Ukrajina ostro kritizira srečanje Guterresa s Putinom v Kazanu
[The Guardian] – Ruski predsednik Vladimir Putin naj bi se po navedbah Kremlja v četrtek srečal z generalnim sekretarjem Združenih narodov (ZN) Antóniem Guterresom. Srečanje bo osredotočeno na ukrajinski konflikt in predstavlja prvo uradno potovanje Guterresa v Rusijo po več kot dveh letih. Ukrajina je do tega sestanka izrazila ostre kritike, saj je Guterres zavrnil povabilo Ukrajine na prvi globalni mirovni vrh v Švici, vendar sprejel Putinovo povabilo v mesto Kazan. Ukrajinsko zunanje ministrstvo je srečanje označilo kot “škodljivo za ugled ZN” in ga kritiziralo kot korak, ki ne bo prispeval k miru.
Srečanje med Putinom in Guterresom naj bi potekalo ob robu vrha Brics, ki bo potekal v osrednjem ruskem mestu Kazan. Čeprav je Guterres v preteklosti kritiziral rusko vojaško invazijo na Ukrajino, je ukrajinska vlada izrazila nezadovoljstvo nad trenutnim srečanjem. Po njihovem mnenju to ne prispeva k reševanju konflikta, temveč nasprotno, škoduje ugledni vlogi Združenih narodov v prizadevanjih za vzpostavitev globalnega miru.
Na brifingu v New Yorku so novinarji vprašali predstavnika ZN, ali namerava Guterres res odpotovati v Kazan. Njegov tiskovni predstavnik je dejal, da bo obvestilo o potovanjih objavljeno kasneje, kar pomeni, da ZN uradno še niso potrdili tega srečanja.
Ruski raketni napad na Zaporižja in naraščajoče napetosti
Medtem ko se svetovna pozornost usmerja na prihajajoče srečanje, je Rusija izvedla smrtonosni raketni napad na južno ukrajinsko mesto Zaporižja. Napad je ubil dve osebi in ranil še 15 ljudi, pri čemer je bila povzročena velika škoda na civilni infrastrukturi, vključno z vrtcem in več kot 30 stanovanjskimi zgradbami. Ivan Fedorov, regionalni guverner, je napad opisal kot eno najbolj brutalnih dejanj ruskih oboroženih sil, ki še naprej povzročajo nepopravljivo škodo ukrajinskemu prebivalstvu.
Vzporedno z nenehnimi napadi so iz Južne Koreje prišle informacije o tem, da je Severna Koreja poslala vojaško pomoč Rusiji. Južnokorejska nacionalna obveščevalna služba (NIS) je poročala, da je približno 1500 pripadnikov severnokorejskih posebnih enot prečkalo mejo v rusko mesto Vladivostok, kjer naj bi začeli urjenje za sodelovanje v vojni v Ukrajini. To poročilo je še dodatno zaostrilo že tako napete odnose v regiji, saj se pojavljajo vprašanja o možnosti vojaškega sodelovanja med Rusijo in Severno Korejo.
Severnokorejska podpora Rusiji – skrb svetovne skupnosti
Če bi se severnokorejska vojaška podpora Rusiji v ukrajinskem konfliktu nadaljevala, bi to po mnenju ameriških uradnikov predstavljalo resno grožnjo svetovni varnosti. ZDA so izpostavile nevarnost vključevanja severnokorejskih vojakov v konflikt, medtem ko sta Velika Britanija in Južna Koreja opozorili, da bi Rusija za tovrstno pomoč morala plačati visoko ceno.
Dan Sabbagh, urednik za obrambo in varnost pri britanskem časniku Guardian, je izpostavil, da so severnokorejski vojaki morda šele prvi element v širšem načrtu, ki vključuje napotitev več kot 12.000 vojakov. Južnokorejska obveščevalna služba prav tako trdi, da je Severna Koreja že od avgusta lani Rusiji poslala več kot 70 pošiljk streliva, kar je Moskvi omogočilo nadaljevanje intenzivnih napadov na ukrajinske fronte.
V Južni Koreji so na pogovore poklicali ruske diplomatske predstavnike, kjer so ostro protestirali proti napotitvi severnokorejskih enot. Južnokorejski zunanji minister Kim Hong-kyun je ruskemu veleposlaniku Georgiju Zinovjevu poudaril, da sodelovanje Severne Koreje v vojni predstavlja kršitev resolucij Združenih narodov in zahteval takojšen umik vojakov.
Povečana podpora Ukrajini in pritisk na Rusijo
Medtem ko se vojaška podpora Rusiji iz Severne Koreje povečuje, pa zahodne države še naprej nudijo Ukrajini obsežno pomoč. Velika Britanija je napovedala, da bo Ukrajini za orožje posodila dodatnih 2,26 milijarde funtov. Posojilo je del širšega posojilnega programa v višini 50 milijard ameriških dolarjev. Sredstva, pridobljena iz obresti na zamrznjeno rusko premoženje na Zahodu, bodo namenjena financiranju ukrajinskih vojaških operacij.
Tudi ZDA pripravljajo nov paket pomoči Ukrajini v vrednosti 800 milijonov dolarjev, ki bo vključeval sredstva za proizvodnjo brezpilotnih letal. Ob tem pa Ukrajina vztraja pri tem, da bi ji Zahod moral omogočiti uporabo raket daljšega dosega za napade na ruske vojaške cilje globoko v ozemlju Rusije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izpostavil, da so Zahodni zavezniki ključnega pomena pri obrambi Ukrajine, vendar si država prizadeva za še večjo podporo, saj se sooča z izzivi, kot so ruski napadi na njeno električno omrežje in težave pri zadrževanju ruskih sil na vzhodnih frontah.
Ukrajinska opozorila glede ruskih napadov na Črno morje
Ukrajina poziva k večji mednarodni podpori pri zaustavljanju ruskih napadov na njena črnomorska pristanišča. V zadnjih tednih so bili ti napadi usmerjeni proti mestom, kot je Odesa, kar je povzročilo škodo na civilnih ladjah in infrastrukturi. Ukrajinski zunanji minister Andrii Sybiha je med obiskom v Turčiji razpravljal s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom o možnostih varne plovbe za ladijski promet v Črnem morju.
Portal24; Foto: Tiskovna služba predsednika Ruske federacije/Wikimedia