Ukrajina zanika vpletenost v slovaške proteste, Fico trdi nasprotno

Ukrajinska vojaška obveščevalna služba HUR je zavrnila obtožbe o vpletenosti v množične proteste na Slovaškem proti vladi premierja Roberta Fica. V izjavi, objavljeni na Telegramu, je HUR označila trditve slovaških oblasti za lažne ter opozorila na “sovražno propagando”, ki naj bi bila usmerjena proti Ukrajini.

Premier Robert Fico je v petek dejal, da ima dokaze o vpletenosti mrež, povezanih z Ukrajino, ki naj bi si prizadevale destabilizirati Slovaško in ogroziti njegovo vlado, poroča DPA. Fico je dejal, da so organizatorji nedavnih množičnih protestov v Bratislavi povezani ne le s slovaško opozicijo, temveč tudi z Gruzijsko legijo, prostovoljnim vojaškim združenjem Gruzijcev, ki se na strani Ukrajine borijo proti ruski invaziji.

HUR je v odzivu poudarila, da v svojih strukturah nima enote z imenom “Gruzijska nacionalna legija”, hkrati pa je priznala, da je v preteklosti obstajal stik z Mamuko Mamulašvilijem, ki ga slovaške oblasti sumijo, da stoji za protesti. Mamulašvili je obtožbe zavrnil in jih označil kot obrekovanje svoje enote. Po navedbah HUR je Mamulašvili aprila 2023 prekinil svojo pogodbo z Mednarodno legijo HUR, ki je delovala pod okriljem ukrajinskega obrambnega ministrstva.

Napetosti med Slovaško in Ukrajino

Mednarodna legija je bila sestavljena iz vojakov iz različnih držav, angažiranih na ukrajinski strani. HUR je poudarila, da ta enota ne izvaja nobenih operacij na ozemlju držav Evropske unije in da bi kakršne koli takšne aktivnosti škodovale Ukrajini. Obenem je opozorila, da Moskva poskuša sejati razdor med državami Zahoda ter diskreditirati evropske politike.

Fica, ki se v svoji politiki zavzema za pragmatičen pristop do Moskve, so v Ukrajini kritizirali zaradi ohranjanja odnosov z Rusijo. Decembra se je v Moskvi srečal s predsednikom Vladimirjem Putinom, s čimer je kršil običajno politiko EU in sledil zgledu madžarskega premierja Viktorja Orbána, ki je Moskvo obiskal julija lani. Kot odgovor na Ficove poteze je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski januarja povabil liberalnega slovaškega opozicijskega voditelja Michala Šimečko na obisk v Kijev.

Napetosti med sosednjima državama so se okrepile po tem, ko je Kijev dovolil iztek pogodbe o tranzitu ruskega plina konec preteklega leta. Zaradi tega je Slovaška izgubila pomemben vir energije, kar je dodatno obremenilo odnose med državama.

Portal24; Foto: Evropska unija/Wikimedia Commons