Trumpove carine pretresle svetovne trge: Delnice padle, vlagatelji bežijo k obveznicam in zlatu
Svetovni finančni trgi so doživeli močan pretres, ko je ameriški predsednik Donald Trump razkril obsežen paket carin, ki je presegel pričakovanja analitikov in vlagateljev. Delnice so strmoglavile, medtem ko so se vlagatelji množično usmerili k varnejšim naložbam, kot so obveznice, zlato in japonski jen. Novi carinski zid, ki ga je Trump postavil okoli največjega svetovnega gospodarstva, ogroža trgovinske in dobavne verige, kar je sprožilo val negotovosti po vsem svetu.
Tehnološki sektor, ki je v zadnjih letih dosegal rekordne vrednosti, je bil med najbolj prizadetimi. Proizvodna središča na Kitajskem in Tajvanu so se soočila z novimi carinami, višjimi od 30 odstotkov, kar je skupno dajatev na uvoz iz Kitajske dvignilo na osupljivih 54 odstotkov, navaja Reuters. “Zdi se, da je efektivna carinska stopnja ZDA na ves uvoz najvišja v več kot stoletju,” je ocenil Ben Wiltshire, globalni strateg trgovanja s tečaji pri Citiju. Terminske pogodbe Nasdaq so se znižale za 3,3 odstotka, v trgovanju po urah pa je bilo iz tržne vrednosti vodilnih tehnoloških podjetij, znanih kot Magnificent Seven, izbrisanih približno 760 milijard dolarjev. Največji udarec je utrpel Apple, katerega delnice so padle za skoraj 7 odstotkov, saj podjetje večino svojih iPhonov proizvaja na Kitajskem.
Tudi širši trgi niso ostali imuni
Terminske pogodbe S&P 500 so se znižale za 2,7 odstotka, terminske pogodbe FTSE za 1,6 odstotka, evropske terminske pogodbe pa za skoraj 2 odstotka. Zlato je medtem doseglo rekordno vrednost nad 3.160 dolarjev za unčo, medtem ko je cena nafte, ki velja za kazalnik svetovne gospodarske rasti, padla za več kot 2 odstotka. Referenčne terminske pogodbe za nafto brent so se ustalile pri 73,24 dolarja za sod.
Japonski indeks Nikkei je izgubil 2,8 odstotka vrednosti, potem ko je pred tem že zdrsnil na najnižjo raven v zadnjih osmih mesecih. Skoraj vsi člani indeksa so beležili padce, še posebej prizadeti pa so bili pošiljatelji, banke, zavarovalnice in izvozniki. MSCI-jev najširši indeks azijsko-pacifiških delnic zunaj Japonske je prav tako padel za več kot 1 odstotek.
Na obvezniškem trgu so donosi 10-letnih ameriških državnih obveznic upadli za 14 bazičnih točk na 4,04 odstotka, kar je najnižja raven v zadnjih petih mesecih. Vlagatelji se očitno pripravljajo na počasnejšo gospodarsko rast v ZDA, medtem ko so obrestne terminske pogodbe nakazale večjo verjetnost znižanja obrestnih mer v prihodnjih mesecih. “Tarife so obsežne in veliko večje, kot smo pričakovali,” je dejala Jeanette Gerratty, glavna ekonomistka pri premoženjskem svetovalnem podjetju Robertson Stephens iz Menlo Parka v Kaliforniji. “Ljudje so prej govorili o tem, ali bo jasnost spodbudila trg. Zdaj pa imate jasnost in nikomur ni všeč, kar vidi.”
Tveganje za svetovno trgovino narašča
Trump je napovedal osnovno 10-odstotno carino na ves uvoz, z bistveno višjimi dajatvami za nekatere ključne trgovinske partnerje, zlasti v Aziji. Kitajska je poleg obstoječih carin dobila dodatnih 34 odstotkov, Japonska 24 odstotkov, Vietnam 46 odstotkov, Južna Koreja 25 odstotkov, Evropska unija pa 20 odstotkov. Kitajski trgi so se odprli v znamenju padcev: indeks CSI300 je izgubil 0,24 odstotka, Shanghai Composite 0,1 odstotka, hongkonški Hang Seng pa 1,6 odstotka. Južnokorejski Kospi je padel za 2 odstotka, Van Eckov Vietnam ETF pa je v trgovanju po delovnem času izgubil več kot 8 odstotkov. Avstralske delnice so prav tako zdrsnile za 2 odstotka.
Kitajski juan je na kopenskem trgu oslabel na 7,3060 za dolar, kar je najnižja raven od 13. februarja, medtem ko so desetletne terminske pogodbe na japonske državne obveznice dosegle največji skok v zadnjih osmih mesecih. “Današnje objavljene carine povzročajo veliko tveganje za svetovno trgovino,” je opozoril Zhiwei Zhang, glavni ekonomist pri Pinpoint Asset Management v Hongkongu. “Dobavne verige v vzhodni Aziji se soočajo s posebnim pritiskom.”
Ameriški dolar je v primerjavi z azijskimi valutami pridobil na vrednosti, razen proti jenu, ki se je okrepil na 148 jenov za dolar. Trump je obenem zaprl vrzel, ki je omogočala pošiljanje paketov nizke vrednosti s Kitajske, kar bo verjetno prizadelo velike kitajske spletne trgovce. Trgovinski partnerji že napovedujejo protiukrepe, ki bi lahko privedli do občutnega dviga cen. “Tarifne stopnje, ki so bile predstavljene danes zjutraj, močno presegajo izhodiščna pričakovanja,” je ocenil Tony Sycamore, tržni analitik pri IG.