Trumpove carine tresejo trge: Delnice padajo, obveznice rastejo
Svetovni delniški trgi so v ponedeljek, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump napovedal, da bodo carine v bistvu zajele vse države, doživeli močne pretrese. Njegove izjave so sprožile široko zaskrbljenost, da bi svetovna trgovinska vojna lahko gospodarstvo pahnila v recesijo. Trump je novinarjem na letalu Air Force One dejal, da naj bi priporočila glede tarif prejel v torek, v sredo pa naj bi objavil začetne ravni. Dan zatem naj bi sledile samodejne tarife, kar je razblinilo upanje vlagateljev, da bodo dajatve bolj omejene.
Pred naraščajočo trgovinsko negotovostjo so vlagatelji iskali zatočišče v državnih obveznicah in japonskem jenu, medtem ko so cene zlata dosegle novo najvišjo vrednost vseh časov pri 3097 dolarjih za unčo. “Prvič po letih smo resnično zaskrbljeni zaradi tveganih sredstev,” je izjavil Ajay Rajadhyaksha, vodja obrestnih trgov pri Barclays. Dodal je, da je recesija zdaj realno tveganje v velikih gospodarstvih, če se politični kaos in trgovinske napetosti še stopnjujejo. “Prvič v mnogih četrtletjih dajemo prednost temeljnemu fiksnemu dohodku pred globalnimi delnicami,” je poudaril.
Azijski trgi v padcu, Nikkei na šestmesečnem dnu
Azijski trgi so se znašli pod hudim pritiskom. Japonski indeks Nikkei je vodil padce in se znižal za 3,6 odstotka na šestmesečno dno, saj so delnice proizvajalcev avtomobilov močno trpele zaradi Trumpovih groženj s 25-odstotnimi carinami na uvožene avtomobile. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je izgubil 1,2 odstotka, južnokorejski indeks pa 2,5 odstotka. Na Kitajskem so modri žetoni upadli za 0,3 odstotka, čeprav je raziskava pokazala rahlo povečanje proizvodne dejavnosti v marcu, kar je bilo v skladu s pričakovanji analitikov.
V Evropi so terminske pogodbe EUROSTOXX 50 padle za 0,6 odstotka, terminske pogodbe FTSE in DAX pa za 0,4 odstotka. Nemški kancler Olaf Scholz je v nedeljo zatrdil, da se je Evropska unija pripravljena odzvati s svojimi carinami, poročali pa so tudi, da blok pripravlja seznam koncesij za Trumpa. V ZDA so terminske pogodbe na indeks S&P 500 izgubile 0,6 odstotka, kar je podaljšalo petkov padec, medtem ko so terminske pogodbe na Nasdaq upadle za 1,0 odstotka.
Ekonomisti opozarjajo na inflacijo in recesijo
Ekonomisti izražajo vse večjo zaskrbljenost zaradi vpliva carin na ameriško gospodarstvo. Bruce Kasman, glavni ekonomist pri JPMorgan, je dejal, da se je verjetnost recesije povečala na 40 odstotkov zaradi strahu, da agresivna politika ZDA negativno vpliva na razpoloženje podjetij in gospodinjstev. “Zadnje povišanje carin bi lahko osnovno inflacijo v ZDA v naslednjem četrtletju dvignilo nad 4 odstotke,” je opozoril. Analitiki Goldman Sachsa zdaj ocenjujejo 35-odstotno možnost recesije v ZDA, kar je več kot prejšnjih 20 odstotkov, in napovedujejo, da bo Trump 2. aprila objavil povprečne carine v višini 15 odstotkov za vse trgovinske partnerje.
Petkovi podatki so pokazali, da se je ključno merilo osnovne inflacije februarja povečalo bolj, kot je bilo pričakovano, potrošniška poraba pa je razočarala. To povečuje pomen marčevskega poročila o plačah, ki bo objavljeno v petek. Če bo rast delovnih mest pod pričakovanimi 140.000, se bodo strahovi pred recesijo še okrepili. Vlagatelji v obveznice stavijo, da bo upočasnitev gospodarske rasti prevladala nad začasnim dvigom inflacije, kar je znižalo donosnost 10-letnih državnih obveznic na 4,208 odstotka, medtem ko so donosi dvoletnih obveznic dosegli 3,861 odstotka.
Padec donosov je vplival na vrednost dolarja, ki je izgubil 0,4 odstotka in dosegel 149,14 jena, medtem ko se je evro dvignil na 1,0842 dolarja. Indeks dolarja je ostal pri 103,880. Cene nafte so se znižale zaradi tveganja počasnejše svetovne rasti. Nafta Brent je zdrsnila za 45 centov na 73,18 dolarja za sod, ameriška nafta pa za 35 centov na 69,00 dolarja za sod.