Turistična taksa: Škotska prestolnica sledi evropskemu trendu
Lokalni politiki v Edinburghu so sprejeli odločitev, ki bo od sredine leta 2026 uvedla prvo turistično takso v Združenem kraljestvu. Obiskovalci škotske prestolnice, ki bodo prenočili v različnih vrstah nastanitev, bodo plačali dodatno pristojbino, s katero mestni svet načrtuje financiranje trajnostnega razvoja mesta.
Turistična taksa bo znašala 5 odstotkov stroškov nočitve na noč, pri čemer je znesek omejen na največ pet zaporednih nočitev. Pristojbina bo veljala za številne vrste nastanitev, kot so hoteli, hostli, apartmaji, gostišča in nočitve z zajtrkom, navaja CNN. Pobiranje te dajatve bo zaupano ponudnikom nastanitev, ki bodo sredstva nakazali mestnim oblastem.
Po besedah Jane Meagher, vodje sveta mesta Edinburgh, turizem znatno obremenjuje mestne vire. “Naš cilj je, da zbrana sredstva uporabimo za načrtovan in trajnosten razvoj,” je dejala med razpravo. Taksa, ki jo omogoča zakon o davku na obiskovalce (Škotska), bo namenjena izboljšanju lokalnih objektov in storitev, ki jih pogosto uporabljajo tako turisti kot poslovni obiskovalci.
Pričakovani prihodki in odzivi javnosti
Mestni svet pričakuje, da bo nova taksa do leta 2028 ali 2029 letno prinesla med 45 in 50 milijoni funtov (približno 56–62 milijonov dolarjev). Po podatkih spletne strani Visit Scotland je Edinburgh leta 2023 obiskalo skoraj pet milijonov turistov, ki so skupaj ustvarili kar 2,2 milijarde funtov (2,7 milijarde dolarjev) prihodkov.
Razprava o uvedbi turistične takse v Edinburgu poteka že od leta 2018. Med posvetovanji z lokalnimi prebivalci in podjetji, izvedenimi poleti 2024, je nekaj več kot polovica vprašanih podprla uvedbo 5-odstotne pristojbine. Kljub temu je večina turistov (62 odstotkov) izrazila nasprotovanje taksi ali menila, da bi morala biti nižja. Ugotovitve raziskave so vplivale na spremembo zgornje meje obdavčenih nočitev z začetno predlaganih sedem na pet nočitev, kar so podprle tudi organizacije Visit Scotland in Edinburgh Festivals.
Različni pogledi na uporabo prihodkov
Med razpravo so nekateri mestni svetniki izrazili željo, da bi bila turistična taksa še višja. Prav tako so predlagali, da bi se del prihodkov namenil za gradnjo cenovno dostopnih stanovanj za prebivalce Edinburgha, predvsem za zaposlene v gostinstvu, ki se soočajo z visokimi stroški bivanja.
Jane Meagher je odločitev o uvedbi takse označila za zgodovinsko. V sporočilu za javnost je poudarila: “To je enkratna priložnost, da vložimo desetine milijonov funtov v izboljšanje infrastrukture in ohranjanje mestnega značaja, zaradi katerega je Edinburgh priljubljena destinacija skozi vse leto.”
Edinburgh se s to odločitvijo pridružuje številnim evropskim mestom, ki so že uvedla turistično takso. Benetke so leta 2023 uvedle začasno vstopnino za enodnevne obiskovalce, s katero so zbrali milijone evrov. Amsterdam je znan po najvišji turistični taksi v Evropi – 12,5 odstotkov cene nočitve ali 14,50 € na potnika pri križarjenjih. Tudi valižanska vlada razmišlja o podobnem zakonu, kar kaže na vse večji trend uvajanja turističnih taks v evropskih državah.
Prihodki od turistične takse v Edinburghu bodo, kot kažejo predlogi, pomembno prispevali k trajnostnemu razvoju in ohranjanju priljubljenosti mesta med obiskovalci.
Portal24; Foto: Pixabay/McRonny