtevamo svetovno ogorčenje,” je zapisal. Pogrebi žrtev so potekali v ponedeljek, ko so se prebivalci poslavljali od svojih najmlajših. Učiteljica Iryna Kholod je za Associated Press opisala dva svoja učenca, Arino in Radyslava, stara sedem let, ki sta izgubila življenje. “Bila sta kot majhna sončka v razredu,” je dejala in se spomnila Radyslavove predanosti zbiranju hrane za potepuške živali. “Vrečko je držal kot zaklad,” je dodala, preden je v solzah priznala, da sta po napadu v njeni učilnici ostali dve mizi prazni.

Mednarodni odzivi in diplomatski premiki

Dogajanje na bojišču je pospremil tudi odziv iz tujine. Ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek izrazil nezadovoljstvo nad nadaljevanjem ruskih napadov. “Rusija trenutno bombardira kot nora,” je dejal novinarjem v Beli hiši, čeprav je dodal, da sta strani “nekako blizu” dogovora za konec spopadov. Trump, ki je obljubil, da bo vzpostavil mir v 24 urah po vrnitvi na položaj januarja, je poudaril, da njegova administracija aktivno sodeluje v pogovorih z Rusijo in Ukrajino. “To je grozljiva stvar,” je še dodal ob omembi zadnjih bombardiranj.

Kremelj je istega dne izrazil pripravljenost za premirje, a hkrati izpostavil številna vprašanja o izvedbi takšnega dogovora. Ruski predstavniki so zavrnili očitke ZDA in Evrope, da zavlačujejo pogajanja, medtem ko so napadi na Ukrajino ostali nezmanjšani. Kljub diplomatskim signalom se zdi, da boji na terenu še naprej krojijo potek dogodkov, saj obe strani vztrajata pri svojih ciljih. Izjava Zelenskega o operacijah v Belgorodu in žalovanje v Krivem Rihu pa obenem kažeta na odločenost Ukrajine, da vztraja v boju kljub visoki ceni, ki jo plačuje.

Portal24; Foto: Wikimedia/Urad predsednika Ukrajine